W życiu każdego dorosłego człowieka nadchodzi czas, kiedy zamarzy o wyprowadzce z domu rodzinnego i usamodzielnieniu się. Coraz chętniej zawieramy nawet długoterminowe kredyty w celu zakupu własnej nieruchomości. Uzależnienie od rodziców i chęć posiadania własnego M jest o tyle ważna, że nie boimy się nawet zaciągnięcia wieloletnich zobowiązań. Zanim to jednak nastąpi, musimy zdecydować się na co przeznaczymy nasze środki i gdzie chcemy mieszkać – w domu czy mieszkaniu?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, jeżeli nie rozpatrzymy wszystkich za i przeciw obu sytuacji.
Budowa domu
Budowa domu wiąże się zarówno z dłuższym czasem inwestycji jak i często z większymi środkami. Nie możemy zapominać, że należy zacząć najpierw od kupna działki budowlanej, która sama w sobie może pochłonąć niemałą sumę. Wiele zależy od lokalizacji naszej nieruchomości – działki położone poza miastem, na wsiach, czy w małych miejscowościach, na pewno będą znacząco tańsze w zakupie. Wówczas jednak musimy liczyć się z dojazdem do pracy, szkoły, czy uczelni, a także sporą odległością od różnych insytucji: urzędów, szkół czy szpitali.
Zalety domu
Własny dom, oznacza dla wielu spokój i niezależność. Posiadamy własny ogród, podwórko z placem zabaw tylko dla naszych dzieci, szeroki taras do grillowania w gronie znajomych. Brak złośliwych sąsiadów zza ścianą, którzy punkt 22 będą domagać się zakończenia zabawy, lub sami zakłócać nasz spokój. Dom zazwyczaj charakteryzuje się sporym metrażem – bez problemu ulokujemy tu kilka pokoi, dwie łazienki, garderobę, garaż czy spiżarnię, o czym można właściwie zapomnieć w większości mieszkań. Im większa rodzina, tym bardziej opłaca się inwestycja w budowę domu.
Wady własnego domu
Własny dom to niestety nieustająca skarbonka w sprawach remontowych. Wszystkie wydatki nie dość, że ponosimy z własnej kieszeni, to również sami musimy dokonać, ewentualnie zorganizować odpowiednią ekipę remontową. Dodatkowo dom generuje wiele pracy dookoła siebie, przez cały rok – wiosną i latem piękny ogród nawołuje do pilnego skoszenia trawy, zimą natomiast każdy dzień należy rozpocząć od odśnieżenia schodów i podjazdu.
Mieszkanie w mieście
Mieszkania zazwyczaj usytuowane są w centrach miast, gdzie mamy bardzo dobrą komunikację, a właściwie na każdym osiedlu lokalny sklep czy szkołę. Należy jednak zauważyć, że im większe miasto i bliżej centrum, tym cena mieszkania rośnie. Atrakcyjne nieruchomości, w centrum Warszawy, Krakowa, czy Trójmiasta na prestiżowych osiedlach, z pewnością mogą równać się ceną z kosztem budowy nowego domu, nawet wraz z ceną działki.
Plusem przynależności do przeróżnych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest fakt, że nie martwimy się o koszty i wykonanie przeróżnych napraw, usterek i awarii. Zazwyczaj wystarczy zgłosić to do odpowiednich organów, lub nawet przedzwonić do konserwatora, który zajmie się np. problemem z instalacją wodą.
Dom czy mieszkanie?
Jak wynika z powyższej analizy zalet budowy domu, jest tyle samo co posiadania mieszkania, a oba te rozwiązania nie są pozbawione wad. Od tego na które rozwiązanie się zdecydujemy zależy właściwie całe nasze – i naszej rodziny – przyszłe życie, tak więc nie powinna być to decyzja pochopna. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie naszych priorytetów i ocena, co jest dla nas ważniejsze: dogodna lokalizacja, czy własny ogród? Warto również przed zakupem rozejrzeć się dokładnie na rynku nieruchomości. Każdy region kraju charakteryzuje się bowiem własnym zakresem cenowym i to co wydaje się być tanie w Warszawie niekoniecznie musi zostać odzwierdciedlone np. na Pomorzu. Warto wybrać mądrze i cieszyć się własnym zakątkiem przez kolejne lata.