Idealne, energooszczędne okna do domu

Okna to niezwykle ważny element każdego mieszkania. Gustownie dobrane nie tylko zdobią one elewację domu, lecz także zabezpieczają nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w naszym mieszkaniu bez dopływu światła dziennego.

W dobrej jakości okna warto zainwestować już w trakcie budowy nieruchomości, gdyż wówczas unikniemy wydatków związanych z szybką wymianą okien. Wybór wysokiej jakości okien wykonanych za pomocą nowoczesnego procesu technologicznego, sprawi że z pewnością posłużą nam one przez szereg długich. Decydując się na zakup okien warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Otóż wygląd oraz wielkość okien to niejedyne parametry, którymi powinniśmy się kierować przy ich zakupie. Dobre okna zapewniają nam nie tylko właściwą estetykę w pomieszczeniach oraz na zewnątrz budynku, lecz także przyczyniają się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Zatem jakie warto wybrać okna do naszego domu?

Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe – które z nich wybrać?

Obecnie na rynku budowlanym mamy dostępne różne rodzaje stolarki okiennej, jednak w zakresie budownictwa mieszkaniowego wykorzystuje się obecnie w większości przypadków okna plastikowe, okna drewniane i nieco rzadziej okna aluminiowe. Do niedawna najbardziej pożądane na rynku budowlanym były okna plastikowe, wykonane z PCV. Niemniej od pewnego czasu to okna drewniane przeżywają swój renesans i są stosowane w najbardziej prestiżowych inwestycjach. Firmy zajmujące się obecnie produkcją oraz dystrybucją okien drewnianych oferują klientom produkty znacznie bardziej nowoczesne, które posiadają parametry takie, jak ma to miejsce w przypadku okien z PCV. Z kolei okna aluminiowe najczęściej znajdują stosowane w obiektach przemysłowych oraz biurowcach, a obecnie coraz częściej wykorzystuje się je również z powodzeniem w budownictwie budynków jednorodzinnych. Podstawową zaletą tych produktów jest ich niska waga oraz znacznie wyższa sztywność oraz wytrzymałość, co przekłada się na odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na szczególną uwagę zasługują też okna dachowe, zwane też oknami połaciowymi. Jeśli mamy w domu pomieszczenia, w których znajdują się okna dachowe, to podczas ich zakupu warto wziąć pod uwagę czy kupić okno obrotowe, uchylno-obrotowe czy rozwierane na boki. W przypadku okien dachowych niezwykle istotne jest też umiejscowienie uchwytu oraz klamki służącej do ich otwierania oraz zamykania.

Czym charakteryzuje się współczynnik przenikania ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej G?

W przypadku zakupu okien do naszego mieszkania powinniśmy przede wszystkim się kierować ich izolacyjnością, która definiowana jest przez dwa współczynniki takie jak: współczynnik przenikania ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej G. Pierwszy z nich definiuje się jako ilość ciepła przenikająca w ciągu jednej godziny przez 1m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach na poziomie jednego stopnia Celsjusza. Współczynnik ten powszechnie wykorzystuje do określenia przenikania ciepła każdej przegrody, wśród której można wymienić okna, drzwi czy ściany. Im wartość tego współczynnika jest mniejsza, tym mamy do czynienia z większą izolacyjnością termiczną okna, ponieważ wtedy w ciągu jednej godziny przenika mniejsza ilość ciepła. Powszechnie w budownictwie przyjmuje się, że wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła dla obecnie produkowanych okien nie może być wyższa niż 1, 6 W/m2K. Drugim z niezwykle ważnych parametrów jest przepuszczalność energii cieplnej G. Charakteryzuje ona okna pod względem przepuszczalności energii cieplnej, odpowiadającej za stosunek całkowitej przepuszczalności energii do padającej na szybę energii słonecznej. Jest to parametr mówiący o przepuszczalności energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby oraz przechodzącej do wnętrza pomieszczeń. Im współczynnik G jest wyższy tym więcej energii dostaje się przez szyby do mieszkania ogrzewając je, co może być bardzo przydatne zimą, a jednocześnie latem może stwarzać wyraźne problemy z przegrzewaniem się pomieszczeń.
Obecnie na rynku mamy dostępne dobre jakościowo okna energooszczędne posiadające niski współczynnik przenikania ciepła. Niektóre okna energooszczędne mają ten współczynnik ponad trzykrotnie mniejszy od zwykłych okien i waha się on nawet na poziomie 0, 5W/m2K. Okna takie są warte polecenia, gdyż co prawda są droższe, ale z czasem inwestycja ta nam się zwróci, w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

Obecnie bardzo popularny na rynku budowlanym jest ciepły montaż okna.

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze jakościowo i izolacyjnie okno nie zapewni nam właściwej izolacji termicznej, jeżeli nie zadbamy o jego prawidłowy oraz fachowy montaż. Otóż nawet odrobinę krzywy montaż może sprawić, że znacznie szybciej zużyciu ulegną zawiasy okna, a to przełoży się na dodatkowe koszty związane z eksploatacją. Obecnie na rynku budowlanym wiodącą technologią jest ciepły montaż okien. Polega on na wysunięciu okien na grubość ściany w warstwę ocieplenia budynku, co eliminuje możliwy mostek termiczny wzdłuż całego obwodu ramy okna. Co prawda ten innowacyjny montaż ze względu na konieczność stosowania specjalnych uchwytów montażowych jest droższy od tradycyjnego, to jednak w przeciągu kilkunastu lat z pewnością inwestycja ta zaprocentuje zmniejszając nasze koszty ogrzewania. Co więcej wysunięcie okien w kierunku warstwy ocieplenia budynku powiększa nam jednocześnie parapet wewnętrzny, dzięki czemu uzyskujemy dodatkową przestrzeń w domu. W ostatnim czasie coraz częściej wielu producentów chcąc ułatwić montaż swoich produktów oraz ograniczyć późniejszą liczbę reklamacji będących faktycznie błędami popełnionymi przy montażu, oferują zastosowanie ciepłego montażu również w tradycyjnych oknach nabytych w ich sklepie.

Post Author: Admin