Po ciężkim dniu pracy większość z nas szuka relaksu w domowym zaciszu. Niektórzy wybierają jednak zgiełk galerii handlowych i korzystają z dostępnych tam rozrywek. Ciężko jednak przecenić wartość odpoczynku na łonie natury. Świeże powietrze, śpiew ptaków i dużo zieleni sprawiają, że nawet najcięższe chwile w pracy odchodzą w zapomnienie. Aby móc relaksować się na łonie natury, warto posiadać własny ogród.
Ogród kwiatowy
Posiadacze domów jednorodzinnych są w uprzywilejowanej sytuacji. Przeważnie bowiem mają oni do zagospodarowania sporą przestrzeń wokół domu. Jak wiadomo, tereny zielone sprzyjają rekreacji, dlatego wielu ludzi decyduje się urządzić ogród kwiatowy. Jeżeli zależy nam na odseparowaniu się od hałaśliwej drogi, warto posadzić rośliny, które nas przed nią osłonią. Świetnym rozwiązaniem będą różnego rodzaju pnącza, które potrzebują jednak pewnej bariery, na której będą mogły rosnąć. Do wyboru mamy mnóstwo kwitnących pnączy, które oprócz funkcjonalności będą również wspaniałą dekoracją. Jeżeli będziemy mieć już osłonę, warto posadzić rośliny wieloletnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się róże, których zapach będzie umilał nasz odpoczynek. Warto posadzić również piwonie. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo odmian piwonii w różnych kolorach. Ich zaletą jest fakt, że są bardzo proste w uprawie. Jeżeli decydujemy się na ogród kwiatowy, posadzmy również rośliny typowe dla wiosny, takie jak pierwiosnki, przebiśniegi czy krokusy. O rabaty kwiatowe należy jednak odpowiednio dbać. Warto więc poświęcać roślinom odpowiednio dużo czasu. Jeżeli planujemy ogród kwiatowy, warto wcześniej zaplanować co i gdzie będzie rosło. Unikniemy w ten sposób chaosu i bałaganu. Warto też pamiętać, że nie wszystkie rośliny mają te same wymagania. Jedne będą wymagać bardziej nasłonecznionych miejsc, a inne dobrze będą rosły w zacienionych miejscach. Posadzenie roślin w miejscach, które im nie odpowiadają, może doprowadzić do tego, że będą anemiczne i rzadko będą nam kwitły.
Smaczne i zdrowe warzywa
Marzeniem niejednej kobiety jest posiadanie choćby kilku grządek z warzywami. Ogródek warzywny sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ekologicznymi warzywami, takimi jak ogórki, pomidory, marchew czy buraki. Uprawa większości warzyw nie jest skomplikowana i poradzi sobie z nią nawet początkująca gospodyni. Warto jednak mieć na uwadze, żeby na początku przygody z uprawą warzyw nie wybierać tych wymagających. Łatwo możemy się bowiem zniechęcić. Jeżeli chcemy posadzić pomidory, zdecydujmy się na te koktajlowe. Są znacznie odporniejsze na różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Warzywa z własnej grządki sprawią, że będziemy mieć pewność, że posiłek został przygotowany ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Warto również posadzić zioła, takie jak bazylia, oregano czy cząber. Możemy je posadzić nawet w doniczkach na balkonie. Uzupełnią one smak warzywnych dań. Jeżeli zależy nam na ekologicznej uprawie warzyw, warto zrezygnować z konwencjonalnego nawożenia. Oczywiście, można zastosować ekologiczny nawóz, jeżeli jesteśmy pewni, że nie posiada on szkodliwych substancji.
Owoców czar
Wielu mężczyzn decyduje się na posadzenie przynajmniej kilku drzew owocowych. Największą popularnością cieszą się jabłonie, śliwy oraz grusze, czyli tradycyjne polskie drzewa owocowe. Warto również posadzić choćby jedną wiśnię czy czereśnię. Czereśnie ze względu na słodki smak powinny szczególnie przypaść do gustu najmłodszym. Nie zapominajmy również o zaletach krzewów owocowych, takich jak maliny, porzeczki czy jeżyny. Są bardzo proste w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy je podlewać, regularnie przycinać a po jakimś czasie odwdzięczą się nam dużą ilością owoców. Dużym zainteresowaniem cieszą się również truskawki oraz poziomki. Uprawa truskawek jest jednak wbrew pozorom dość skomplikowana i wymaga sporo czasu. Jeśli jesteśmy początkujący, warto odpuścić sobie sadzenie truskawek. Coraz popularniejsze jest również sadzenie borówek amerykańskich. Te niepozorne owoce o ciemnoniebieskiej barwie są cenione ze względu na szereg właściwości zdrowotnych. Ich uprawa nie jest bardzo skomplikowana. Należy im jednak zapewnić odpowiednio kwaśną glebę.
Korzyści płynące z własnego ogrodu
Nie da się zaprzeczyć, że posiadanie własnego ogrodu ma wiele rozlicznych zalet. Decydując się na własną grządkę warzywną oraz sad owocowy zapewniamy swojej rodzinie zdrowe owoce oraz warzywa. Dzieci będą zachwycone zabawą w pięknym ogrodzie, pośród pachnących kwiatów. Dzięki kwiatom będziemy mieć także możliwość przygotowania pięknego bukietu, którym udekorujemy stół. Warto pamiętać, że im więcej roślin, tym lepsza jest również jakość powietrza którym oddychamy. Poza tym ciężko sobie wyobrazić bardziej kojące odgłosy niż poranny śpiew ptaków. Ogród stwarza również możliwość posiadania zwierząt, takich jak psy czy koty. Jeżeli więc marzymy o zwierzętach i o tym, by czuły się one u nas dobrze, warto pomyśleć o własnym ogrodzie. Nie da się również zaprzeczyć, że ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Prace polowe wszelkiego rodzaju poprawiają więc krążenie krwi w żyłach i zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych związanych z brakiem ruchu. Duża obecność zieleni ma również kojący wpływ na psychikę. Odpoczynek na łonie natury będzie więc świetnym rozwiązaniem dla osób o nerwowej i depresyjnej naturze.
Podsumowując, ciężko zaprzeczyć korzyściom, jakie wiążą się z posiadaniem własnego ogrodu. Oczywiście będzie trzeba ponosić pewne koszty związane z jego uprawą oraz poświęcać czas na jego pielęgnację. Możemy być jednak pewni, że nam się to opłaci. Własne warzywa oraz owoce sprawią, że będziemy zdrowsi, a piękne rośliny będą nam towarzyszyć w w błogich chwilach relaksu.