dywany

Jak przytulnie urządzić mieszkanie?

Nic tak nie dodaje uroku mieszkaniu jak duża ilość tkanin. I o ile nie chcemy wpadać w, popularną na wschodzie, przesadę i wieszać dywany na ścianach, to warto zdecydować się na ten element wystroju leżący na podłodze.

Podłogi na przestrzeni lat

Początkowo dywany były uznawane za oznakę luksusu i gościły tylko w domach zamożnych ludzi. Później przez długi czas funkcjonowały jak element odwracający uwagę od słabego stanu podłogi. W czasach gdy mało kto mógł pozwolić sobie na drewniany parkiet, położenie dywanu na linoleum lub zwykłej płycie, było najtańszym rozwiązaniem. Jednak wraz z nadejściem nowoczesności i minimalizmu, coraz częściej ludzie decydowali się na zrezygnowanie z wszelkich dodatków na podłodze. I tak powstawały mieszkania w całości wykończone panelami lub kafelkami. Teraz jest moment gdy dywan wraca do łask, ale jako dodatek do pomieszczenia, a nie kamuflaż dla brzydkiej podłogi.

Dobre strony dywanów

Różne modele dywanów i chodniczków potrafią dodać przytulności nawet dużym pokojom. Przełamują wrażenie obcości i sprawiają, że można poczuć się domowo. Nie bez znaczenia jest też fakt grzania w stopy, szczególnie gdy nie posiadamy ogrzewania podłogowego. Dywanem można nie tylko dopełnić aranżację jakiegoś pomieszczenia, ale nawet od zera ją stworzyć. Dlatego są to dodatki bardzo lubiane przez projektantów wnętrz. Bez trudu możemy też je zmienić, co nie wiąże się z remontem i kosztami, jak w przypadku zmiany podłogi.

Nie dla alergików

Pomimo wielu zalet, dywaniki mają też swoje wady. Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla osób uczulonych na kurz lub roztocza, ponieważ osadzają się one właśnie w włóknach dywanów. Najtrudniej w czystości utrzymać modele z długim włosiem. Z kolei osoby mieszkające ze zwierzętami wiedzą jak trudnym zadaniem jest usuwanie sierści z wykładzin i dywanów. Jeśli mimo wszystko nie chcemy mieć pustej podłogi wybierzmy modele z krótkim włosiem i regularnie je odkurzajmy, najlepiej odkurzaczem o dużej mocy. Dobrym sposobem na utrzymanie dywanów w czystości jest posypanie ich od czasu do czasu sodą, pozostawienie na parę godzin, i odkurzenia. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko zanieczyszczeń, ale też nieprzyjemnego zapachu.

Salon – centralny punkt mieszkania

Najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu jest salon. Zrozumiałe więc, że chcemy by wyglądał wyjątkowo. Niezależnie od stylu w jakim urządzamy salon musimy pamiętać o równowadze. Dużym i pstrokatym dywanem z pewnością przykujemy uwagę, dlatego reszta pomieszczenia powinna być w stonowanych kolorach, na przykład szarości, bieli lub brązie. Kompozycja pokoju musi stanowić całość, której elementy nawzajem się uzupełniają.

Jeśli nasz salon jest dość ciemny, możemy wizualnie go rozjaśnić poprzez wybranie jasnego dywanu lub zestawu dywaników. W przypadku kilku dywaników w jednym pomieszczeniu, pamiętajmy że muszą do siebie pasować, ale nie ma konieczności by były identyczne. Dobrym zestawem są dywaniki o podobnym wzorze, ale innych kolorach, lub tym samym kolorze, a innych wzorach.

W przypadku dużych salonów ciekawym rozwiązaniem jest sporych rozmiarów, okrągły dywan. Nie może być zbyt mały, by nie zginął w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrany, sprawi że salon stanie się optycznie mniejszy i tym samym przytulniejszy. Aranżacja z mocnym akcentem centralnym jest łatwa do skomponowania, wystarczy dobrać współgrające ze sobą meble

Sypialnia i pokój dziecięcy

Wstawanie rano jest dla wielu osób traumatycznym przeżyciem. Puszysty dywanik przy łóżku może pomóc w tym trudnym momencie. Popularnym rozwiązaniem są dwa dywaniki, po jednym z każdej strony łóżka, z pewnością jest to praktyczne rozwiązanie. Jednak wspaniały efekt daje też położenie dużego dywanu pod łóżkiem, tak by wystawał z trzech stron. Dzięki temu zabiegowi łóżko wyda się większe i bardziej dopasowane do sypialni.

Włochate dywaniki sprawdzą się też w pokojach dzieci. Mają długie włosie, które jest miękkie i ciepłe. Dzieci lubią spędzać dużo czasu na podłodze, dlatego z pewnością docenią wygodne dywaniki jako miejsce do zabawy i odpoczynku.

Łazienka – czy to odpowiednie miejsce na dywaniki?

W łazience też chcemy czuć się przytulnie i mieć miękko w stopy. Jednak urządzenie tego pomieszczenia wcale nie jest takie proste. Nie każdy dywanik lub chodniczek nadaje się do łazienki. Pierwszy czynnik jaki musimy wziąć pod uwagę to antypoślizgowość. Zgodnie ze statystykami duża część wypadków w domu, to wypadki w łazience. By ich uniknąć, upewnijmy się, że wybrany dywanik ma na spodzie gumową warstwę zapobiegającą ślizganiu się. Jest to szczególnie ważne jeśli ma leżeć obok wanny lub prysznica.

Kolejny czynnik to panująca w łazience wilgotność. Powinniśmy wybrać model, który szybko schnie. W przeciwnym wypadku narażamy się na nieprzyjemny zapach i konieczność częstego prania dywaniku. Z pewnością jest też trudniej utrzymać czystość w łazience, mając dywaniki na podłodze. Warto więc, rozważyć wszystkie plusy i minusy, zanim kupimy dywaniki do łazienki.

Ile to kosztuje?

Oczywiście ceny dywanów bywają różne. Oryginalne produkty z naturalnych materiałów mogą być sporym wydatkiem- nawet kilka tysięcy złotych. Jednak wraz z wysoką jakością otrzymujemy też gwarancję, że posłużą nam długi czas. Wiele osób woli częściej dokonywać zmian i w takim przypadku lepiej wybrać tańsze modele. W sklepach mamy szeroki wybór wzorów, kolorów i wielkości. Planując zakup dywanu średniej wielkości musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkaset złotych. Przed wizytą w sklepie nie zapomnijmy dokonać dokładnych pomiarów, ponieważ kupowanie „na oko” może być mylące. Zazwyczaj już tego samego dnia możemy cieszyć się przytulniejszym mieszkaniem z dywanem pod nogami.

Post Author: Admin