dywan

Jaki wybrać dywan do naszego meszkania?

Dywan oprócz mebli to najważniejszy element każdego salonu. Powinien on zawsze być gustownie dopasowany do koloru ścian, podłogi oraz mebli. Na co zwrócić uwagę kupując dywan do naszego mieszkania?

Niegdyś w każdym pokoju gościnnym znajdował się obszerny dywan, który to zakrywał prawie cały parkiet. Dziś odchodzi się od tego trendy i choć dywany są nadal na czasie i doskonale zdobią nasze wnętrze to jednak najczęściej w wielu nowoczesnych domach podłogę zdobi tylko dywanik o niewielkich rozmiarach. Oprócz dywanu istotnym elementem zdobiącym pomieszczenia są nowoczesne panele. Decydując się na zakup nowego dywanu musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należy zastanowić się z jakiego tworzywa ma być wykonamy, jakiej gęstości ma być runo oraz jakiej wielkości ma być nasz nowy nabytek. Mimo iż, na rynku istnieje szeroki wybór dywanów podłogowych, to czasem wybór nie jest łatwy, Zatem jaki wybrać dywan?

Dywan w stylu vintage – powrót do lat osiemdziesiątych.

Nasz rynek jest po brzegi zapełniony przeróżnymi rodzajami dywanów. Wśród dywanów gładkich obecnie najmodniejsze są te z efektem cieniowania, tłoczone oraz z delikatnie połyskującym włosiem. Z kolei dywany do salonu wzorzyste opanowała w ostatnim czasie moda vintage, nawiązująca do historii, wykorzystująca klasyczną oraz niezwykle bogatą ornamentykę. Vintage to powrót do dywanów z lat osiemdziesiątych, charakteryzujących się geometrycznymi wzorami oraz kontrastowymi zestawieniami kolorystycznymi. Przywracanie do życia tej tradycji sprawia, że motywy ludowe oraz lokalne rękodzieła są bardzo wysoko cenione. Jeśli natomiast użytkownik mieszkania stawia na ekologię, to wówczas powinien wybrać dywan pleciony z juty lub morskich traw w gamie kolorów ziemi albo barwny dywan wykonany ze zużytych materiałów. Nie sposób też zapomnieć o filcu, który to może być gładki z wycinanymi wzorami lub formowany w kulki.

Modne dywany wykonane z włókien naturalnych.

Coraz więcej nowoczesnych salonów jest wyposażonych w dywany wykonane z włókien naturalnych, wśród których można wymienić: wełnę, jedwab oraz bawełnę. Jak powszechnie wiadomo najdroższy oraz najszlachetniejszy jest jedwab, dlatego też najczęściej kupujemy dywany utkane z owczej wełny. Jest ona niezwykle ceniona w Nowej Zelandii. Jest to produkt wysokiej jakości, którego cechuje elastyczność oraz trwałość. Wełna doskonale gromadzi wilgoć, dzięki czemu ma właściwości antyelektrostatyczne oraz zdolność regulowania wilgotności powietrza. Te dodatnie walory sprawiają, że dywan wykonany z wełny doskonale nadaje się do sypialni. Jednak jest przeciwwskazany dla alergików, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Do najtańszych dywanów wykonanych z tworzyw naturalnych należą dywany bawełniane. Ich niezwykle pozytywną cechą jest to, że można je bez problemu prać.

Dywany do salonu wykonane z włókien syntetycznych.

Ze względu na przystępną cenę dywany wykonane z włókien syntetycznych cieszą się na rynku dużą popularnością. Wśród tworzyw służących do produkcji takich dywanów można wymienić: polipropylen, poliamid oraz akryl. Wybór dywanu wykonanego z tych materiałów jest odpowiedni dla alergików, gdyż na sztucznych włóknach niebezpieczne dla zdrowia grzyby, roztocza oraz bakterie nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Zaletą dywanów wykonanych z tworzyw sztucznych jest to, że są one łatwe do czyszczenia oraz mało podatne na zabrudzenia. Co prawda jakościowo są gorsze od wełnianych, ale za to dużo tańsze oraz dostępne w niezliczonych wzorach oraz kolorystyce. Nowoczesne technologie produkcyjne pozwalają na uszlachetnianie sztucznej przędzy, w taki sposób, że do złudzenia przypomina ona wełnę. Ponadto w ostatnim czasie pojawiły się na rynku popularne w Skandynawii dywany tkane z plastiku, które są niezwykle trwałe i można je prać w pralce.
Decydując się na zakup musimy pamiętać o tym, że dywany polipropylenowe są szorstkie w dotyku, odporne na ścieranie, zabrudzenia oraz wpływ światła. Mają one podobne cechy oraz występują w niezwykle kolorystycznej palecie barw. Z kolei dywany wykonane z uszlachetnionego polipropylenu są bardziej gęste oraz odporne a ich wadą jest sztuczny połysk. Natomiast dywan wykonany z akrylu przypomina swym wyglądem nieco dywan wełniany. Dywany do salonu wełniane są o wiele droższe niż akrylowe, więc czasem nie warto przepłacać.

Jaki wybrać rozmiar dywanu do naszego salonu?

Do salonu można pokusić się o zakup nieco większego dywanu, ale takiego który to nie zakrywa całej podłogi. Wielu właścicieli domów dopasowuje dywan wielkością do mebli wypoczynkowych. Świetnie się prezentuje, jeśli zajmuje on niemalże całą szerokość sofy, a przednia część sofy oraz foteli stoi na dywanie. Chodzi tutaj o to, żeby osoby korzystające z wypoczynku mogły zawsze postawić stopy na dywanie, nawet gdy nieco odsuną fotele do tyłu. Z kolei w jadalni dywan powinien być niewiele większy od powierzchni stołu. Jednak jeśli zdecydujemy się na zakup dywanu znacznie większego niż stół, to musimy koniecznie pamiętać o tym, aby krzesła w całości stały na dywanie także po ich odsunięciu. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla gości jak i dla domowników. A małe dywaniki doskonale prezentują się w przejściach czy korytarzach. Z kolei podłogę w sypialni można wyłożyć dywanem tylko tam, gdzie stawiamy stopy. Niezwykle istotna jest też długość włosia. Otóż im większa eksploatacja dywanu, tym warto zakupić dywan z krótszym runem. Kupując dywan, warto zwrócić uwagę na metkę. Gęstość runa dywanu określa liczba punktów na metr kwadratowy. A więc kupując dywan do salonu, pamiętajmy, że 150 tys. punktów na metr to minimum, 500 tys. oznacza dobrą jakość, a wyższa wartość to już luksus. Wyjątkiem od reguły są dywany typu shaggy, których grube włosy nie pozwalają na duże zagęszczenie. W tym przypadku wystarczy nieco powyżej 50 tys. punktów, aby dywan świetnie się prezentował na podłodze.

Post Author: Admin