Kociaki to najbardziej popularne zwierzaki domowe. Zostały udomowione 9500 lat temu i wywodzą się od swoich egipskich przodków. W czasach średniowiecza tępione z powodu kojarzenia ich z czarownicami. Obecnie uważa się że gdy czarny osobnik przebiegnie drogę to przynosi to pecha. Na wsiach używane jako tępiciele gryzoni. Dożywają średnio 8 lat. Występują w kilkuset rasach. Rasowe potrafią kosztować kilkanaście tysięcy. Towarzyszą człowiekowi od zawsze. Są przyjazne i ufne. Szczególnie te pierwsze. Z kotem jest się łatwiej obchodzić niż z psem. Nie wymaga wyprowadzania, nie musi mieć dużej przestrzeni mieszkaniowej. Można rzec, że chodzą swoimi drogami i radzą sobie same, nie wymagają od właścicieli bardzo dużo pracy i uwagi. Również ich utrzymanie jest stosunkowo tanie.
Przystosowanie się do nowych warunków
Zwierzaki te słyną z umiejętności przystosowywania się do nowych warunków. Potrafią się one dostosować do życia zarówno na wsi jak i w mieście. Nie będzie również dużym problemem aby przyzwyczaił się on do życia w bloku, ba po sporym czasie spędzonym w schronisku będzie to dla niego raj na ziemi. Naszemu pupilowi możemy udostępnić odpowiednio przygotowany i zabezpieczony balkon co na pewno sprawi mu olbrzymią frajdę. Słyną one również z ogromnej ciekawości świata, lubią spoglądać na świat z okna, są ponadto dość inteligentne.
Czy potrafią okazywać uczucia ?
Tak. Mimo wielu opinii potrafią okazywać swoje uczucia. Radość poprzez mruczenie, czasem smutek czy próby obrażania gdy udają że nie słyszą że ich wołamy. Jeśli chodzi o moment karmienia natomiast to zawsze usłyszą dźwięk otwieranej puszki z jedzeniem czy szafki z karmą. Nie ważne gdzie są. Jak to możliwe ? Nie wiadomo, wielu próbowało to zbadać ale nie podołali. Uwielbiają się przytulać. Dla wielu największą frajdą jest obserwować jak poznają świta i się go uczą. Nie przeczę czasem trudno wytrzymać ze śmiechu.
Nie zapominajmy o odpowiedzialności
Zanim przygarniemy zwierzaka, zastanówmy się czy na pewno mamy czas na opiekowanie się nim i czy stać nas na zapewnienie mu godnych warunków życia. Często bywa tak ze tą decyzję podejmuje się spontanicznie i potem wiele zwierząt ląduje w schroniskach i tam umiera. Nie zapominajmy że większość mniejszych kotków nie przeżywa pobytu w schronisku. Wszyscy wiedzą, że zwierzęta odczuwają emocje, boją się i bardzo często po pobycie w schronisku mają traumę i nie potrafią zaufać ponownie człowiekowi. Nie zapominajmy o kilku ważnych kwestiach:
Nie każdego mruczka da się wytresować. Owszem nauczymy go reagowania na imię czy innych podstawowych kwestii. Jednak są one indywidualistami i mają swoje humory, jeśli nie chcą czegoś zrobić, nie zrobią tego i nie da się w żaden sposób ich do tego przymusić.
Po drugie jeśli macie kwiaty to musicie pamiętać, że niektóre są szkodliwe dla nich i trzeba będzie je usunąć. Może się też zdarzyć, że w trakcie zabaw ucierpi jakaś doniczka.
W dobrych warunkach i przy dobrej opiece mogą żyć do 20 lat. Nie zapominajmy jednak o tym że czasem zachorują i będą wymagały opieki weterynarza, czasem dość kosztownej.
Trzeba poświęcać im uwagę. Nie mogą siedzieć same w domu przez 10 godzin dziennie bez jakiegokolwiek towarzystwa. Muszą mieć się z kim bawić i spędzać czas. Znudzony może być nawet agresywny.
Konieczny będzie zakup drapaka na którym będą mogły ostrzyć swoje pazury. Może być i tak że podrapią meble.
Nie zapominajmy o ich futrze które będzie wszędzie a w okresach linienia może stać się bardzo uciążliwe. Należy wtedy pamiętać o regularnym szczotkowaniu.
Jeśli będziemy posiadali nie wykastrowanego kota to liczmy się z tym że będzie on znaczył teren. Jest to bardzo nieprzyjemny zapach i bardzo trudno sie go pozbyć.
Zastanów się czy będziesz miał z kim zostawić pupila gdy wyjedziesz na wakacje czy w podróż służbową. Uzgodnij zakup z rodziną.
Nie traktujcie ich jak prezentów. Dzieci bardzo często chcą mieć zwierzątko ale po pewnym czasie znudzi im się. Wtedy wy musicie się nim zająć. Dlatego tak wiele z nich zostaje potem porzucone.
Jeśli musisz oddać kota z powodów życiowych to staraj się znaleźć mu dobrą i kochającą rodzinę.
Jak kąpać naszego puszka
Do kąpieli używamy tylko szamponów do tego przeznaczonych. Woda musi mieć odpowiednią temperaturę aby nie poparzyć naszego futrzaka. Nie wolno robić nic na siłę i gwałtownie. Nie wrzucamy go gwałtownie do wanny, bo może to spowodować że już nigdy nie wykapiemy go bez blizn i ran na rekach. starajmy się przyzwyczajać go do tego stopniowo, na początek gąbką potem odrobina więcej wody. Tak sprawimy że będzie on to znosił a może nawet polubi kąpiele. Pamiętajmy o dokładnym wytarciu po kąpieli i wysuszeniu. Na uwadze należy mieć jednak że nie należy kąpać go więcej niż raz na miesiąc. Kot potrafi świetnie zadbać o swoją higienę a zbyt częste kąpiele mogły by wpłynąć negatywnie na jego zdrowie.
Koty to zwierzęta które potrafią odwzajemnić miłość i oddanie. Wystarczy obdarzyć je uczuciem aby one to odwzajemniły. Pamiętajmy jednak że nie są zabawkami i nie traktujmy ich tak mają one swoje uczucia i emocje. Niektóre są również po przejściach, dlatego okażmy im wyrozumiałość. Przed adopcją poczytajmy o tym czego one potrzebują i jak się nimi zajmować, żeby później było łatwiej było z ich zrozumieniem i wychowaniem. Nigdy też nie znęcajmy się nad jakimkolwiek zwierzęciem. Jest to skrajnie oburzające i sprawia że niektórych ludzi którzy dopuścili się tak wiele złego wobec zwierząt w oczach społeczeństwa nie zasługują na traktowanie nawet jak zwierzęta. Ponadto za każdy taki występek grozi kara pozbawienia wolności. Koty to piękne stworzenia z bogatą historią, dbajmy o nie a one odwdzięczą nam się miłością i wieloma radosnymi chwilami.