szczur

Jak skutecznie walczyć z myszami i szczurami

Szczury i myszy to nieproszeni lokatorzy, którzy goszczą w wielu mieszkaniach. Aby pozbyć się tych uciążliwych gryzoni trzeba przygotować się niełatwą walkę z tym małym, ale jakże sprytnym wrogiem. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą nam skutecznie pozbyć się tych niechcianych intruzów.

Pierwsze ślady wskazujące na to, że w naszym domu zagościły myszy są odchody, gniazda i ślady ich ząbków na żywności. Te małe stworzonka są nie tylko postrachem wielu z nas, ale potrafią wyrządzić wiele szkód.

Szczury i myszy grasują wszędzie tam, gdzie brakuje łownego kota. Zatem gdzie najczęściej można je spotkać?

Najczęściej pojawiają się one w naszym domu w okresie jesienno – zimowym, gdy zaczyna im brakować na polach ziarenek zbóż. Wówczas to masowo osiedlają się tam, gdzie znajdują coś do zjedzenia. Najbardziej obfite pożywienie znajdują w magazynach zbożowych, ale lubią też gościć w wielu domach, w których żywią się ukradkiem okruchami pozostawionego pożywienia. Szczury to zwierzęta synantropijne, które nie mogą żyć z dala od człowieka. Stąd też bardzo często można je spotkać w budynkach przeludnionych, które charakteryzują się niskim standardem. Często wprowadzają się do piwnic lub do kuchni stanowiąc zagrożenie, gdyż mogą pogryźć domowników.

W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje mieszkanie, aby ustrzec się przed niechcianymi gośćmi.

W okresie jesienno – zimowym, gdy pojawiają się chłodne dni warto zabezpieczyć w domu nawet najmniejsze szpary, przez które gryzonie te mogłyby dostać się do budynku. Warto pamiętać o tym, że myszy znakomicie wspinają się po murze, więc w celu przedostania się do mieszkania mogą wykorzystać wszelkie otwory znajdujące się w nim. W nieszczelnych budynkach starszej generacji najbardziej prawdopodobnymi miejscami przez które wchodzą myszy są szpary w dachu budynku. Warto, aby każdy gospodarz sprawdził dokładnie każdą przestrzeń przy rurach instalacji centralnego ogrzewania oraz każdą listwę przypodłogową. Wszystkie odkryte szpary należy zabezpieczyć gipsem. Myszy do budynku mieszkalnego łatwo mogą przedostać się przez styropian czy wełnę mineralną, w której to zakładają gniazda. Szczury i myszy najrzadziej trafiają się tym lokatorom, którzy utrzymują swój dom w należytej czystości. Zatem warto starannie zmywać naczynia oraz zamykać pożywienie w szczelnych pojemnikach. Należy też dbać o to, aby nie zostawiać na noc jedzenia poza lodówką, bo zwierzęta te lubią nieświeżą żywność. Warto też usunąć ze swojego mieszkania przedmioty, których szkodnik mógłby użyć do budowy gniazda. Jeśli posiadamy ogród, to warto posadzić w nim rośliny, o zapachu nietolerowanym przez myszy. Do ziół odstraszających myszy należą: mięta, oleander, rumianek czy dziewanna. Jeśli chodzi o domowe zapachy, to myszki nie znoszą zapachu lakierów do włosów.

Czasem, gdy pojawią się w naszym domu oznaki gryzoni, zastanawiamy się czy to są myszy czy szczury. W jaki sposób rozpoznać, które z nich zagościły w naszym mieszkaniu?

Zarówno jedne jak i drugie zakładają w domach gniazda. Do gniazd szczurów prowadzą liczne nory, których wejścia mają zwykle około 10 cm szerokości. Kopią je najczęściej w pobliżu źródła wody. Często można trafić na szczury na podwórkach, pod stosami śmieci, drewna bądź kompostu. Do budowy gniazd szczury używają papieru oraz rozerwane kartony. Z kolei mysie gniazda znajdują się zazwyczaj w garażach na strychach oraz pod podłogą. Wyściełają je materiałami, które znajdą w mieszkaniu tj. plastik i papier.
O obecności gryzoni świadczą też ich odchody. Do śladów pozostawianych przez szczury należy często mocz oraz plamy będące połączeniem tej wydzieliny z tłuszczem i brudem. Natomiast myszy pozostawiają na produktach żywnościowych niewielkie bobki. Ponadto
oba zwierzątka zostawiają na wielu produktach ślady zębów. Gryzienie to domena obu szkodników, które muszą przez cały czas ścierać rosnące im przez całe życie zęby. Nic zatem dziwnego, że w domu w którym goszczą te intruzy można często natrafić na przegryzione kable czy pogryzione meble lub inne sprzęty. Prowadzą one nocny tryb życia, dlatego też można często usłyszeć w nocy ich drapanie. Szczury i myszy są nosicielami rozmaitych chorób i pasożytów. Pierwsze z przenoszą tyfus plamisty, salmonellę, włośnicę, gorączkę szczurzą i leptospirozę. Natomiast myszy przenoszą pasożyty oraz wiele chorób odzwierzęcych

Jak powszechnie wiadomo najskuteczniejszym pogromcom tych intruzów jest kot. Jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie ja jego posiadanie. Zatem jakie jeszcze istnieją najprostsze metody walki z tymi uciążliwymi gryzoniami?

Nie chcąc zrobić krzywdy gryzoniowi, można wykorzystać żywą łapkę na myszy. W środku tego urządzenia należy umieść pachnący przysmak. Zwabiony tym zapachem gryzoń wejdzie do środka, a gdy pułapka się zatrzaśnie, wówczas należy ją wynieść z żywą myszką na zewnątrz. Innym skutecznym sposobem jest łapka z klejem. Do ekologicznych pułapek na myszy należy plastikowy tunel i klatka z jedną uchyloną, zamocowaną na sprężynie ścianką.

Dobrym pomysłem jest też użycie odstraszaczy elektrycznych. Emitują one dźwięki, bardzo nieprzyjemne dla ucha gryzoni. Ostatnim bardzo skutecznym sposobem walki z gryzoniami jest deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni przy użyciu środków fizycznych i chemicznych. Stosowane tej drastycznej metody prowadzi do całkowitego unicestwienia gryzoni. Usługi w tym zakresie świadczą wyspecjalizowane firmy, które posiadają do tego celu specjalne silnie trujące środki chemiczne. Nie należy stosować ich, jeśli w mieszkaniu przebywają inne domowe zwierzęta lub dzieci, ponieważ te silnie działające trutki stanowią dla nich zagrożenie dla ich życia.
Zatem zanim z pomocą przyjdzie nam taka firma, warto spróbować samodzielnie wyprosić niechcianych gości z naszego domu.

Post Author: Admin