czyszczenie elewacji

Co zrobić, aby elewacja była zadbana?

Każdy z nas chce, aby miejsce naszego zamieszkania prezentowało się jak najlepiej. Aby tak jednak było, należy dbać o wygląd domu lub mieszkania. Dotyczy to nie tylko dbałości o poszczególne wnętrza, ale również o to, jak budynek prezentuje się od zewnątrz. Jednym z kluczowych elementów, na jakie musimy zwrócić uwagę jest wygląd elewacji. Upływ lat oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych znacząco wpływają na wygląd elewacji. Często jest ona pokryta warstwą zanieczyszczeń, które zbierają się na niej latami. Szczególnie problematyczne są elewacje w jasnym kolorze. Kolejnym problemem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć są plamy na elewacji. Mogą się one pojawić na przykład na skutek długotrwałych opadów deszczu. Jeżeli borykamy się z wyżej wskazanymi problemami, powinniśmy podjąć działania, które poprawią wygląd naszego budynku.

Od czego zacząć?

Na początku powinniśmy zastanowić się z czym tak naprawdę mamy największy problem. Czasami są to tylko i wyłącznie pojedyncze plamy na elewacji, a czasami cała elewacja nosi na sobie wydatne ślady zanieczyszczeń. Jeżeli mieszkamy w mieście, elewacja naszego budynku narażona jest na znacznie więcej zanieczyszczeń niż na wsi. Wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza, dym z okolicznych fabryk, a także spaliny samochodowe to czynniki, które będą miały niekorzystny wpływ na wygląd elewacji naszego budynku. Mieszkańcy wsi znajdują się w mniej problematycznym położeniu. Jeżeli zatem mamy szczęście zamieszkiwać spokojną okolicę, nasza elewacja nie powinna wymagać częstego czyszczenia. Właściciele budynków położonych w miastach, muszą się jednak nastawić na regularne czyszczenie elewacji budynków. Powinniśmy także zdać sobie sprawę z tego, że decydując się na jasną elewację, musimy liczyć się z tym, że wszelkie zabrudzenia będą na niej bardziej widoczne. Warto mieć również świadomość tego, że szkodliwe działanie promieni słonecznych sprawi, że kolor elewacji dość szybko może ulec wyblaknięciu. Nie bez znaczenia jest również rodzaj tynku, na jaki się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy tynk o gładkiej strukturze istnieją większe szanse na to, że nie ulegnie on zabrudzeniom zbyt łatwo.

Jak czyścić elewację budynku?

Większość z nas nie posiada nieograniczonego zaplecza finansowego. Wiele osób, szukając oszczędności, decyduje się na samodzielne usunięcie zabrudzeń na elewacji. Kiedy jednak takie działanie ma sens, a w których przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów? Przede wszystkim zależy to od stopnia zabrudzenia danej powierzchni. Jeżeli zabrudzenia są znaczne, a my nie za bardzo wiemy jak zabrać się do ich czyszczenia, warto powierzyć sprawy w ręce profesjonalistów. Nierozważne działania na własną rękę, mogą bowiem zaostrzyć problem i doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury elewacji. W niektórych przypadkach możemy jednak spróbować samodzielnie wyczyścić elewację. Samodzielne czyszczenie elewacji powinno powieść się szczególnie wtedy, gdy zanieczyszczenia nie są znaczne. Zanim zabierzemy się jednak do pracy, musimy zdać sobie sprawę z dwóch czynników, które wpływają na wybór metody czyszczenia elewacji. Jednym z czynników jest oczywiście nic innego jak rodzaj zabrudzeń, a drugim rodzaj materiału, z którego wykonana jest elewacja budynku. Czyszczenia elewacji nie powinno się również przeprowadzać zbyt często, gdyż tego typu działania mogą ją uszkodzić. Bezpiecznie jest powtarzać proces czyszczenia co kilka lat. Oczywiście jeżeli nasza elewacja dość łatwo ulega zabrudzeniom, okres pomiędzy jednym czyszczeniem, a drugim może się nieco skrócić. Jeżeli zaś nasza elewacja mimo upływu lat wciąż prezentuje się nienagannie, proces czyszczenia możemy przeprowadzać nieco rzadziej. Warto jednak pamiętać, aby nie dopuszczać do powstania dużych zanieczyszczeń, których usunięcie będzie wymagało od nas sporo wysiłku.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Najpopularniejszym narzędziem, z którego korzystają osoby samodzielnie czyszczące elewację, jest myjka ciśnieniowa. Warto dowiedzieć się jak działa i czym charakteryzuje się ten sprzęt. Urządzenie to skutecznie usuwa większość uporczywych zabrudzeń, wykorzystując do tego wysokie ciśnienie wody. Przed użyciem myjki ciśnieniowej, warto jednak przeczytać instrukcję. Często popełnianym błędem jest bowiem użycie myjki ze zbyt bliskiej odległości. Wiele osób postępuje w ten sposób, ponieważ mają one nadzieję, że dzięki takiemu działaniu, szybciej usuną uporczywe zabrudzenia. Nierzadko zdarza się jednak, że w ten sposób dochodzi do uszkodzenia powierzchni elewacyjnej. Warto zatem usuwać wszelkie zanieczyszczenia z odległości, która ustrzeże naszą elewację przed ewentualnymi uszkodzeniami.
[h5]Czyszczenie tynków[/h5] Wybór metody czyszczenia tynku elewacyjnego zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Inaczej czyścimy tynki akrylowe, a inaczej tynki mineralne. W przypadku tych pierwszych, zadanie jest często utrudnione. Tynki akrylowe dość często ulegają bowiem zniszczeniu na skutek obecności na nich mchów czy różnego rodzaju pleśni. Do ich czyszczenia musimy nierzadko użyć detergentów. Bardzo dobrym wyborem będą różnego rodzaju środki grzybobójcze, szczególnie jeżeli mieszkamy na terenach obfitujących w zieleń. W przypadku tynku mineralnego, do czyszczenia powinniśmy używać samej wody, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni tynku. Należy wystrzegać się gwałtownych ruchów takich jak na przykład szorowanie powierzchni elewacyjnej przy użyciu szczotki.
Reasumując, metod czyszczenia elewacji jest tak naprawdę całe spektrum. W niektórych przypadkach z uporczywymi zabrudzeniami poradzimy sobie sami, w innych warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Czynniki takie jak smog, spaliny czy kwaśne deszcze zawsze będą niekorzystnie wpływały na wygląd elewacji i warto o tym pamiętać. Decydując się na samodzielne czyszczenie, warto uwzględnić takie czynniki jak rodzaj tynku oraz rodzaj powstałych zabrudzeń. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to kryterium, będziemy w stanie ocenić czy poradzimy sobie z oczyszczeniem elewacji samodzielnie czy może warto poprosić o pomoc specjalistów.

Post Author: Admin