budowa domu

Budowa domu bez przeszkód

Kiedy podejmujesz decyzję o budowie wymarzonego domu, musisz już na samym początku podjąć wiele ważnych decyzji. Każda z tych decyzji będzie miała wpływ na koszty jakie poniesiesz przy budowie domu, a także efekt końcowy jaki uzyskasz. Jedną z najważniejszych kwestii, nad jakimi musisz się przede wszystkim pochylić, to czy budować dom własnymi siłami, organizując sobie pracę i materiały w pojedynkę, czy też zlecić budowę wykonawcy i w jego ręce oddać wszystkie kwestie związane z budową domu. Poniżej przedstawię Ci wady i zalety, każdej z tych decyzji.

Budujemy dom w pojedynkę

Jeśli za wszelką cenę chcesz wybudować swój dom w pojedynkę, mając do pomocy tylko przyjaciół i rodzinę, to musisz się liczyć z tym, że będzie cię to kosztować wiele nerwów. Budowa domu to ogromna inwestycja, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. Potrzebna będzie bardzo dobra organizacja czasu, a także rozeznanie na rynku materiałów budowlanych, by nie przepłacić za produkty. Zaletą budowania domu w pojedynkę jest to, że dokładnie będziesz wiedział ile wydałeś na poszczególne etapy budowania i ile kosztowały cię wszystkie materiały budowlane. W takiej sytuacji sam zajmujesz się kupowaniem wszystkich potrzebnych rzeczy, możesz więc porównać ze sobą ceny produktów i ich jakość i wybrać takie, które spełnią twoje oczekiwania pod każdym względem. Możesz też liczyć na pomoc sprzedawcy w każdym sklepie, który z pewnością Ci dobrze doradzi.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Jeśli chcesz sam zakupić wszystkie potrzebne rzeczy na budowę, możesz się udać do marketu budowlanego. Takich marketów jest bardzo dużo w każdym mieście, z pewnością więc znajdziesz taki sklep, który cię zadowoli. W marketach budowlanych jest całkiem duży wybór materiałów z każdej kategorii, musisz się jednak liczyć z tym, że w takim miejscu może zabraknąć wybranego przez ciebie wcześniej produktu. Wadą jest także dosyć wysoka cena produktów w markecie budowlanym, nawet kupując kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk jednego produktu, nie masz co liczyć na żadną zniżkę. Co innego gdy trafisz na dużą promocję w markecie, która może polegać na przykład na tym, że przy zakupie pustaków na kwotę powyżej 1000zł, dostaniesz bon uprawniający do 10% zniżki na kolejne zakupy budowlane. Warto śledzić więc promocje sklepów na ich stronach internetowych, by załapać się na największe okazje cenowe.
Dużo lepszą propozycją jest zakup materiałów budowlanych w pobliskiej hurtowni. Jednak zazwyczaj w takich miejscach zaopatrują się wykonawcy, którzy mają w nich różne zniżki i rabaty. Dla nich więc takie zakupy są bardzo opłacalne. Zaletą kupowania w hurtowni jest to, że zawsze otrzymasz tyle sztuk produktu ile potrzebujesz. Nawet jeśli na stanie tylu produktu nie ma, możesz liczyć na to, że towar zostanie dla ciebie domówiony w jak najkrótszym czasie.

Budowę zlecamy wykonawcy

Jeśli wydaje Ci się, że nie podołasz budowie domu w pojedynkę, pozostaje Ci wynajęcie kompetentnego wykonawcy wraz z ekipą budowlaną. W ten sposób możesz przestać się martwić tym jak postępują kolejne etapy budowy, bo wszystko zostawiasz na barkach wykonawcy. Musisz mieć jednak pewność, że osoba której to powierzasz jest godna zaufania, uczciwa i rzetelna i nie będzie patrzeć na własne korzyści a na to, by wybudować dla klienta dom jak najkorzystniej dla niego. Niestety w dzisiejszych czasach wykonawcy stosują wiele trików, dzięki którym mogą dodatkowo zarobić. Jednym z takich trików jest doliczanie do rachunku dla klienta, ceny za transport materiałów budowlanych na budowę. W przypadku gdy sam kupujesz materiały budowlane w markecie budowlanym, możesz liczyć na darmową dostawę powyżej określonej kwoty. Jako, że materiały budowlane sporo kosztują, praktycznie każdy kto buduje dom, na taki darmowy transport może liczyć. Z kolei wykonawca, który zamawia produkty w zaprzyjaźnionej hurtowni, również może liczyć na darmowe transportowanie ich na plac budowy. Bardzo często jednak się zdarza, że przedstawiając klientowi rachunek, dolicza do niego koszty transportu, mimo że ich nie poniósł.

Różne ceny materiałów budowlanych

Kolejnym polem do popisu dla wykonawcy, któremu zależy na własnych celach, jest zakup materiałów budowlanych. Tak jak wspominaliśmy powyżej, w przypadku gdy sam jedziesz do marketu budowlanego po materiały na budowę, masz pełny wgląd w ceny produktów i możesz wybrać te, które są najtańsze i najlepsze. Jeśli zaś powierzysz to zadanie wykonawcy, ten kupuje produkty w hurtowni. Z jednej strony jest to bardzo dla ciebie wygodne, bo wykonawca ma pełny obraz tego, ile produktów będzie potrzebnych a te których się nie wykorzysta, później zwróci do hurtowni. Ale i tutaj można się nieźle rozczarować, bo jeśli klient spodziewa się, że kwota za zwrócone do hurtowni produkty zostanie mu oddana, może się pomylić. Wykonawcy łatwo jest ten fakt ukryć przed klientem, szczególnie gdy ten nie sprawdza skrupulatnie wszystkich rachunków. Zwykle klienta kusi perspektywa tego, że wykonawca kupi w hurtowni taniej produkty niż w markecie budowlanym. I to jest prawda, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wykonawca ma stały rabat na zakupy w hurtowni, rabat ten może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Jednak nie uwzględnia on tego w rachunkach dla klientów, podaje mu normalne ceny obowiązujące w hurtowni, a to co zaoszczędzi, zabiera do swojej kieszeni.

Uczciwy wykonawca na wagę złota

Jeśli jednak podejmiesz decyzję o tym, by mimo wszystko skorzystać z usług wykonawcy i to jemu powierzyć budowę swojego domu marzeń, a trafisz na osobę nad wyraz uczciwą i rzetelną, to możesz mieć pewność, że uda ci się postawić dom bez ponoszenia zbędnych kosztów. Poza tym zaoszczędzisz wiele nerwów, bo każdą awarią na budowie, zajmie się kierownik budowy. Taka budowa będzie przebiegała sprawnie i szybko, a to także wpłynie na twoje zadowolenie.

Post Author: Admin