Przyjęło się, że garderoba przydaje się kobietom, z racji na większą ilość ubrań. Jednak wydzielenie pomieszczenia na przechowywanie rzeczy sprawdzi się dla wszystkich. Może ona zastąpić szafę i ma wiele zalet. Jednak urządzenie garderoby, tak by była funkcjonalna, wymaga przestrzegania kilku zasad.
Zalety garderoby
Podstawową zaletą garderoby jest uporządkowanie naszych rzeczy. W pozostałych pomieszczeniach możemy zrezygnować z szaf i półek, co pozwoli nam łatwiej zachować czystość i porządek. W awaryjnych sytuacjach wystarczy zamknąć drzwi od garderoby i nikt nie widzi bałaganu.
Kolejna zaleta to przechowywanie ubrań i obuwia w dostosowany do nich sposób. Urządzając garderobę sami decydujemy o ułożeniu wieszaków i półek. Możemy więc zadbać na przykład by wszystkie sukienki wisiały na odpowiedniej wysokości, tak by dół nie dotykał ziemi, a w zwykłej szafie, czasami jest to trudne do osiągnięcia.
Plusem garderoby jest też to, że wszystko znajduje się w jednym miejscu i łatwiej jest znaleźć konkretny przedmiot. Bardziej orientujemy się w tym co mamy i tym samym wybór w co się ubrać może trwać krócej. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na przechowywanie uprasowanych ubrań, co jest wskazane, wyjście z domu będzie łatwe i przyjemne.
Do urządzenia garderoby nie potrzebujemy dużego mieszkania. Właściwie to jest ona polecana do małych wnętrz, ponieważ pozwala na schowanie wszystkich zbędnych elementów z reszty mieszkania, a tym samym pokoje wydają się przestronniejsze.
Odpowiednia powierzchnia
Przyjmuje się, że na garderobę powinno się przeznaczyć minimum 3, 5 m². W przypadku mniejszej przestrzeni korzystanie z garderoby może być niewygodne. Odstęp między szafą a ścianą lub między dwoma szafami powinien wynosić od 80 cm do 120 cm. Pozwoli to na swobodne wkładanie i wyciąganie rzeczy.
Jeśli pomieszczenie na garderobę będzie zbyt duże możemy mieć kłopoty z zagospodarowaniem przestrzeni, a w konsekwencji zapełnić ją zbędnymi przedmiotami. Pamiętajmy też o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i ogrzewania, nikt nie chce przecież mieć zawilgoconych ubrań.
Nie tylko powierzchnia, ale też kształt
Najłatwiej zagospodarować pomieszczenie o kształcie kwadratu. Możemy umieścić tam szafy i półki na trzech ścianach, pozostawiając do nich swobodny dostęp ze środka. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie garderoby w pomieszczeniu ze skosami, pamiętajmy, że faktyczna przestrzeń jest mniejsza niż ta na planie mieszkania. Przy niskiej ścianie kolankowej będziemy mogli ustawić jedynie głębokie półki. Skosy mogą też utrudniać umieszczenie drążków na wieszaki. Może okazać się, że musimy umieścić je na wysokości pozwalającej zawiesić jedynie bluzki i spódnice, a nie sukienki.
Wyposażenie garderoby
To jak wyposażymy garderobę w dużej mierze zależy od tego co chcemy w niej przechowywać. Istnieje jednak kilka kluczowych zasad. By móc swobodnie korzystać z ubrać wiszących na wieszakach musimy zachować między nimi odstęp. Zbyt ciasno upchane rzeczy utrudnią nam wyjmowanie ich i odkładanie na miejsce. W garderobie ważne też są kosze i pudełka do przechowywania drobniejszych rzeczy, ponieważ wszystko trzymane luzem szybko się kurzy. Pamiętajmy by w miarę możliwości nie ustawiać pudełek na sobie, bo to również utrudnia dostęp do nich.
Zagospodarowując przestrzeń przy podłodze zdecydujmy się na szuflady- sprawdzą się o wiele lepiej niż półki. By optymalnie wykorzystać miejsce zaplanujmy osobne miejsce do wieszania długich rzeczy (sukienka, płaszcz) i krótkich (spódnica, marynarka).
W garderobie niezbędne jest lustro pozwalające na zobaczenie całej sylwetki. Jeśli miejsce na to pozwoli warto ustawić dwa lustra pod odpowiednim kątem, tak by móc zobaczyć się z tyłu.
W przypadku wyższych pomieszczeń, by w pełni wykorzystać przestrzeń możemy zdecydować się na umieszczenie drążka wysoko, wtedy niezbędny będzie specjalny kijek do zdejmowania wieszaków. Dobrym rozwiązaniem będzie też lekka drabinka, szczególnie dla niskich osób.
Odpowiednie oświetlenie
Żeby garderoba mogła spełniać swoją funkcję musi być odpowiednio oświetlona. Jeśli jednak w garderobie znajduje się okno pamiętajmy, że światło słoneczne nie powinno świecić bezpośrednio na ubrania. Pod jego wpływem materiał może zacząć blaknąć. W takim wypadku możemy zdecydować się na zamontowanie drzwi w szafach lub ciemne rolety w oknie.
Zazwyczaj nie wystarczy jedno źródło światła umieszczone na środku. Należy zadbać by lampy oświetlały zawartość szaf i półek, możemy skorzystać na przykład z regulowanych reflektorów, które pozwalają na dowolne ustawienie. Ciekawym rozwiązaniem są też światła ledowe, które możemy umieścić pod półką lub w narożnikach. Najczęściej dostępne są w formie listwy.
Właściwe przechowywanie
Zwróćmy też uwagę na to jak przechowujemy ubrania i buty. Od tego zależy jak długo będziemy mogli z nich korzystać. Delikatniejsze tkaniny powinny zawsze być ochronione pokrowcem. Znaczenie ma też odpowiednia temperatura i wilgotność, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Pamiętajmy też o zagrożeniu jakim są mole. Warto profilaktycznie stosować środki chroniące przed tymi szkodnikami, na przykład zawieszki do szaf.
W przypadku butów należy zadbać by nie straciły swojego kształtu. Dlatego modele których akurat nie używamy warto trzymać na specjalnych kopytkach. Buty z dłuższymi cholewkami najlepiej przechowywać na leżąco lub powieszone, tak by nie powstawały zagniecenia. Nie można też zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry poprzez zastosowanie odpowiedniej pasty.
By mówić o właściwym przechowywaniu musimy też kontrolować ilość naszych ubrań. Im mniej ich mamy tym łatwiej nam o nie zadbać i składować w odpowiedni sposób.