Wraz z ociepleniem klimatu coraz więcej Polaków decyduje się na wybudowanie w przydomowym ogródku odkrytego basenu. Najlepiej, aby budowa odbyła się w tym samym czasie co budowa samego domu. Dzięki temu łatwiej będzie prowadzić prace wykopowe, nie niszcząc przy tym zagospodarowanej działki, ale oczywiście budowa samego basenu jest jak najbardziej możliwa, choć trudniejsza. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć jest wybór odpowiedniego miejsca. Teren, który wybierzemy pod budowę powinien być mocno nasłoneczniony, dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu wody oraz dłużej cieszyć się kąpielami na świeżym powietrzu. Należy również upewnić się, że budowa w danym miejscu nie spowoduje zwilgotnienia u sąsiadów. Kiedy otrzymamy zielone światło możemy przejść do budowy. Czy jednak będzie się nam to opłacać?
Koszt budowy i użytkowania basenu ogrodowego
Ponad połowa kosztów, jakie przyjdzie nam włożyć w ogródkowy basen będzie przeznaczona na zakup odpowiedniej niecki i samą budowę. Pozostałe koszty to zakup akcesoriów czyszczących i filtrujących wodę, preparatów służących do dezynfekcji, kupno przesłony basenowej, wydatki na ogrzewanie i oświetlanie a także, wedle indywidualnych potrzeb – basenowe atrakcje. Przy wyborze odpowiedniej firmy, której powierzymy budowę warto wziąć pod uwagę ceny wykonania wszystkich tych elementów, może się bowiem okazać, że nie zawsze firma, która oferuje najtańszą robociznę będzie tą, której przyjdzie nam zapłacić najmniej. Oczywiście nie warto też zbytnio oszczędzać i wybierać firmy o wątpliwej reputacji, ponieważ może to się odbić na jakości i trwałości basenu a także naszym własnym bezpieczeństwie. Średnia cena budowy samego basenu o przeciętnej wielkości wynosi ok. 40 tys. zł. Koszt użytkowania basenu w sezonie pochłania natomiast od 1500 do 2000zł. Dochodzi do tego zakup niezbędnych akcesoriów takich jak filtr, który kosztuje około 1200zł. Lepsze filtry, doskonale radzące sobie z zanieczyszczeniami takimi jak włosy, liście i gałęzie, kosztują już trzy razy tyle, ale są warte swojej ceny zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych.
Kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę?
Jeśli powierzchnia budowanego przez nas basenu przekroczy 30m2 niezbędne będzie uzyskanie zgody na budowę – jest to uregulowane prawnie a brak zgody może skutkować wniesieniem opłaty legislacyjnej w wysokości 2500zł a nawet w skrajnych przypadkach nakazem rozbiórki. Podobnie jak w przypadku budowy domu, aby uzyskać zgodę należy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. Jeśli uzyskamy zgodę, musimy pamiętać o terminowej budowie, ponieważ traci ona ważność po dwóch latach od daty wydania. Jeśli w tym czasie nie rozpoczniemy prac, o zgodę będziemy musieli ubiegać się ponownie. Budowa basenu poniżej 30m2 nie wymaga specjalnej zgody, musi być jednak do starostwa zgłoszona i rozpocząć się nie wcześniej niż 30 dni po tym fakcie. Do zgłoszenia trzeba dołączyć dokument potwierdzający nasze prawo do dysponowania danym gruntem oraz informacje o zakresie robót. Sam projekt nie jest wymagany.
Wybór odpowiedniej niecki basenowej
Podjęliśmy decyzję o budowie, wybraliśmy odpowiednie i bezpieczne miejsce, zdobyliśmy wszelkie pozwolenia. Możemy przejść do wyboru niecki spełniającej nasze oczekiwania. Najbardziej popularne modele dostępne dziś na rynku to niecki betonowe, żelbetonowe lub marmurowe, bardzo trwałe i odporne na warunki pogodowe. Niecka jest wylewana bądź wmurowana a następnie wykładana płytkami. Jedynym minusem tego typu niecek jest ich dosyć wysoka cena. Popularne są również, głównie ze względu na stosunkowo niską cenę, niecki poliestrowe. Są one przy tym łatwe w montażu, dosyć wytrzymałe a także łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Poza tym do wyboru są też niecki stalowe, choć częściej wybiera się je w przypadku basenów budowanych w pomieszczeniach, a nie na świeżym powietrzu. Najbardziej ekologicznym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też wybór niecki zrobionej z drewna. Może być zarówno wpuszczona w ziemię, jak i zamontowana na powierzchni.
Niezbędne i dodatkowe wyposażenie basenu
Sama niecka to nie wszystko. Do basenu musimy tez dokupić szereg akcesoriów. Część z nich jest konieczna, inne zależą od chęci i oczekiwań konkretnych osób. Niezbędne elementy, które trzeba kupić są przede wszystkim odpowiedni filtr, drabinka, jeśli w projekcie naszego basenu nie było schodów, odkurzacz do dna, uzdatniające wodę środki oraz tester jakości wody, służący bezpiecznemu użytkowaniu. Poza tym zaopatrzyć się możemy w takie akcesoria jak urządzenia służące do podgrzewania wody (np. ekologiczne solary), pokrycie basenu, zewnętrzne i podwodne oświetlenie oraz bonusowe atrakcje takie jak trampolina, zjeżdżalnia, natrysk a nawet strefa z jacuzzi.
Pomysły na aranżacje przestrzeni wokół basenu ogrodowego
Nasz ogrodowy basen może być po prostu otoczony przez trawę, z zamontowaniem wyłącznie niezbędnego zabezpieczenia brzegów. Większy komfort zyskamy jednak decydując się na zabudowanie przestrzeni wokół basenu płytkami, najlepiej antypoślizgowymi i mrozoodpornymi, w stylistyce pasującej do naszego basenu. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybudowanie dookoła basenu podłogi z impregnowanych desek. Efekt jest naprawdę imponujący, idealnie też pasuje do kontaktu z naturą, który łączy się z korzystaniem z basenu na świeżym powietrzu.
Basen w domowym ogródku już dawno przestał być luksusem, na który mogą sobie pozwolić wyłącznie nieliczni. Jeśli lubimy pływać, a korzystanie z przepełnionych latem pływalni i parków wodnych nie jest dla nas, będzie to idealna, wygodna alternatywa. Przy właściwej budowie i użytkowaniu będziemy też w stanie zminimalizować ponoszone na utrzymanie basenu koszta.