nieruchomość na wynajem

Czy warto kupić nieruchomość i wynająć ją?

Wszyscy chcielibyśmy mieć dobrze płatną pracę. Niestety, zmieniający się rynek wymaga stałego podnoszenia swoich umiejętności, a nierzadko nabycia zupełnie nowych kwalifikacji. Coraz więcej osób poszukuje więc innych niż praca na etacie sposobów na zarobienie pieniędzy. Jednym z takich sposobów jest wynajem mieszkań. Coraz więcej osób dokonuje zakupu mieszkań pod wynajem. Czy taka inwestycja jest jednak opłacalna? O czym powinniśmy pamiętać, poszukując takiego mieszkania? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione w niniejszym artykule.

O czym należy pamiętać na początku?

Inwestycja w mieszkania jest pod wieloma względami bardzo kusząca. Nie jest to jednak zadanie najłatwiejsze. Zanim zdecydujemy się na taką formę zarobku, warto zdobyć rzetelne informacje na temat inwestowania. Gdzie jednak należy szukać takich informacji? Przede wszystkim powinniśmy przejrzeć specjalistyczne blogi. Korzystanie z tego rodzaju narzędzi jest najczęściej bezpłatne. Warto jednak zachować dystans do informacji, które wzbudzają w nas jakieś wątpliwości. Nierzadko bowiem zdarza się, że trafiamy na boga, który nie omawia zagadnienia w profesjonalny sposób. Jeżeli w gronie naszej rodziny czy znajomych znajduje się osoba, która wynajmuje mieszkanie, warto z nią porozmawiać. Dowiemy się o czym należy pamiętać przy kupnie mieszkania, jak o nie dbać oraz jak wygląda współpraca z lokatorami.

Dlaczego warto przeanalizować rynek?

Zapotrzebowanie na nieruchomości stale rośnie. W miastach wciąż powstają nowe bloki, a często i całe osiedla. Jeżeli planujemy zakupić jakąś nieruchomość pod wynajem, zastanówmy się czym charakteryzuje się miasto, w którym chcemy dokonać zakupu mieszkania. Jeżeli jest to miasto dynamicznie się rozwijające, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem lokatorów. Mieszkania bardzo często wynajmują studenci, dlatego warto oszacować jak wielu studentów mieszka w naszym mieście. Jeżeli w mieście znajduje się sporo uczelni wyższych, raczej nie powinniśmy mieć kłopotów ze znalezieniem potencjalnych lokatorów. Studenci to jednak dość specyficzni lokatorzy i nie każdy chce wynająć im nieruchomość. Wiele osób obawia się bowiem, że młodzi ludzie dokonają w mieszkaniu nieodwracalnych zniszczeń. Najczęściej jednak są to obawy bezpodstawne, gdyż większość studentów to kulturalni ludzie. Warto zakupić takie mieszkanie, które będzie znajdowało się blisko strategicznych miejsc, takich jak urzędy, dworce czy uczelnie. Dzięki temu cena rynkowa takiego mieszkania będzie wyższa.

Jaką nieruchomość warto zakupić?

Przy zakupie mieszkań powinniśmy wykazać się rozsądkiem. Mieszkania to bardzo kosztowna inwestycja, a do wydawania sporej ilości pieniędzy warto podchodzić z dystansem. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania pod wynajem, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Musimy być świadomi tego, jak dużą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania. Możliwe, że częściowo nasze środki będą pochodziły z kredytu. Aby znaleźć przyszłych lokatorów, nieruchomość powinna mieć atrakcyjne położenie. Nikt nie będzie raczej zainteresowany mieszkaniem w bloku usytuowanym blisko hałaśliwego zakładu produkcyjnego. Najłatwiej znaleźć potencjalnych lokatorów, jeżeli nieruchomość położona jest w pobliżu centrum. Każdemu zależy bowiem na tym, by dotrzeć na czas do szkoły czy pracy. Zaletą jest też położenie w pobliżu dworców czy dużych centrów handlowych. Nie należy jednak spisywać na straty mieszkań ulokowanych poza miastem. Jeżeli nieruchomość położona jest na atrakcyjnych, zielonych terenach, bardzo prawdopodobne jest to, że wynajmie ją jakaś rodzina. Kupując mieszkania, powinniśmy szukać dobrych okazji. Bardzo często można kupić mieszkania za cenę niższą niż ich rzeczywista wartość. Mieszkania w korzystnych cenach często można kupić od osób zadłużonych lub borykających się z trudnościami rodzinnymi. Kupując mieszkania, musimy mieć też na uwadze fakt, że powinny być one w dobrym stanie. Nikt nie będzie chciał wynająć wymagającego gruntownego remontu mieszkania, nawet za niską cenę.

Jak sprawdzić, czy inwestycja jest opłacalna?

Każdy, kto decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem, oczekuje, że inwestycja będzie opłacalna. Aby tak się jednak stało, należy się dobrze przygotować. Warto zastanowić się nad kwotą, którą chcemy przeznaczyć na zakup mieszkania. Zastanówmy się jaką część tej kwoty posiadamy, a jaką będziemy musieli pożyczyć z banku. Od potencjalnych zarobków powinniśmy odliczyć podatki oraz inne koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania, warto dokładnie mu się przyjrzeć. Dokładnie obejrzenie mieszkania jest szczególnie ważne w przypadku mieszkań w starym budownictwie. Nierzadko zdarza się bowiem, że poprzedni właściciele chcą ukryć jakieś usterki wymagające remontu. Zanim podpiszemy umowę kupna mieszkania, należy upewnić się, że jesteśmy świadomi konieczności wszelkich napraw, jakich należy dokonać w mieszkaniu. Drobne, łatwe do naprawienia usterki nie powinny zniechęcać nas do kupna danego mieszkania. Dopiero widząc poważniejsze wady, powinniśmy zastanowić się czy warto zakupu dokonać.

Pamiętaj o umowie

Jeżeli przedmiotem umowy kupna-sprzedaży jest nieruchomość, wymagane jest sporządzenie aktu notarialnego. Warto o tym pamiętać. Nierzadko bowiem zdarza się, że poszukując oszczędności decydujemy się na zakup bez sporządzania umowy. Oprócz tego, że jest to działanie nielegalne, niesie ono za sobą także spore ryzyko. W świetle prawa nie jesteśmy wówczas bowiem właścicielami mieszkania. Warto również liczyć się z koniecznością uiszczenia u notariusza odpowiedniej opłaty. Musimy również pamiętać o tym, by zgłosić kupno we właściwym urzędzie.

Podsumowując, z całą pewnością można stwierdzić, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań pod wynajem. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, by zakupić jakąś nieruchomość, powinniśmy dobrze przeanalizować rynek. Warto przyjrzeć się również temu, w jakim stanie ona jest. Koniecznie trzeba mieć też na uwadze formalności, których będzie trzeba dopełnić.

Post Author: Admin