sofa

Bez kanapy nie ma salonu

Kanapy to podstawowy element każdego mieszkania. Nadają mu wygląd, charakter i są często centralnym elementem każdego salonu. Nie ważne jak duży go mamy ładna sofa to podstawa. w dzisiejszych czasach wybór modeli, wzorów i kolorów jest ogromny. Są kanapy mniejsze, większe, narożne i zwykłe. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak czy kanapy i sofy to to samo. Otóż tak. Słowo sofy pochodzą z języka arabskiego i oznaczają to samo co kanapy. Dlatego można bez żadnych wątpliwości używać tych określeń naprzemiennie. Ważne jest jednak aby w trakcie zakupu tego ważnego mebla zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Jaki rodzaj wybrać ?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy dopowiedzieć sobie na dwa koleje. Czy będziemy używać jej tylko jako jako miejsce do siedzenia, picia kawy czy wypoczynku przed telewizorem po trudnym dniu w pracy ? Czy też może chcemy spać na niej i to zarówno okazjonalnie jak i na co dzień ? Te kwestie są bardzo ważne bo to od nich zależy czy kupimy kanapę rozkładaną czy nie. Kanapy rozkładane są o wiele praktyczniejsze lecz sprawiają wrażenie bardziej masywnych i w pewnym stopniu przytłaczającym wyglądzie. Te nie rozkładane natomiast są o wiele bardziej zgrabne, nie sprawiają wrażenia bardzo dużych i nie zwracają na siebie tak wiele uwagi w mieszkaniu. Kolejną sprawą jest również to czy ma być ona narożna czy nie. Kluczowe jest także wykonanie i materiał użyty w tym celu.

Na jaką tapicerkę postawić

Przy wyborze tapicerki ważne jest to by zastanowić się jaki cechy ma ona posiadać. Czy ma być elegancka ? Czy ma być łatwa w czyszczeniu ? Ważne jest również czy mamy w domu male dzieci lub zwierzęta. Wiadome jest że małe dzieci potrafią nabrudzić. Konieczne jest wtedy aby kanapa łatwo się czyściła i nie odbarwiała po zalaniu. Obecnie stosuje się bardzo często materiały syntetyczne. Są wytrzymałe, można im nadać dowolny kolor czy wzór, a dzięki zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych można nadać im pożądane właściwości. Wracając jednak do koloru. Przed wyborem należy zastanowić się czy chcemy aby nasze łóżko rzucało się w oczy i absorbowało całą uwagę. Jeśli tak, wybierzmy kolor jaskrawy, bądź odbiegający od kolorystyki mieszkania. Jeśli chcemy aby było jednak bardzie stonowane dobierzmy kolor tak aby pasował do zasłon, dywanu czy dodatków. Dzięki temu nie będzie ona skupiała całej uwagi na sobie i nie będzie odstawać wizualnie od reszty.

Jak dbać o skórę ?

Jeśli zdecydujemy się jednak na zakup sofy pokrytej skóra, musimy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze pamiętajmy o nawilżaniu. Skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia i pękanie. Jeśli nie będziemy jej nawilżać nie dość, że straci swój pierwotny wygląd to stanie się sucha i podatna na uszkodzenia. Nawilżajmy ją więc kremem stearynowym. Nie stawiajmy ich również w pobliżu kaloryferów i blisko okien, ponieważ w suchym i gorącym miejscu bardzo szybko wysycha. Jak na każdych meblach tak i na nich zbiera się kurz, aby go usunąć używajmy suchej ściereczki lub odkurzacza. Należy jednak pamiętać aby nie używać zbyt wiele siły bo może to zniszczyć skórę. Nie wolno stosować wody. Materiał ten nie lubi zbyt wiele wody, więc nie używajmy jej. Gdy coś rozlejemy, wytrzyjmy to wilgotną ściereczka. Co jakiś czas można też użyć odpowiedniego środka konserwującego. Nie wolno stosować detergentów i rozpuszczalników. Mogą one zniszczyć nieodwracalnie materiał. Dbajmy o swój mebel aby mógł nam służyć jak najdłużej i wyglądać jak najlepiej.

Jaką wielkość wybrać ?

Do wyboru mamy sofy dwuosobowe, trzyosobowe i narożne. Jśli nas salon jest mniejszy lepiej wybrać mebel narożny. Mimo iż jego wymiary są dość duże. Siedzisko 2 na 3 m, z jednym podłokietnikiem na końcu dłuższego boku, uzyskasz siedzisko długości ok. 4, 5 m, które zabierze mniej miejsca. Aby dokonać najlepszego wyboru, wybierz się do sklepu z miarką oraz dokładni zmierz miejsce w którym ma ona stanąć.

O czym należy pamiętać

Po pierwsze. każda kanapa jest inna. Bywa i tak że dwa takie same modele zachowują się inaczej. Warto usiąść na niej w sklepie i sprawdzić czy jest nam wygodnie. Oceń także czy rozkładanie nie jest zbyt skomplikowane. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy będzie ona służyć jako łóżko. Jeśli nie masz pewności sprawdź kilka modeli aby mieć pewność że wybierasz najlepsze. Dowiedz się również czy dany model posiada sprężynowe siedzisko. Jest ono wygodniejsze zarówno do spania jak i siedzenia. Przed zamówieniem warto dopytać się o czas realizacji czy koszty ewentualnych dodatków, bo takie tez bywają. Warto sprawdzić renomę danego sklepu i poczytać opinie kupujących. W dzisiejszych czasach wiele firm posiada strony internetowe n których znajdziemy te wszystkie informacje. Jeśli już mamy pewność i wybraliśmy dany model. Zamawiamy. Czas oczekiwania jest różny i zależy od firmy czy trudności w wykonania egzemplarza oraz użytych materiałów. Warto również wybrać opcję dostarczenia do domu, szczególnie jeśli mieszkamy sami i nie mamy osób które nam pomogą.

Rada

Jeśli po jakimś czasie będziemy chcieli zmienić swoją tapicerkę lub będzie ona wyglądała już nie estetycznie możemy przystąpić do zmiany na nową. Wielu uważa że jest to nie możliwe ale to nie prawda. Oddajemy mebel specjalistą, oni zdejmują tapicerkę, wymieniają wypełnienie i nakładają nową. Cały zabieg jest pracochłonny i trochę kosztowny ale po jego wykonaniu uzyskujemy praktycznie inny mebel, o innym kolorze i estetyce. Można również wymieniać boki lub dodawać nowe elementy. Jest wiele możliwości

Podsumowując mam nadzieję, że dzięki tym radą ułatwiłem państwu wymianę lub zakup nowej kanapy. Pokazałem na co uważać, czego unikać oraz jak się z nią obchodzić. Dziękuję z lekturę i miłych zakupów.

Post Author: Admin