projektant

Jak współpracować z architektem aby przekazać mu w pełni nasz pomysł ?

Architekt to osoba której zawodem jest organizacja, aranżacja i dobór wszelkich elementów w pomieszczeniach. Ma on za zadanie, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu w taki sposób rozplanować i urządzić pokój żeby był jak najbardziej funkcjonalny i spełniał swoje zadanie. W trakcie swojej pracy musi kierować się on kreatywnością i pomysłowością. Dobry specjalista powinien tworzyć oryginalne, subtelne projekty. Musi on umieć połączyć funkcjonalność, pomysł właściciela z nowoczesnym designem. Jednak jak wygląda współpraca z architektem oraz etapy tworzenia projektu naszego wnętrza.

Czym dokładnie zajmuje się architekt ?

Niezależnie jakiego specjalistę zapytamy, uzyskamy jedną odpowiedź. Wszystkim ! Musi on rozrysować model mieszkania, domu czy pokoju. Przemyśleć jego umeblowanie, funkcjonalność. Musi dobrać on stylistykę mieszkania, kolory czy materiały potrzebne do wykończenia. Bywa też tak że to własnie architekt odpowiedzialny za aranżacje wnętrz poprawia projekt i zmienia układ domu aby był on bardziej przyjazny dla właścicieli. Jest tak dlatego, że architekci budowlani zajmują się stroną techniczną funkcjonowania domu. Dbają aby jego konstrukcja była jak najwytrzymalsza i spełniała wszystkie konieczne wymogi. Nie przywiązują oni takiej wagi do wykończeń ponieważ jet to kwestia indywidualna.

Czy projektant ma za zadanie tylko wybierać najbardziej kosztowne meble i dodatki ?

Nie. Jest to nie prawdziwe. Każdy projektant wybiera wszelkie elementy zgodnie z możliwościami i upodobaniami inwestora. Nie zaproponuje on nam rozwiązań na które zwyczajnie nas nie stać. Dobry projektant stworzy rozwiązania idealna na każdą kieszeń. W branży mówi się że projektant często musi umieć czytać między słowami, by poznać wymagania i oczekiwania klienta. Mówi się, że wiele informacji trzeba przefiltrować i potraktować jako inspirację. Mile widziane jest gdy po prezentacji projektu był efekt zaskoczenia u klienta.

Współpraca podstawą sukcesu

Bez współpracy nie ma sukcesów. Jest to złota zasada w każdej dziedzinie życia. Również w projektowaniu wnętrz tego wymaga. Projekt nie powstanie bez współpracy projektanta i inwestora. Nie ma możliwości, zwłaszcza w prywatnym domu, by projektant zrealizował pracę bez wiedzy na temat upodobań domowników. Zresztą każdy inwestor ma swoje pomysły i upodobania z którymi projektant musi się liczyć.

Czym jest inwentaryzacja mieszkania ?

Inwentaryzacja polega na spotkaniu i obejrzeniu mieszkania, dokonaniu pomiarów i niezbędnych szkiców. Na ich podstawie tworzy się konkretny model, który jest dokładnym i szczegółowym odwzorowaniem układu pomieszczeń. Podczas inwentaryzacji przeprowadza się najczęściej pierwszą i najważniejszą rozmowę z klientem. Może dowiedzieć się więcej o sposobie działania i poprzednich projektach architekta, a jednocześnie projektant uzyskuje koniecznie informacje o oczekiwaniach inwestora. Dowiaduje się on również o tym jakie upodobania ma inwestor, jakie rozwiązania preferuje a jakie nie lub czego oczekuje od projektanta. Ważne jet również to aby dowiedzieć się kto będzie mieszkał w tym domu oraz jakie funkcje będzie on spełniał.

Pierwsze projekty

Po pewnym czasie rozpoczyna się projektowanie. Na początek architekt przedstawi kilka propozycji ułożenia wnętrza. Chodzi tu układ pomieszczeń czy rozstawienie mebli i urządzeń elektronicznych. Takie propozycje powstają w oparciu o zasady ergonomii i funkcjonalności wraz z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta i domowników. Następnym elementem jest projekt koncepcyjny czyli pomysł na aranżacje i wystrój wnętrz. W planie tym uwzględniony jest również kolor ścian czy wygląd wykładzin.

Jak ważna jest wizualizacja ?

Wizualizacja to nic innego, jak przedstawienie pomysłu na wnętrze za pomocą kolorowego obrazu. Najlepiej, by rysunek ten jak najbardziej odwzorowywał rzeczywistość. Dzięki niemu inwestor może sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała jego przestrzeń. Pozwala to na wyobrażenie sobie przez inwestora tego jak będzie wyglądało gotowe mieszkanie.

Dokumentacja potrzebna przed rozpoczęciem remontu.

Jeśli inwestor zaakceptuje projekt architekta otrzyma pełną dokumentację techniczną jak i rysunki z elementami wyposażenia. Wszelkie opisy, wymiary, plany muszą być zgodne z zasadami tworzenia rysunku technicznego. Powinny być wykonane profesjonalnie aby późniejsi fachowcy mogli bez problemów odwzorować cały projekt. Zdarza się, że inwestor prosi o nadzór autorski. Projektant wnętrz powinien być obecny przez cały czas, ale nie chodzi tu o obecność fizyczną, bo taka nie jest konieczna. Ważne, by uczestniczył w rozmowie inwestora z wykonawcami. Może on wtedy przedstawić im swój pomysł i to jak całość ma się prezentować.

Czas oczekiwania

Jest on bardzo różnorodny i zależy od wielu czynników. Ważne aby ustalić go na pierwszej rozmowie. Nie będzie później niedomówień i konfliktów z tego powodu. Minimalny czas oczekiwania to około miesiąca.

Na co zwracać uwagę i o czym pamiętać

Po pierwsze na spotkanie z architektem przychodźmy z dobrym nastawieniem, ułatwi to rozmowę i późniejszy kontakt. Po drugie uważajmy na wybraną przez nas ofertę. Przeglądając oferty możemy natknąć się na różnorodne ceny, niektóre nawet bardzo niskie co powinno wzbudzić nasze podejrzenia co do profesjonalizmu architekta. Jeśli chodzi o to kto może skorzystać z usług architekta wnętrz, to jest jena odpowiedź. Każdy. Nie ma żadnych ograniczeń. Jedyne czego potrzebujemy to pieniądze, ponieważ nie jest to najtańsza usługa.

Pokazaliśmy wam wszelkie tajniki aranżacji domów. Etapy projektowania i działania architektów. Mamy nadzieję, że ułatwią one zrozumienie na czym polega wystrój wnętrz oraz pozwolą wam na przygotowanie się do współpracy z architektem w przyszłości.

Post Author: Admin