panele ogrodzeniowe

Idealne ogrodzenie dla naszej posesji

Ogrodzenie to istotny element każdej zadbanej posesji. Ma ono za zadanie chronić, izolować oraz zdobić, dlatego powinno być dopasowane do potrzeb, otoczenia oraz stylistyki zabudowań.

Niezwykle zadbana posesja z pięknym i zadbanym ogrodem to marzenie większości z nas. Oprócz zadbanego domu ogrodzenie jest najważniejszym elementem każdego podwórka. Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz ogrodzeń. Wśród wielu z nich możemy wyróżnić ogrodzenie pełne oraz ażurowe. Przed rozpoczęciem stawiania płotu musimy pamiętać o tym, aby spełnić podstawowe wymogi prawne. Jakie ogrodzenie wybrać, aby spełniło one nasze najśmielsze oczekiwania? Choć przy wyborze materiału, z którego ma być wzniesione ogrodzenie domu, ważna jest jego estetyka, to przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba zadać sobie najpierw pytanie, jakie parametry ma spełniać ogrodzenie, byśmy czuli się na swojej posesji komfortowo oraz bezpiecznie. Pełne odgrodzenie się od otoczenia sprawi, że co prawda osiągniemy efekt zacisznej przytulności, ale jednocześnie izolujemy się zupełnie od otoczenia. Z kolei poziomo ustawione belki płotu, choć zdobne, mogą ułatwić wejście na nasz teren niechcianych intruzów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, i dopiero podjąć decyzję o budowie konkretnej formy ogrodzenia.

Jakie formalności należy spełnić przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia to inwestycja która będzie nam służyć przez wiele długich lat. Zanim rozpoczniemy budowę musimy spełnić szereg istotnych formalności. Jeśli ogrodzenie domu ma powstać od strony ulicy, placu i miejsc użyteczności publicznej i gdy jego wysokość ma przekroczyć 2, 20 m. wówczas musimy najpierw uzyskać stosowane pozwolenie z urzędu gminy lub starostwa. W wydziale architektury należy złożyć szkic oraz mapę przebiegu ogrodzenia. Ponadto należy złożyć stosowne oświadczenie dotyczące prawa do terenu. Linia granic działki musi być dokładnie wydzielona przez geodetę, a usytuowanie ogrodzenia nie może przekroczyć linii rozgraniczenia ulic. Czasem, w celu zapewnienia bezpieczeństw działka narożna musi mieć ścięty narożnik ogrodzenia. Jeśli w ciągu trzydziestu dni od zgłoszenia zaplanowanej budowy nie otrzymamy sprzeciwu, to wówczas możemy rozpocząć prace związane z budową płotu. Zgłoszenia w urzędzie nie wymaga natomiast postawienie ogrodzenia pomiędzy sąsiadującymi działkami, jeśli jego wysokość nie przekroczy 2, 20 m. Natomiast w sytuacji gdy nie umiemy się porozumieć z sąsiadem co do formy oraz kosztów ogrodzenia, wówczas ogrodzenie należy usytuować tak, by nie przekraczało granicy naszej nieruchomości.

Ogrodzenie ażurowe – idealne dla właścicieli ceniących sobie otwartą przestrzeń.

Obecnie na rynku budowlanym mamy niezliczoną ilość różnorodnych ogrodzeń posesji. Wybór odpowiedniej nie jest zatem łatwy i zależy głównie od indywidualnych potrzeb każdego właściciela posesji. Jeśli zależy nam jedynie na wyznaczeniu granicy posesji linią ogrodzenia i cenimy sobie otwartą przestrzeń, to wówczas odpowiednie będzie ogrodzenie ażurowe. Do jego budowy najczęściej stosowana jest siatka metalowa, która jest powszechnie dostępna, niedroga oraz bardzo łatwa w montażu. Aby powstało z niej ogrodzenie, należy wylać stopy fundamentowe pod stalowe słupki przęseł, a następnie rozpiąć między nimi siatkę ogrodzeniową. Na ogrodzenie ażurowe doskonale nadaje się siatka ocynowana lub powlekana tworzywem sztucznym. Jest ona warta zainteresowania, gdyż wówczas ogrodzenie będzie odporne na korozję, dzięki czemu posłuży nam przez wiele długich lat. Ponadto na rynku mamy droższe ogrodzenia stalowe, wykonane z gotowych przęseł. Co prawda sklepy budowlane oraz e – sklepy oferują dość wąską gamę wzorów tego produktu, to jednak warto w nie zainwestować, gdyż są to produkty tworzące solidny płot, łatwy do instalacji oraz konserwacji. Jeszcze bardziej wymagający właściciele posesji mają do wyboru ogrodzenia żeliwne oraz kute, których łączenie wymaga spawania albo nitowania. Co prawda nie jest to mały koszt, ale ostateczny efekt jest niezwykle estetyczny oraz atrakcyjny. Jak każde metalowe ogrodzenie produkt ten wymaga odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Ogrodzenie pełne – idealne dla osób ceniących sobie prywatność.

Wiele osób po ciężkim dniu pełnym stresu marzy o ciszy i spokoju. Jeżeli chcemy odizolować się od wścibskich sąsiadów czy ruchu ulicznego wówczas warto stworzyć blokadę przed dobiegającym z ulicy hałasem, spalinami oraz wzrokiem ciekawskich przechodniów i wziąć pod uwagę budowę ogrodzenia pełnego. Najłatwiej można je wykonać poprzez wzniesienie wysokiego muru z cegieł elewacyjnych, licowych czy też klinkierowych. Do tego celu można też wybrać bloczki silikatowe, beton komórkowy czy pustaki. Różnorodność kolorów oraz wzorów obecnie oferowanych na rynku cegieł pozwala na uzyskanie dowolnego efektu zgodnego z każdym indywidualnym gustem oraz pasującego do stylu zabudowań znajdujących się na posesji. Dla widocznego podkreślenia rysunku cegieł można zastosować kontrastową spoinę. Gdy użyjemy zbliżonej barwy, wówczas osiągniemy wrażenie jednolitej oraz masywnej całości. Gładkie cegły klinkierowe pasują do każdej nowoczesnej oraz modernistycznej architektury, natomiast postarzane czy ręcznie formowane pasują do stylu klasycznego.

Ogrodzenie domu poprzez łączenie kilku form.

Wielu z nas mimo długiego rozmyślania nie potrafi zdecydować się na wybór odpowiedniego ogrodzenia. Dla niezdecydowanych właścicieli posesji ceniących sobie różnorodność idealne będą ogrodzenia łączące w sobie dwa materiały. Niezwykle efektownie wygląda klasyczny, drewniany płot oddzielony słupkami i wykonany z cegły klinkierowej. A metalowe przęsła osadzone w murze kamiennym dodają mu lekkości oraz tworzą elegancką wizytówkę posesji. Z kolei dla osób, które zdecydowały się na ażurowe ogrodzenie, ale nie są z niego zadowoleni, istnieje sposób na stworzenie izolacji od sąsiadów poprzez posadzenie żywopłotów wzdłuż granicy posesji. Naturalna osłona w postaci pięknych, zielonych krzewów będzie nie tylko cieszyć oczy lecz także stworzy zaciszną przestrzeń w każdym ogrodzie.

Post Author: Admin