Czym się kierować przy wyborze płytek do łazienki?

Remontując naszą łazienkę najczęściej decydujemy się na płytki lub kafelki, zarówno na ścianę, jak i podłogi. Jest to wybór bezpieczny i pozwalający na dokonanie dowolnej aranżacji przestrzeni. Jest jednak kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, żeby osiągnięty efekt był estetyczny, nasza łazienka optycznie się nie pomniejszyła, a same kafelki pasowały do stylu wnętrza, rodzaju mebli i naszego charakteru.

O czym pamiętać przed wyborem?

Mimo, że wybór płytek i kafelek jest obecnie niezwykle duży, nie wszystkie będą pasować do naszej konkretnej łazienki. Po pierwsze wielkość płytek powinna być dopasowana do rozmiaru naszej łazienki. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejszy format płytek powinniśmy wybrać. Im więcej elementów, tym większa wyda się łazienka, a jednocześnie efekt będzie o wiele ładniejszy niż przy wyborze dużych płytek. Pod uwagę powinno też być brane to, kto będzie korzystał z łazienki – tylko dorośli, czy również dzieci. Jeśli mamy dzieci, to w jakim są wieku, na ile są samodzielne, czy radzą sobie dobrze same bez naszej pomocy. Jeśli są młodsze, kafelkami warto zabezpieczyć wszystkie ściany. Unikniemy wówczas zalewania i brudzenia ścian, co zapewni nam komfort bez konieczności narzucania dodatkowych ograniczeń. To, jaki kształt i styl płytek wybierzemy powinno być też skonfrontowane z aranżacją naszej łazienki. Minimalistyczny, klasyczny i zawsze elegancki styl dobrze wygląda z gładkimi płytkami w neutralnych kolorach. Inne style wymagają innych rozwiązań.

Na jaki styl się zdecydować

Płytki mogą być klasyczne i minimalistyczne, stanowiące tło dla naszych mebli, dekoracji i sprzętów, albo bardziej wyraziste, nowoczesne i awangardowe, nadające łazience drapieżnego charakteru. Decyzją, którą z tych opcji wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych upodobań – oczywiście jest tez wiele rozwiązań „pomiędzy”. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Mody szybko się zmieniają, gust człowieka jest trwalszy. Jeśli urządzamy łazienkę, która ma nam posłużyć przez długie lata, lepiej zdecydować się na płytki w neutralnym kolorze, bez wyrazistych wzorów i dekoracji, które mogą szybko się znudzić. Jednolite płytki pozwalają na dowolną zmianę wystroju łazienki, jeśli zajdzie taka potrzeba bądź dopadnie nas nuda. Powinny pasować do każdego z naszych nowych pomysłów. Jeśli remontujemy łazienkę w mieszkaniu, z którego planujemy się w przyszłości wyprowadzić, albo remont wykonywany co kilka lat nie jest dla nas problemem, możemy bardziej zaszaleć, zarówno pod względem kolorów jak i dekoru.

Jak układać płytki?

Sam wybór odpowiednich płytek to nie wszystko. Równie ważne jest ułożenie ich na ścianach. Różne rodzaje i style wymagają różnych rozwiązań. Zawsze należy pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze zanim przejdziemy do układania warto dokładnie to przemyśleć, biorąc pod uwagę, w których miejscach widoczne będą łączenia i cięcia. Czasem lepiej kupić więcej płytek, aby ułożyć płytki w być może mniej wydajny, ale o wiele bardziej estetyczny sposób. Brzydkie docinki potrafią popsuć nawet najlepszy efekt. Po drugie istotne jest, zwłaszcza jeśli płytki ścienne i podłogowe są w tym samym wymiarze, aby fugi przy połączeniach wypadały w tych samych miejscach. Wszystkie przycięte płytki warto układać od podłogi. Jeśli zależy nam, żeby fugi były jak najmniej widoczne, powinniśmy wybrać płytki rektyfikowane i idealnie dobrać do nich kolor fug. Jeśli płytki nie będą ułożone od podłogi aż po sufit, ale estetycznego wyglądu należy zadbać o zlicowanie ich z powierzchnią. Najczęściej różnicę poziomów wyrównuje się za pomocą specjalnych płyt g-k. Oczywiście w niektórych stylach różnica poziomów jest częścią aranżacji, jednak najczęściej szpeci cały efekt. Kupując płytki zawsze powinniśmy również pamiętać o płytkach „na zapas”, i powiększyć zamówienie o 10-15%. Dodatkowe płytki mogą się przydać w wielu wypadkach, np. podczas gierunku (czyli przycinania płytek pod katem 45 stopni) celem ładnego obłożenia różnych przestrzeni, takich jak obudowa wanny lub ciągów wentylacyjnych. Dodatkowe płytki mogą też uchronić nas przed remontem, albo byciem zmuszonym do korzystania z łazienki z nieestetycznym wykończeniem, jeśli jednak lub więcej płytek ulegnie zniszczeniu, a na rynku nie będziemy mogli już dostać tego konkretnego modelu.

O czym pamiętać?

Na koniec kilka słów podsumowania. Po pierwsze to, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to aby do łazienki wybrać kafelki odporne na wodę, o zmniejszonej nasiąkliwości i dużej odporności na detergenty. Podłogi powinny być oczywiście antypoślizgowe. Przed zamontowaniem płytek przy wannie, prysznicu lub umywalce należy wykonać hydroizolacje. Może się to wiązać z koniecznością przycięcie płytek, trzeba więc mieć to na uwadze planując właściwe ułożenie. Kafelki prosto przycięte (tak zwane płytki ratyfikowane) pomagają osiągnąć wizualnie jednolitą powierzchnie, mogą więc być dobrym rozwiązanie. Obecnie montaż płytek wystarczy w miejscach, które narażone są na kontakt z wodą, nie muszą być położone od podłogi aż po sufit. To, ile i gdzie ich będzie zależy od naszego indywidualnego stylu oraz wybranej łazienkowej aranżacji. Przed udaniem się do sklepu w celu zakupu płytek należy dokonać dokładnej inwentaryzacji łazienki, tzn. bardzo dokładnie pomierzyć wszystkie ściany i podłogi. Pomoże nam to w wyborze rozmiaru płytek oraz ich ilości.

Wybór płytek do łazienki ma wbrew pozorom ogromne znaczenie. Spędzamy tam w końcu sporo czasu, warto żeby był on przyjemny. Czasem od nowoczesnych, modnych rozwiązań warto postawić na klasykę. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność i łatwość utrzymywania powierzchni w czystości, bo to ona jest prawdziwą wizytówką domu i gospodarza.

Post Author: Admin