dywan

Dywan – element z uczuciami

W każdym domu nie może zabraknąć dywanu. Jest on centralnym miejscem każdego salonu, sypialni czy innego miejsca w domu. Nadaje mu ciepło zarówno wizualne jak i dosłowne. Dzięki niemu nie jest nam zimno kiedy chodzimy boso po salonie czy dopiero wstaliśmy z łóżka. Jest ich wile rodzai, wymiarów oraz materiałów z jakich zostały wykonane. Jednak o każdy z nich trzeba dbać inaczej aby zachowywał on swoje właściwości i był jak nowy. Nie chodzi tu tylko o regularne odkurzanie ale o coś więcej. W tym artykule pokażemy jak dbać, pielęgnować, o czym pamiętać i czego unikać w użytkowaniu i konserwacji.

Ruch to zabójstwo

Nie ma nic gorszego dla naszych dywanów niż zbyt wiele chodzenia po nim. Jeśli są one twarde i wytrzymałe to mogą to znieść ale te bardziej delikatne z dłuższym włosiem mogą mieć problemy. Te delikatne lepiej umieścić w sypialni czy salonie gdzie rzadziej się poruszamy natomiast te twarde w korytarzu czy kuchni. Aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniem lub pobrudzeniem zdejmuj buty po wejściu do domu oraz poproś o to swoich gości. Bose stopy mniej zagrażają naszemu dywanowi niż te w obuwiu.

Dekalog pielęgnacji dywanów

Po pierwsze regularnie chwyć za odkurzacz. Pomaga to pozbyć się zabrudzeń i kurzu oraz poprawia kondycję włókien. W tym celu należy używać specjalnej nasadki do dywanów która zapobiega uszkodzeniom oraz nie narusza struktury włosia.
Po drugie ostrożnie z chemią. Jeśli wybieramy środki czyszczące należy dokładnie sprawdzić do jakiego typu materiału są one przeznaczone. Warto jeśli nie mamy pewności przetestować dany produkt na rogach wtedy ewentualne uszkodzenie nie będzie tak widoczne oraz będzie łatwiej je ukryć.
Zmorą dla czyszczących oraz bardzo ładnym elementem każdego salonu są dywany Shaggy. Ich główną cechą jest to, mają bardzo długie włosie. Przez co utrudnia czyszczenie i to bardzo. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to dokładne otrzepanie dywanu. Pozbędziemy się dzięki temu zanieczyszczeń i kurzu. Postaraj się delikatnie oczyścić włókna przy pomocy końcówki do tapicerki. Można użyć suchego płynu do prania dywanów. Postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Kolejnym problemem do czyszczenia jest owcza skóra. Charakteryzuje się ona duża wytrzymałością pod warunkiem, że odpowiednio będziemy go pielęgnować. Między innymi ważne jest aby raz w tygodniu usuwać zanieczyszczenia za pomocą szczotki drucianej lub lub skorzystać z profesjonalnej pralni. Należy jednak liczyć się z wysokim kosztem takiego zabiegu. Jeśli nie jest on za duży możemy wyprać go przy pomocy pralki automatycznej. Można skorzystać również z wanny. Napełniamy ja letnią woda. Dodaj specjalistyczny detergent do wełny owczej. Połóż dywan w wannie i delikatnie obracaj go w wodzie, by rozluźnić cząstki brudu, pozostaw na około pięć minut. Po wyczyszczeniu, postaraj się wykręcić jak najwięcej wody. Następnie kładziemy dywan na ręczniku i pozostawiamy aż do wyschnięcia. Wyrównaj powierzchnie i pozostaw aż do pełnego wyschnięcia. Przeczesz jeszcze wilgotną wełnę szczotką. Po pełnym wyschnięciu zyska on s powrotem swoją parzystość.

Plamy usuwaj natychmiast

Każda plama może być dużym zagrożeniem dla naszych dywanów ważne jest aby usuwać ją natychmiastowo i nie zwlekać. Tylko tak możemy go uratować i sprawić, że nie pozostaną ślady. Istniej wiele rodzai plam i do każdych należy podchodzić w inny sposób.
Palmy z alkoholu usuwamy za pomocą octu, wody i płynu do naczyń. Pocieramy tym plamę i osuszamy miejsce.
Krew usuwamy wodą lub sodą, pocierając do momentu zniknięcia plamy.
Gumę zamrażamy lodem i następnie kruszymy i odrywamy.
Plamy z herbaty usuwamy jak alkohol tylko tutaj może być konieczne użycie specjalistycznego środka do prania dywanów.
Tłuszcze usuwamy samym płynem do czyszczenia.
Wosk podobnie jak gumę.
Wszelkiego rodzaju farby mogą być problemem. Należy dokładnie oczyścić roztworem detergentu. Jeśli pozostanie kolor, umyj go alkoholem. W przypadku farb na bazie oleju, zastosuj bezwonne minerały spirytusowe, uważając, by nie przesiąkło do podkładu.
Wino lub sok potraktuj wodą gazowaną do momentu zniknięcia plamy.

Jeśli wszelkie metody zawiodą skorzystaj z pomocy fachowców.

Czasem warto zabrać nasze dywany do profesjonalistów. Zostaną tam dokładnie oczyszczone i pozbawione wszelkich plam. Warto zanotować sobie na czym nam najbardziej zależy aby później przekazać te informacje pracownikom pralni. Mogą oni również poprawić wszelkie błędy i uszkodzenia dzięki czemu wydłuży się jego żywotność.

Blaknięcie to duży problem

Jeśli nie ma cię w domu w ciągu dnia i nie wiesz jakie światło na niego pada to najwyższa pora aby się tym zainteresować. Nadmiar może spowodować że naszym dywanem stanie się coś strasznego i wyblaknie. Może objawić się to zarówno odbarwieniem kolorów jak i tym że będzie jaśniejszy. Aby w pewnym stopniu temu zapobiec należy zasłonić zasłony jeśli światła pada za dużo lub zmienić jego położenie. Jest to dość proste a może okazać się zbawienne

Zwierzęta to zagrożenie.

Jeśli posiadamy pupila należy pamiętać że jest on dla naszego ocieplenia pod stopami zagrożeniem. Zarówno psy jak i koty zostawiają sierść którą należy usuwać, a pielęgnacja dywanu z nią może być o wiele trudniejsza. Bywa też tak że atakują one naszą podłogę niszcząc przy okazji delikatne włókna wykładzin i dywanów. Mamy bardzo krótki czas na zlokalizowanie moczu na dywanie zanim zmieni się w trwałą plamę. Rogi i krawędzie są narażone ponadto na gryzienie i naderwanie. Dlatego jeśli mamy szczególnie małego czworonoga warto zwinąć naszą wykładzinę co zabezpieczy ją przed zniszczeniem.

Jest to ważny element domu, nadaje mu swoisty charakter i uczucia. Jest miękki, i potrafi umilić nie jeden wieczór. Ważne jest jednak aby o niego dbać bo wtedy będzie nam służył przez wiele lat.

Post Author: Admin