Aluminiowe okna jako wzór nowoczesnego designu i praktyczności

Okna aluminiowe przewyższają konkurencje pod wieloma względami. Są o wiele bardziej trwa, wyglądają estetyczniej, mogą przybierać bardziej różnorodne kształty oraz mogą być o wiele większej powierzchni. Dzięki nim zaoszczędzimy o wiele więcej energii. Dlatego warto wymieniać swoje stare nietetyczne okna plastikowe na nowoczesne okna aluminiowe.

Fakty o oknach aluminiowych

Aluminium jest najlepszym materiałem jeśli chodzi o wykonywanie wielu konstrukcji, w tym okien. Jest wytrzymałe, lekkie a przy tym łatwo poddaje się obróbce. Umożliwia wykonanie każdego rodzaju okna od narożnych po wielkoformatowe. Jego struktura chemiczna pozwala również o dowolność jeżeli chodzi o kolor barwienia. Można mu również nadać dowolny kształt. Jest w pełni odporny na korozję. Dzięki nowoczesnym technologią zapewniania również dobrą izolację. Jeśli w trakcie wytapiania dodany zostanie krzem i magnez element zyskuje większą wytrzymałość i twardość.

Ile wytrzyma rama aluminiowa

Ramy takie są bardzo stabilne. Konstrukcje o wymiarach 170 x 290 cm wykonuje się przy użyciu najszerszych profili. Jeśli chodzi te węższe to ich ograniczenia są nieco większe. Mianowicie skrzydło ni może mieć więcej niż 3 m2 powierzchni, jego wysokość nie może przekraczać 210 cm. Maksymalna waga takiego okna to 160 kg. W oknach narożnych sprawa ma się nieco inaczej. Ich konstrukcja umożliwia wykonanie większej powierzchni i wagi skrzydła. W takim przypadku okno może mieć do 3 m wysokości i do 3 metrów szerokości jednego segmentu. Zaletą takiej ramy jet również to, że nie jest on zbyt gruba, przez co nie psuje efektu wizualnego i nie zasłania widoku. Wygląd okna jest dowolny i zależy tylko od upodobań klienta. Wykonanie odbywa się na zamówienie. Głownie ze względu na wysokie koszty produkcji. Z tego też właśnie powodu nie jest tak często wybierane przez osoby prywatne do domów jednorodzinnych, raczej w budynkach reprezentacyjnych czy nowoczesnych domach prywatnych.

Energooszczędność

Obecnie są one uważane za najbardziej energooszczędne okna na rynku. Opinię tą zawdzięczają dwukomorowym pakietom szybowym, a przestrzenie między szybowe wypełniane są argonem. Tafle rozdzielane są nowoczesnymi, ciepłymi ramkami dystansowymi. Kolejny element dzięki któremu okna te są tak energooszczędne to wypełnienie środkowej komory. Wykonane są z poliamidu z dodatkiem włókna szklanego.

Sposoby wykończenia profilu aluminiowego

Istnieje kilka rodzai wykończenia. Pierwszy z nich to wykończenie anodowane. Jest ono bardzo wytrzymałe, odporne na zmiany temperatur, warunki naturalne czy korozję. Najczęściej występuje w kolorach brązowym, ciemnobrązowym, złotym lub kolorze zwykłego aluminium. Drugim rodzajem wykończenia jest wykończenie lakierowane. Malowane są one lakierami poliestrowymi. Dzięki temu są one bardziej odporne na uszkodzenia i korozje od poprzednich. Dobór oraz wzór malowania jest dowolny i zależy od zamawiającego.

Dodatkowo dzięki dużej wytrzymałości profili możemy montować antywłamaniowe a nawet kuloodporne.

Wady

Uszkodzeni takich okien są nieodwracalne i nie można ich naprawić. Wszelki zarysowania czy uderzenia mogą powodować korozję. Nie powinny mieć on również kontaktu z innymi metalami takimi jak miedź, stal czy mosiądz ponieważ może dojść do korozji kontaktowej. Błędem będzie również montaż pod takimi oknami parapetów wykonanych ze stali. Niewłaściwy montaż może skutkować odkształceniem okien lub ich pęknięciem.

Ważne są również okucia, które decydują o sposobie otwierania okna. Do dyspozycji mamy okna uchylno-przesuwane, harmonijkowe czy podnoszono-przesuwane. Okna te mają możliwość montażu wszelkiej automatyki i systemów antywłamaniowych.

Jak i gdzie zamawiać ?

Okna zamawiamy w salonach które się w tym specjalizują. Bywają też firmy które wysyłają swoich przedstawicieli bezpośrednio do nas. Dokonują oni niezbędnych pomiarów, uwzględniają nasze upodobania i wymagania. Zapisują dane kontaktowe oraz termin realizacji. Przedstawiają również ofertę swojej firmy oraz dostępne modele i parametry. Dobieramy z nimi również wersję kolorystyczną oraz system montażu i otwierania. Po spotkaniu z nimi i załatwieniu wszystkich formalności pozostaje czekać na realizację zamówienia.

Eksploatacja

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić zaraz po montażu jest zerwanie foli ochronnej. Zapobiega ona uszkodzeniu okna w czasie transportu i montażu. Wygląda jednak nie estetycznie i należy ją zerwać po zamontowaniu. Ważne jest aby to zrobić przed upływem 3 miesięcy bo później może się to okazać niemożliwe
Jeżeli chodzi o ich czyszczenie to należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze jak często. W miastach powinno się to robić przynajmniej trzy razy do orku. W miejscach gdzie jest większe zanieczyszczenie powietrza i nad morzem powinno się to robić częściej. Jeżeli jest ono tylko lekko zabrudzone zmywamy miękką szmatką z dodatkiem łagodnych detergentów. Po umyciu opłukać wodą. Okna bardziej zabrudzone zmywa się środkami do tego przeznaczonymi. Do konserwacji można używać środków do konserwacji lakierów samochodowych. Pod żadnym pozorem nie używać środków do prania lub kraśnych roztworów. Nie używamy też materiałów z dużą ostrością włókien, materiałów ściernych i tym podobnych. Nie używamy tez rozpuszczalników wszelkiego rodzaju. Zalecane jest również przecieranie od czasu do czasu ościeżnic i ram 5-procentowym roztworem oleju parafinowego i benzyny.

Podsumowując okna aluminiowe pod wieloma względami są lepsze od tych aluminiowych i drewnianych. Wyróżnia je nowoczesny design i zastosowanie nowoczesnych materiałów. Jednak są one wymagające i stosunkowo drogie, dlatego zakup ich musi być przemyślany i rozważny żeby później nie wynikły problemy czy nieprzyjemności.

Post Author: Admin