Odkurzacz centralny nie należy do najtańszych rozwiązań. A o posiadaniu go w domu powinno myśleć się jeszcze na etapie budowy, chociaż montaż instalacji nawet w budynku już istniejącym nie jest wielkim wyzwaniem. Odkurzacz centralny wymaga specjalnej instalacji, jednak korzyści płynące z takiego rozwiązania niewątpliwie wskazują na zasadność poniesionych kosztów. Odkurzacz centralny nie generuje hałasu a kurzu.
Odkurzacz centralny, co to jest?
Najważniejszym elementem instalacji budującej odkurzacz centralny jest jednostka centralna, umieszczana poza częścią mieszkalną domu, np.; w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Do niej dołączone są sztywne rury doprowadzone do montowanych w ścianach gniazd ssących. W trakcie odkurzania korzysta się z elastycznego węża, każdorazowo mocowanego do najbliższego gniazda.
Jednostka centralna składa się z silnika z turbiną tworzącą podciśnienie, separatora zanieczyszczeń oraz zbiornika do gromadzenia zebranego materiału. Wersja modułowa zawiera silnik w niezależnej obudowie co umożliwia powiększenie separatora i zbiornika, czyli zwiększenie pojemności instalacji. Gniazda ssące rozmieszcza się w różnych częściach domu, tak by dostęp do nich był całkowicie niekolizyjny. Najczęściej na jedną kondygnację domu wystarcza jedno gniazdo ssące, aczkolwiek zależy to przede wszystkim od gabarytów obiektu.
Odkurzając używa się elastycznego węża, którego jeden koniec mocuje się do najbliższego gniazda ssącego. Wąż stosowany w odkurzaczach centralnych jest identyczny jak ten używany w odkurzaczach przenośnych. Różnica polega jedynie na jego długości. Jeżeli ma obsłużyć całą kondygnację budynku jego długość wynosi od 5 do 15 m. Dla ułatwienia poruszania się z nim warto zainstalować mechanizm zwijający umieszczany w kasecie. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest wąż samoczynnie wsuwający się po każdym użyciu do wnętrza instalacji.
Odkurzacz centralny dobry dla alergików
Ważną zaletą posiadania odkurzacza centralnego jest jego przydatność dla alergików. Ten typ odkurzacza nie emituje bowiem kurzu i nie wznieca pyłu, a przynajmniej znacznie mniej niż tradycyjne odkurzacze. Urządzenie to cechuje też ogromna moc ssąca, co powoduje, że odkurzanie przebiega szybko i sprawnie. Poza tym można nim odkurzyć wszystko a nawet myć okna i podłogi.
Powietrze, które zostaje zassane razem z zanieczyszczeniami przechodząc przed odkurzacz zostaje przefiltrowane i wyrzucone na zewnątrz budynku. W przypadku zwykłych odkurzaczy powietrze wraca do pomieszczenia wzniecając kurz na powierzchniach jeszcze nieposprzątanych. Ponadto siła ssania odkurzaczy centralnych jest znacznie większa nich tradycyjnych, dzięki temu sprzątanie jest skuteczniejsze i dokładniejsze. Dlatego jeżeli któryś z domowników cierpi na zdiagnozowaną i poważną alergię montaż tego typu odkurzacza z pewnością ułatwi codzienną egzystencję.
Łatwość opróżniania pojemników
Tradycyjne odkurzacze domowe stosunkowo łatwo się czyści, wymienia worki czy je opróżnia. Czynność ta, pomimo pozornego skomplikowania instalacji odkurzacza centralnego wcale nie jest bardziej wymagająca. Kurz i śmieci w odkurzaczach centralnych zbierają się w pojemniku znajdującym się w dolnej części urządzenia. Pojemnik zwykle charakteryzuje się pojemnością od 20-30 litrów, a to znaczy, że należy go opróżniać raz na 4-8 miesięcy. Producenci zalecają jednak częstsze usuwanie brudów, raz na 3-4 miesiące.
Czynność opróżniania pojemników jest bardzo prosta. Należy tylko otworzyć uchwyty mocujące i już można opróżnić pojemnik. W niektórych modelach wymienia się worek w innych wysypuje zawartość i zakłada pojemnik ponownie. Dostępne są też odkurzacze z pojemnikami papierowymi, wymienialnymi w podobny sposób jak w odkurzaczach tradycyjnych.
Akcesoria i wielofunkcyjność odkurzacza centralnego
Odkurzacze centralne posiadają wiele kompatybilnych akcesoriów umożliwiających wszechstronność użytkowania. Można wyposażyć je np. w automatyczną szufelkę montowaną przy podłodze w kuchniach czy przedpokojach. Wówczas wystarczy podmieść pod nią piasek przyniesiony przez psa czy dzieci, okruchy kuchenne czy kurz, przycisnąć nogą dźwignię i wszystkie te zanieczyszczenia od razu przechodzą do instalacji i dalej do pojemników jednostki centralnej.
Równie atrakcyjny dla użytkowników jest separator, czyli przenośny zbiornik wyposażony w filtr. Wykorzystuje się go np. do wybierania popiołu z kominków, czy drobnego gruzu i rozlanej wody. Separator umożliwia również zebranie liści czy ziemi zebranych na tarasie domu. Wystarczy, że na zewnętrznej ścianie elewacji również zaplanujemy montaż gniazda ssącego i w ten sposób możemy łatwo posprzątać obszar przylegający bezpośrednio do budynku. Gniazdo ssące zamontowane na zewnętrznej ścianie umożliwi także posprzątanie samochodu. Inne przydatne akcesoria to: szczotki do ubrań, szczoteczki do czyszczenia żaluzji, tapicerki czy zwierząt.
Montaż odkurzacza centralnego nie jest mocno skomplikowany i można wykonać go samodzielnie, chociaż w trosce o wieloletnie, przyszłe użytkowanie warto powierzyć je fachowcom. Tym bardziej, że część instalacji pozostaje zabudowana, dlatego w przypadku wadliwego montażu naprawa instalacji wiąże się z poważniejszymi pracami. Poza tym firma montująca tego typu instalacje zobowiązana jest do udzielenia gwarancji.