Domowe sposoby na pleśń

Pleśń to cienki, nieestetyczny, czarny lub czasem biały zarost widoczny na ścianach, sufitach itp. Chociaż formy pleśni są zawsze obecne w powietrzu, te, które powodują widoczne ślady, potrzebują wilgoci i pewnych temperatur, aby rozwinąć się do takiej postaci. Pleśń rozwinie się wszędzie tam, gdzie jest dużo wilgoci, ciepła, słabego oświetlenia oraz w miejscach, gdzie powietrze nie ma możliwości swobodnego przepływu. Piwnice, spiżarnie, przestrzenie do magazynowania, a nawet szafy odzieżowe powinny być uważnie obserwowane pod kątem rozwinięcia się pleśni.

Pleśń może rosnąć w dowolnym miejscu: na dywanie, odzieży, żywności, papierze, a nawet w miejscach, których nie widać, takich jak tył płyty gipsowo-kartonowej, obszary wewnątrz ścian wokół rur przeciekających lub skraplających się, a także nad płytkami sufitowymi.

Nie jest to problem jedynie estetyczny – pleśń może również wytwarzać alergeny, substancje drażniące i toksyny, które mogą zagrażać zdrowiu.

Pleśń można również znaleźć na draperiach i dywanach w piwnicznych pomieszczeniach rekreacyjnych, na zasłonach prysznicowych i na wilgotnych ubraniach zwiniętych do prasowania. Pleśń wbrew obiegowym opinią nie atakuje jedynie starych i zaniedbanych domów. Formy te prawdopodobnie będą rozwijały się w nowym domu z powodu wilgoci znajdującej się w materiałach budowlanych. Wraz z rozwojem pleśni, pojawiają się znaczne uszkodzenia i charakterystyczny, stęchły zapach. Przebarwiają tkaniny (w tym skórę) i czasami sprawiają, że tkaniny gniją się i rozpadają się na kawałki. Aby chronić swój dom i swoje rzeczy, należy koniecznie przeciwdziałać pojawieniu się tego szkodliwego i uciążliwego grzyba.

Podstawy zapobiegania nadmiernej wilgotności

Pleśń nie może istnieć bez stałego źródła wilgoci; zapobieganie pleśni jest zatem systematycznym procesem poszukiwania obszarów, które są zbyt wilgotne i regularnym ich suszeniu. Nadmierna wilgotność może wskazywać na konieczność naprawy lub dodatkowej izolacji budynku. Niektóre piwnice są stale mokre od wody przeciekającej przez szczeliny w ścianie, więc konieczna może okazać się wymiana popękanych lub uszkodzonych elementów zaprawy oraz upewnienie się, że odpływ z zewnątrz jest odpowiedni. Jeśli suszarka do ubrań jest wyposażona w odpowietrznik, należy ją wyprowadzić na zewnątrz, aby usunąć wilgotności powietrza. Pozbądź się wilgoci w całym domu, nagrzewając pomieszczenia, a następnie otwórz drzwi i okna, aby wypuścić całe wilgotne powietrze. Wentylator wyciągowy może być również bardzo korzystny w zapobieganiu pleśni.

Znajdź profesjonalistów

Zimne powietrze zawiera mniej wilgoci niż ciepłe. Prawidłowo zainstalowane systemy klimatyzacji usuwają wilgoć z powietrza, pobierając ciepłe powietrze, chłodząc je i wprowadzając chłodne, suche powietrze z powrotem do pomieszczenia. Do urządzenia można podłączyć higrostat, aby kontrolować wilgotność. Korzystając z klimatyzatorów lub osuszaczy, należy zamykać okna i drzwi.

Ruch powietrza i dobra wentylacja są doskonałe w usuwaniu wilgoci. Gdy powietrze na zewnątrz jest bardziej suche niż w środku, wentylacja umożliwia wchodzenie suchego powietrza, odprowadzanie nadmiaru wilgoci, a następnie przenoszenie na zewnątrz. Kiedy naturalne bryzy są niewystarczające, można użyć wentylatorów elektrycznych umieszczonych w oknie, osadzonych w ścianie lub wentylowanych na strych. Pomaga to kontrolować powietrze znajdujące się wewnątrz domu.

Nigdy nie dopuszczaj do tego, aby odzież lub inne tkaniny leżały mokre. Wysusz zabrudzone ubrania przed włożeniem go do kosza. Rozciągnij mokre zasłony prysznicowe za każdym razem, gdy wychodzisz spod prysznica.

Zapobieganie pleśni

Jeśli masz już problemy z pleśnią domu, zapobieganie pleśń to żmudne zadanie. Jednakże, identyfikując miejsca, w których prawdopodobnie powstaje pleśń, można wyeliminować problem jeszcze w zarodku, utrzymując te obszary w czystości i suchości. Środowiska, w których panują ciepłe temperatury i wysoką wilgotność są idealne do wzrostu pleśni. Gleba na brudnych przedmiotach, w tym odzieży, może dostarczyć wystarczającą ilość zarodków pleśni, które w sprzyjających warunkach mogą rozwinąć się w zastraszającym tempie.

Zapobieganie przykrym zapachom

Stęchły zapach, który wskazuje na wzrost pleśni, jest czasem zauważalny w piwnicach i kabinach prysznicowych. Należy podjąć specjalne środki ostrożności, aby pozbyć się stęchłych zapachów tak szybko, jak to możliwe. Zwykle zapachy stęchlizny znikają, jeśli dany obszar jest dobrze ogrzany i wysuszony. Jeśli pozostanie nieprzyjemny zapach, profesjonalny serwis specjalizujący się w usuwaniu i przeciwdziałaniu pleśni jest najlepszym rozwiązaniem. Zarodniki pleśni łatwo się rozprzestrzeniają i nie można ich całkowicie wyeliminować.

Trzymaj pleśń z dala od roślin domowych

Rośliny są piękne i pomagają utrzymać czyste powietrze w pomieszczeniach – jednak pleśń również je uwielbia. Wilgotna gleba znajdująca się w doniczkach roślin w pomieszczeniach jest doskonałą pożywką dla pleśni, która może następnie rozprzestrzenić się na inne obszary domu. Zamiast pozbywać się swoich roślin, spróbuj dodać trochę herbaty do wody, którą podlewasz rośliny pokojowe. Olej z tego drzewa, który jest odporny na grzyby nawet w lasach deszczowych, pomaga hamować wzrost pleśni w glebie roślinnej i jest ponadto dostępny w prawie wszystkich sklepach spożywczych.

Post Author: Admin