Czy warto robić remont samodzielnie?

Jeżeli posiadamy dom lub mieszkanie, w pewnym momencie staniemy zapewne przed koniecznością przeprowadzenia remontu. Niestety, nie da się tego uniknąć, nawet jeżeli dbamy o wszystkie posiadane sprzęty. Czasami zdarza się, że coś nagle ulegnie awarii i trzeba przeprowadzić natychmiastowe prace remontowe. Jednak znacznie częściej zdarza się, że zwlekamy z koniecznym remontem i pózniej remont ma dużo szerszy zasięg. Wiele osób zastanawia się czy przeprowadzać remont samodzielnie czy skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde z rozwiązań ma bowiem swoje plusy oraz minusy.

Plusy samodzielnego remontu

Nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie prac remontowych. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo poradników, dzięki którym nawet laik poradzi sobie z prostą i niewymagającą większego doświadczenia pracą remontową. Możemy również za darmo korzystać z różnego rodzaju blogów o tematyce remontowej i wykończeniowej. Zalety samodzielnego remontu, takie jak na przykład spore oszczędności pieniężne, sprawiają, że coraz więcej osób rezygnuje z wynajęcia profesjonalnej ekipy budowlanej. Warto jednak umieć odróżnić prace, z którymi poradzimy sobie sami od prac, przy których powinna nam pomóc ekipa remontowa lub wykończeniowa. Z całą pewnością poradzimy sobie samodzielnie z malowaniem ścian. I nieważne czy chodzi tutaj o pierwsze malowanie czy jedynie o odświeżenie koloru. Niektórzy poradzą sobie również z układaniem płytek czy kafelków. Niestety, do takich prac jak łatanie dachu lepiej już wynająć fachowca. Nie da się również ukryć, że samodzielnym pracom remontowym towarzyszy satysfakcja. Dla wielu osób satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy remontowej jest bezcenna. Kto wie, być może okaże się, że mamy talent do remontu i sami założymy firmę?

Minusy samodzielnych prac

Decydując się na samodzielny remont musimy być świadomi ryzyka. Nie da się bowiem ukryć, że często nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by podjąć się konkretnej pracy remontowej. Warto więc mierzyć siły na zamiary. Czasami jednak zdarza się tak, że w trakcie przeprowadzania konkretnej pracy remontowej, sprawy się komplikują i to co wydawało się początkowo łatwe, okazuje się znacznie trudniejsze. Profesjonalna ekipa remontowa gwarantuje jakość wykonania. W przypadku komplikacji, możemy liczyć na to, że problem zostanie rozwiązany. Podpisując umowę mamy również możliwość zgłoszenia reklamacji. Niestety, wykonując samodzielne prace remontowe, nie mamy takiej możliwości. Możemy co najwyżej poddać reklamacji jakąś konkretną część, którą zakupiliśmy w sklepie budowlanym. Ponadto, nierzadko zdarza się tak, że liczyliśmy na oszczędność, a musimy jeszcze dołożyć. W rezultacie samodzielny remont może wyjść drożej niż gdybyśmy zatrudnili ekipę remontową. Dużym minusem jest również to, że samodzielne prace remontowe pochłaniają mnóstwo czasu. Jeżeli zatem pracujemy na etacie, ciężko nam może być wygospodarować potrzebną ilość wolnego czasu.

Dlaczego warto zatrudnić ekipę remontową?

Plusy płynące z wynajęcia ekipy remontowo-wykończeniowej są nie do przecenienia. Przede wszystkim zyskujemy pewność, że wszystkie prace remontowe i wykończeniowe zostaną wykonane profesjonalnie. Fachowcy posiadają bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu poradzą sobie z każdą, zleconą przez nas pracą. Zatrudnienie ekipy remontowej to również gwarancja wolnego czasu. Nie będziemy musieli bowiem tracić go na samodzielne przeprowadzanie prac remontowo-wykończeniowych. Jeżeli ekipa remontowa nie przeprowadzi prac zgodnie z wcześniejszym planem, możemy domagać się reklamacji. W skomplikowanych przypadkach możemy nawet liczyć na odszkodowanie. Nierzadko bowiem zdarza się tak, że podczas remontu dochodzi do zniszczenia jakiegoś cennego sprzętu na skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia go. Za nieodpowiednie zabezpieczenie sprzętu odpowiedzieć może w uzasadnionych przypadkach ekipa remontowa. Jeżeli uszkodzilibyśmy coś podczas samodzielnego remontu, o odszkodowaniu nie mogłoby być mowy.

Minusy płynące z zatrudnienia ekipy remontowej

Mówi się, że każdy medal ma dwie strony. Nie da się więc ukryć, że zatrudnienie ekipy remontowej niesie za sobą nie tylko korzyści, ale i wady. Nie każdy ma zaufanie do obcych ludzi. Nie zawsze natomiast jesteśmy w stanie nadzorować prace ekipy remontowo-wykończeniowej. Z tego też powodu, nierzadko spędza się dużo czasu na znalezieniu odpowiedniej ekipy remontowej, którą obdarzymy zaufaniem. Nierzadko zdarza się tak, że wybrana przez nas ekipa nie zaspokaja naszych oczekiwań i musimy ją zmienić. Niestety, wynajętej ekipie trzeba już zapłacić za wykonane prace. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, a nie każdy z nas dysponuje dużym zapleczem finansowym. Zatrudnienie ekipy remontowej jest kosztowne samo w sobie. Profesjonalna ekipa zazwyczaj dobrze się ceni. Poza tym, często na usługi takiej ekipy trzeba poczekać, gdyż firma ma dużo klientów.

Podsumowując rozważania, można dojść do wniosku, że zarówno samodzielny remont jak i korzystanie z pomocy ekipy remontowej, posiada korzyści. Największą korzyścią samodzielnego remontu są niewątpliwie spore oszczędności pieniężne. Niestety, aby zaoszczędzić, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu remontu. Do minusów należy chociażby brak wolnego czasu. Plusem korzystania z ekipy remontowej jest przede wszystkim gwarancja profesjonalizmu. Minusem są oczywiście koszty. Decydując się na samodzielny remont należy zachować dużą dozę ostrożności i rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeżeli decydujemy się na ekipę remontową, musimy jednak zrobić to samo.

Post Author: Admin