Jak dbać o dom?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy planują mieć dużą rodzinę. Mieszkając w domu można liczyć na zdecydowanie większą przestrzeń niż w mieszkaniu. Przyda się ona, jeżeli będziemy chcieli posiadać kilka pokoi, w tym dziecięcych. Jeżeli decydujemy się na kupno domu, możemy również zagospodarować kawałek przestrzeni wokół niego. Własny ogród stwarza wiele możliwości. Możemy posiadać własne owoce, warzywa oraz mieć psa. Jak jednak dbać o dom, aby jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie?

Regularne porządki

Nie od dziś wiadomo, że zadbany dom to czysty dom. Warto pamiętać o tym, by regularnie dbać o czystość we wszystkich pomieszczeniach. Tylko regularne sprzątanie przyniesie nam długofalowe efekty. Niektóre prace należy wykonywać codziennie, inne kilka razy w tygodniu, a jeszcze inne raz na jakiś dłuższy czas. Jeżeli przygotowujemy posiłek, starajmy się zmywać na bieżąco. W przeciwnym razie nie uda nam się utrzymać pożądanej czystości. Zmywanie po każdym posiłku to wbrew pozorom znacząca oszczędność czasu. Raz na dwa dni warto również umyć podłogę. W pomieszczeniach, z których korzystamy intensywnie, należy myć podłogi codziennie. Należy również dbać o to, by na meblach i sprzętach agd nie zalegał kurz oraz zanieczyszczenia. Podłogi również powinny być zamiecione. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie jest uczulony na kurz, należy przykładać szczególną wagę do usuwania roztoczy. Nie dopuszczajmy również do tego, by doszło do zawilgocenia ścian. To również sprzyja różnego rodzaju alergiom oraz problemom zdrowotnym.

Dbaj o dywany

W większości domów znajduje się chociażby kilka dywanów. Najczęściej wybieramy je do salonu lub pokoju dziennego. Na rynku stacjonarnym i internetowym mamy bardzo szeroką ofertę dywanów. Każdy znajdzie więc swój ulubiony kolor i wzór. Aby jednak dywan dobrze się prezentował należy o niego dbać. Odkurzanie dywanów niestety nie jest wystarczające, choć nie należy absolutnie tej czynności pomijać. Dywan warto odkurzać przed każdym myciem podłogi. Odkurzanie powinno odbywać się w jednym kierunku, żeby nie niszczyć dywanu. Musi być również bardzo staranne i dokładne. Niestety, samo odkurzanie nie zapewni nam czystego dywanu. Na jego powierzchni bardzo łatwo zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak na przykład kurz. Nierzadko zdarza się również, że dywan ulega poplamieniu. Plamy na dywanie są zazwyczaj trudne do usunięcia. Dlatego też, jeżeli organizujemy przyjęcie, warto spożywać potrawy przy stole. Jedzenie nad dywanem zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem spowodowania uporczywych zabrudzeń. Na szczęście na rynku mamy dostęp do wielu preparatów, dzięki którym nasz dywan zyska dawną czystość. Dywan warto czyścić takimi preparatami nawet wtedy, gdy nie jest poplamiony. Pozwoli to na utrzymanie go w stanie świetności na długie lata. Jeżeli pokój jest nasłoneczniony, warto korzystać z rolet. Zbyt duża ilość światła słonecznego może bowiem sprawić, że dywan wyblaknie.

Czyste kafelki w kuchni i łazience

Regularne mycie kafelków jest bardzo ważne, jeżeli chcemy, by pomieszczenie, w którym są one ułożone dobrze się prezentowało. Najczęściej kafelki układamy w łazience oraz w kuchni. Łazienka to pomieszczenie, w którym jest dużo wilgoci. Z tego też powodu ściany mogłyby ulec szybkiemu zawilgoceniu. Aby tego uniknąć, układamy kafelki. Możemy wybrać interesujące nas wzory oraz kolory płytek. Najważniejsze jednak jest to, aby utrzymywać kafelki w należytej czystości. Kafelki dość łatwo ulegają zabrudzeniom. W łazience najczęściej zasychają na nich krople wody. W kuchni natomiast nierzadko zdarza się, że kafelki są pobrudzone jakimiś produktami spożywczymi. Na szczęście dość łatwo można wyczyścić kafelki. W większości przypadków wystarczy przetrzeć je miękką gąbką zanurzoną w wodzie z mydłem. Do wody możemy dodać również odrobinę olejku z drzewa herbacianego, o właściwościach bakteriobójczych. Ważne jest również to, aby wytrzeć je do sucha. Od czasu do czasu warto korzystać ze specjalnych preparatów pielęgnacyjnych, dzięki którym nasze kafelki będą jeszcze czystsze i bardziej zadbane.

Jakich środków czystości używać?

Regularne porządki wiążą się z koniecznością używania specjalistycznych środków czystości. Większość z nas zaopatruje się w takie środki w popularnych marketach i hipermarketach. Robimy zakupy szybko, często nie przyglądając się markom. Wiele osób ma jednak swoje ulubione środki czystości i takie osoby są im wierne przez lata. Często zapominamy jednak o tym jak dobre są naturalne rozwiązania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej naturalnych środków czystości. Ekologiczne środki czystości są zazwyczaj sporo droższe niż te konwencjonalne, ale czasami warto w nie zainwestować. Wiele osób jest bowiem uczulonych na niektóre składniki zawarte w tradycyjnych środkach czystości. Takim osobom przydadzą się z pewnością ekologiczne środki czystości. Możemy również skorzystać z metod domowych. Do mycia podłóg warto użyć wody z cytryną i octem. Możemy również wkropić do wody kilka kropli olejku, na przykład cytrusowego. Dzięki temu w naszym mieszkaniu unosił się będzie zapach ulubionych cytrusów. Ocet, dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym sprawi, że nasza podłoga będzie czysta. Metody domowe pomogą nam również zaoszczędzić środki finansowe.

Podsumowując rozważania, można dojść do wniosku, że utrzymanie domu w czystości wymaga podjęcia wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście, systematyczne sprzątanie jest w stanie sprawić, że będziemy cieszyć się czystym i zadbanym domem. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich środków, które pomogą nam utrzymać nasz dom w czystości. Pamiętajmy również o odpowiedniej częstotliwości prac takich jak mycie podłóg czy odkurzanie dywanów.

Post Author: Admin