Dachówka ceramiczna czy betonowa – którą z nich wybrać?

Zadbany ogród z pięknym budynkiem mieszkalnym w tle, to wizytówka każdej prywatnej posesji. Istotnym elementem każdego budynku mieszkalnego jest dachówka, która to powinna gustownie zdobić dom oraz komponować się z całą posesją i ogrodzeniem.

Nowoczesny oraz niezwykle piękny dom to najskrytsze marzenie wielu osób ceniących sobie luksów oraz prywatność. Każdy nowoczesny dom oprócz tarasu i gustownie dobranych okien zdobi dachówka. Obecnie na rynku budowlanym mamy szeroki asortyment tego produktu. Nowoczesne firmy zajmujące się produkcją oraz dystrybucją tego produktu oferują swym klientom różnego rodzaju pokrycia dachowe. Wśród wielu z nich można wymienić dachówkę ceramiczną oraz dachówkę betonową. Oba te produkty są do siebie bardzo podobne wizualnie, niemniej znacznie różnią się materiałem z którego zostały wykonane. Każda z nich posiada zarówno szereg wad jak i zalet. Wybór odpowiedniej dachówki nie jest zatem rzeczą łatwą. Powinna ona być nie tylko trwała, lecz także idealnie dopasowana do stylu naszego domu.

Dachówka ceramiczna – wykonana z surowców najwyższej jakości.

Wybór odpowiedniej dachówki spędza sen z powiek wielu inwestorów. Analizując wady i zalety poszczególnych pokryć dachowym, czasem trudno im się zdecydować na wybór odpowiedniego produktu. Czy warto zainwestować w dachówkę ceramiczną? Jest to wysokiej jakości produkt wykonany z materiałów najwyższej jakości. W skład surowców z których jest wykonywana dachówka ceramiczna wchodzi glina awierająca bardzo małą ilość margla. Ten rodzaj dachówki określany jest często jako najstarsze pokrycie dachowe. Dachówkę tą wypala się w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki związkom żelaza zawartym w glinie ma ona naturalnie kolor czerwony. Do bardzo popularnych, naturalnych odcieni dachówek ceramicznych należy żółć oraz szarość. Naturalna powierzchnia modeli ceramicznych jest niezbyt odporna na zabrudzenia oraz porastanie mchem. Obecnie na rynku budowlanym mamy szeroką paletę kolorystyczną tego produktu. Różnorodne kolory powstają poprzez barwienie gliny lub podczas procesu angobowania. Podczas produkcji często dodaje się również do tych dachówek dodatek uszlachetniający, w postaci kwarcu, który podnosi jakość wykonania, dzięki czemu taka dachówka ceramiczna jest bardziej odporna na zabrudzenia. Jest ona dostępna na rynku w kolorze czerni, ciemnej zieleni oraz wielu modeli cieniowanych. Obecnie na rynku mamy też dostępne modele ceramiczne glazurowane, które charakteryzują się wysokim połyskiem oraz wysoką odpornością na wilgoć i zabrudzenia. Decydując się na zakup takiej dachówki musimy pamiętać o tym, że jest to najdroższy model wśród dachówek ceramicznych. Dachówki ceramiczne to bardzo ciekawy produkt. Budynek pokryty takim tworzywem wygląda pięknie oraz naturalnie. Co więcej dachówka ceramiczna dodaje każdemu budynkowi klasycznego uroku oraz wizualnego ciepła. Dachówki ceramiczne są dostępne w sklepach oraz e – sklepach w różnych ciekawych kształtach, dzięki czemu każdy budynek mieszkalny można perfekcyjnie wykończyć, niezależnie od ilości i rodzajów załamań połaci czy grzbietów.

Dachówka betonowa – idealna do pokrycia każdego rodzaju budynku.

Obecnie na rynku budowlanym ne brakuje rzeszy klientów, którzy to budując dom inwestują w dachówkę betonową. Czy warto zakupić ten produkt? Dachówka betonowa to dobrej jakości produkt charakteryzujący się niezwykłą twardością oraz trwałością. Decydując się na zakup tego produktu, z pewnością posłuży on naszemu budynkowi przez szereg długich lat. Dachówka betonowa wykonywana jest z mieszaniny cementu, piasku kwarcowego, wody oraz pigmentu nadającego jej różnorodne barwy. Ten trwały rodzaj dachówki pokrywany jest wygładzającą powierzchnią, dzięki czemu nie pochłania on wody. Dachówki betonowe zapewniają bezpieczeństwo podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak: mróz, śnieg, deszcz czy grad. Ponadto są niezwykle odporne na pękanie, a w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej twarde, dzięki czemu świetnie prezentują się na dachu przez szereg długich lat. Większość producentów udziela na swoje produkty trzydziestoletniej gwarancji. Zatem jest to idealny produkt na długie lata. Niegdyś na rynku budowlanym były dostępne tylko i wyłącznie dachówki betonowe, w niezbyt efektownym, szarym kolorze. Obecnie producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, dzięki czemu mogą oni wybierać spośród czerwieni, grafitu brązu oraz wielu innych barw.

Jakie wyróżniamy typy dachówek ceramicznych?

Obecnie mamy na rynku dostępne cztery typu dachówek ceramicznych. Można wśród nich wymienić: dachówki karpiówki, esówki, mnich – mniszka oraz dachówki zakładkowe. Karpiówka to płaska i wąska dachówka, która doskonale nadaje się do krycia dachów o bardziej skomplikowanych konstrukcjach np. stożkowych. Na rynku mamy dostępne karpiówki sześciokątne, łukowe, proste, segmentowe, kościelne oraz gotyckie. Ze względu na kształt oraz wymiary, karpiówka jest uznawana za najbardziej plastyczną dachówkę. Jej licowa powierzchnia może być gładka, żłobkowana, profilowana lub ornamentowana. Drugim typem jest esówka, czyli dachówka holenderka. Przez wielu budowlańców jest ona ceniona ze względu na stosunkowo łatwy montaż. Specjalne zaczepy pozwalają układać tą dachówkę w poziomych pasach, bez konieczności i docinania. Trzecim rodzajem dachówki ceramicznej jest mnich. Są to długie dachówki o korytkowym, zwężającym się kształcie. Ich pokrycie składa się z dwóch rodzajów dachówek tak zwanych mnichów. Dachówki te uznaje się za najszlachetniejsze pokrycie ceramiczne i często stosuje do renowacji dachó budynków zabytkowych. Dachówki te mocowane są do łat za pomocą klamer oraz drutów, a elementem ułatwiającym montaż są wyprofilowane zakładki znajdujące się na krawędziach dachówek. Ostatnim typem dachówek ceramicznych są dachówki zakładkowe. Wśród nich najbardziej popularna jest marsylka, która posiada dwa charakterystyczne wyżłobienia. Jest to w obecnych czasach najpopularniejsze pokrycie ceramiczne dachów.
Dach to istotny element całego budynku, dlatego decydując się na zakup pokrycia dachowego warto zainwestować w produkt, który posłuży nam przez szereg długich lat.

Post Author: Admin