W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie nowoczesny, przestronny salon bez kominka w tle. Jest nie tylko doskonały element dekoracyjny, lecz także idealny sposób na ogrzanie naszego mieszkania.
Obecnie na rynku budowlanym jest szeroki wachlarz tego produktu. Wielu producentów oferuje do wyboru zarówno kominki elektryczne, opalane drewnem oraz bio – kominki. Ceny tego produktu są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od wielkości tych produktów lecz także w dużej mierze od rodzaju wkładu kominkowego. Wielu z nas kupuje kominek tylko po to, aby był on ozdobą naszego salonu, inni z kolei często przy pomocy kominka ogrzewają mieszkanie. Decydując się na zakup kominka warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i zakupić taki produkt, który w pełni spełni nasze wszystkie oczekiwania.
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym lub wkład powietrzny z systemem DGP. Który z nich wybrać?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu, aby w razie przedłużającej się nieobecności mieszkańców, nie doprowadzić do całkowitego wychłodzenia budynku lub awarii instalacji grzewczej. Kominek może jednak służyć w naszym domu jako dodatkowe źródło ciepła. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż ogrzewanie mieszkania przy pomocy kominka potrafi przynieść spore oszczędności, zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny lub jesieni, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera. Zatem jaki wkład kominkowy wybrać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu? Obecnie na rynku budowlanym mamy dostępne kominki z systemem DGP, czyli dystrybucją gorącego powietrza oraz kominki z płaszczem wodnym, które są idealnym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych. Zarówno wkład kominkowy z płaszczem wodnym jak i wkład powietrzny z systemem DGP umożliwiają spore wykorzystanie ciepła uzyskanego ze spalania drewna. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym często jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu rozprowadza ciepło grzejnikami lub za pomocą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.
Jaki wybrać kominek do naszego salonu?
Wielu z nas kupując kominek długo zastanawia się, w jakim miejscu go umieścić. Otóż wybierając miejsce dla kominka, warto wziąć pod uwagę fakt, że produkt ten zagości w naszym domu na długie lata. Kupując kominek musimy też odpowiednio go dobrać od wystroju naszego wnętrza. Musi on być dobrany do stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie oraz gustownie komponować się z całością pomieszczenia. Otóż wieszany na ścianie kominek często konkuruje z telewizorem, zatem bardzo często umieszcza się go na ścianie prostopadłej do ściany, na której znajduje się ekran telewizyjny. Takie rozwiązanie sprawia, że te oba eleganckie elementy wystroju nie rywalizują ze sobą o uwagę domowników. W nowoczesnym salonie warto umieścić kominek z szybą panoramiczną. Doskonale wyeksponowany w nim bardzo żywy ogień wprawia w wielki zachwyt nie tylko wszystkich domowników, lecz także często biesiadujących w naszym domu gości. W mieszkaniach, w których salon jest otwarty na kuchnię oraz jadalnię doskonale sprawdza się kominek narożny. Natomiast do sypialni lub gabinetu świetnie pasuje kominek portalowy. Otóż wraz z wygodnym fotelem oraz biblioteczką tworzy niezwykle piękną i przytulną aranżację. Z kolei do pomieszczeń o charakterze industrialnym, warto wybrać żeliwny kominek wolnostojący typu koza, który to świetnie wpisuje się w klimat wnętrz typu loft.
Idealnym kominkiem dla wielu mieszkań jest bio – kominek.
Wiele osób mieszkających w bloku często zastanawia się jaki wybrać kominek do swojego salonu. Brak zainstalowanych w bloku przewodów kominowych nie musi wiązać się z rezygnacją z dodatkowego źródła ciepła oraz oryginalnej ozdoby mieszkania. Zarówno w domu prywatnym, jak i w budynku wielokondygnacyjnym doskonale sprawdzi się bio -kominek. Zakup takiego urządzenia jest idealnym rozwiązaniem, gdyż jest to niezwykle ekologiczny oraz w pełni bezpieczny pomysł. Otóż bio – kominek nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, gdyż spalane w nim biopaliwo emituje wyłącznie parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla. Tak więc posiadanie w domu bio – kominka nie wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń. Co więcej nie musimy martwić się gdzie będziemy przechowywać drewno. Bio – kominek to nie tylko niezwykle piękna ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła oraz idealny sposób na domową aromaterapię, Otóż kominek ekologiczny poprawia wilgotność powietrza oraz wpływa korzystnie na lepszą koncentrację. Jeśli umieścimy w nim olejek eukaliptusowy to wówczas zadziała przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz antydepresyjnie. Z kolei olejek lawendowy wpłynie korzystnie na układ krążenia oraz złagodzi stany zapalne skóry. Mobilny bio – kominek, to funkcjonalne urządzenie, które swym niepowtarzalnym wyglądem potrafi zachwycić wszystkich domowników oraz gości.
Już na etapie budowy nowego domu warto pomyśleć o kominku.
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie nowo wybudowany dom bez uroczego kominka w salonie, dlatego też wielu inwestorów już w trakcie budowy myśli o tym, gdzie zostanie umieszczony kominek. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż najlepiej już na etapie projektowania domu skontaktować się z kominiarzem i fachowcem od stawiania kominków, którzy to doradzą nam w którym miejscu umieścić kominek. Wybierając miejsce trzeba pamiętać o tym, że kominki nie lubią ścisku, dlatego też należy zapewnić im wolną przestrzeń, co sprawi, że będziemy mogli spokojnie się przy nim ogrzać w cieple jesienne lub zimowe dni. Ponadto kominek musi mieć odpowiedni dostęp do komina, najlepiej jeśli komin ma średnicę około dwieście, a nawet trzysta mm. Niezwykle ważnym elementem jest tez obudowa kominka. W ostatnim czasie najbardziej pożądany przez wymagających klientów jest jest kamień naturalny.
Kominek to niezwykle ciekawy produkt na rynku budowlanym, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, gdyż któż z nas nie lubi biesiadować wieczorem wspólnie z bliskimi przy kominku, z którego wydostaje się niezwykle urokliwy płomień.