Idealna tapeta do naszego mieszkania

Każde nowoczesne mieszkanie jest jeszcze piękniejsze jeśli wnętrze udekorujemy gustownie dobraną tapetą. Starannie wytapetowane powierzchnie ściany wyglądają bardzo atrakcyjnie. Jaką wybrać tapetę idealną do naszego mieszkania?

Tapety to w ostatnim czasie bardzo popularny materiał wykończeniowy na ściany. W wielu domach zdobią one ściany nie tylko salonów, lecz także kuchni przedpokoju czy łazienki. Tapeta to materiał posiadający wiele zalet. Nie tylko zdobi ona ścianę, lecz także wyrównuje ewentualne nierówności które się na niej znajdują. Ponadto w razie zniszczenia lub zabrudzenia można ją w łatwy sposób naprawić. Co więcej nowoczesne tapety dostępne powszechnie na rynku można nawet wyszorować lub pomalować, odnawiając w ten sposób ich powierzchnię. Obecnie w wielu sklepach budowlanych oraz
e – sklepach znajduje się niezliczona ilość wzorów tapet, zarówno o charakterze klasycznym jak i nowoczesnym. Dostępna na rynku ogromna ilość tapet o ciekawej kolorystyce oraz wzorach potrafi zadowolić nawet najbardziej wysublimowane gusty klientów. Wybór odpowiedniej tapety ma niezmiernie istotny wpływ na wystrój wnętrza, ale czynnik ten nie powinien być jedynym kryterium wyboru odpowiedniego produktu. Na rynku budowlanym istnieje niezliczona ilość tapet, różniących się rodzajem materiału z którego zostały wykonane, liczbą warstw oraz sposobem nakładania na ścianę. Jaką wybrać tapetę?

Tapety papierowe – najtańsze na rynku tapety w niezwykle ciekawej kolorystyce.

Wśród wielu tapet znajdujących się na półkach sklepowych można wymienić powszechnie znane tapety papierowe, które to obecnie występują na rynku w różnych wzorach oraz ciekawej kolorystyce. Składają się one z jednej lub więcej warstw papieru. Tapety jednowarstwowe są cienkie oraz bardzo trudne w utrzymaniu należytej czystości. Producenci polecają ten rodzaj tapet głównie do pomieszczeń o idealnie gładkich ścianach, które to nie są narażone na zabrudzenia, gdyż są one nieodporne na mycie czy szorowanie. Bardziej trwałe są tapety papierowe powleczone lakierem, które to z powodzeniem można czyścić. Do produkcji tapet papierowych wykorzystuje się celulozę, która wpływa na regulację poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Tapety winylowe – odporne na wodę oraz środki chemiczne.

W sklepach budowlanych oraz e – sklepach nie brakuje też tapet winylowych, które to są pokryte z wierzchu materiałem odpornym na wodę oraz środki chemiczne. Można je więc czyścić bez ryzyka, że zniszczymy ich powierzchnię. Tapety tego typu mogą być płaskie lub spieniane. Pierwsze z nich posiadają cienką oraz błyszczącą powłokę, która zapewnia im bardzo wysoką odporność na zarysowania. Z kolei tapety spieniane są nieco grubsze, ale za to mniej odporne na rysy. Niemniej ich pozytywną cechą jest to, że doskonale ukrywają niedoskonałości występujące na ścianach. Tapety winylowe mają powierzchnię gładką lub strukturalną. Tapety ze strukturą często imitują kamień, cegłę czy drewno. Produkty te są odporne na wilgoć, więc można je z powodzeniem myć oraz szorować, dlatego też polecane do kuchni oraz łazienki.

Tapety flizelinowe – nowoczesne tapety z włókniny poliestrowej.

Tapety na podkładzie flizeliny to nowoczesne i bardzo funkcjonalne produkty, których spodnią warstwę stanowi włóknina poliestrowa. Gruba warstwa flizeliny umieszczona na spodniej części produktu zabezpiecza tapetę przed marszczeniem oraz rozrywaniem się. Z kolei wierzchnią warstwę stanowi papier lub tworzywo sztuczne takie jak: spieniona pianka PVC czy poliuretan.
Zaletą tapety flizelinowej jest to, że bardzo łatwo usuwa się ją ze ściany. Pasek tapety wystarczy tylko mocno pociągnąć, by usunąć go ze ściany. Tapeta ta nie pozostawia po sobie na ścianie skrawków oraz większych części, jak to często bywa w przypadku tapet papierowych. Ponadto tapety na flizelinie bardzo dobrze tłumią hałas oraz poprawiają izolacyjność cieplną ściany. Składają się one z dwóch warstw, dzięki czemu doskonale kryją nierówności oraz wszelkie ubytki w ścianie. Kolejną zaletą tych tapet jest to, że ich powierzchnia jest zmywalna, dzięki czemu można usunąć delikatne zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia tapety.

Tapety z włókna szklanego – to tapety które można malować.

Struktura tapety z włókna szklanego przypomina nieco tkaninę o różnej grubości o ciekawym splocie oraz układzie włókien. Ich zaletą jest to, że są wodoodporne oraz niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu można je bez problemu szorować z osadu mydła oraz innych zabrudzeń. Właściwości te sprawiają, że tapeta z włókna szklanego doskonale nadaje się do trudnych pomieszczeń takich jak: kuchnia czy łazienka. Wadą tych tapet jest to, że bardzo trudno usunąć jest ze ściany. Niemniej jeśli tapetowa aranżacja nam się znudzi, to wówczas tapety nie musimy zrywać ze ściany, tylko przemalować ją na inny, wybrany kolor. Tapety z włókna szklanego idealnie nadają się do malowania ich za pomocą farb do malowania wnętrza, a zmniejszona absorpcja zapewnia ich małe zużycie. Tapety z włókna szklanego można też pomalować farbą dyspersyjną we wszystkich odcieniach, nie tracąc przy tym żadnych właściwości izolacyjno – akustycznych.

Raufaza – tapeta z wiórek drzewnych.

Raufaza to nowoczesna tapeta, która składa się z dwóch lub trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Jej pozytywną cechą jest to, że podobnie jak tapetę z włókna szklanego można ją malować różnymi farbami do ścian. Na rynku budowlanym tapety raufaza najczęściej są dostępne w białym kolorze, a po przyklejeniu można je jednak pomalować na wybrany kolor, pasujący do aranżacji wnętrza. Jeżeli do pomalowania użyjemy emulsji lateksowej lub lateksowo – akrylowej to wówczas powierzchnia ściany stanie się wodoodporna. Czynniki te sprawiają, że raufaza doskonale nadaje się do wykończenia łazienki lub innych pomieszczeń narażonych na wilgoć.
Bogaty wachlarz różnorodnych tapet dostępnych na rynku sprawia, że możemy w niezwykle ciekawy sposób zaprojektować wygląd swojego salonu czy też innego wybranego pomieszczenia.

Post Author: Admin