Jak wybrać basen ogrodowy?

Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę basenów ogrodowych. Szczególnie dla niezorientowanych klientów może to być trudny wybór. Jednak warto mieć basen na wyposażeniu swojej działki lub w ogrodzie, daje on możliwość relaksu we własnej prywatnej przestrzeni, bez tłumu i zamieszania. Jaki model wybrać, by spełniał nasze oczekiwania? Dostępne są trzy główne typy basenów.

Dmuchane

O basenach dmuchanych raczej słyszeli wszyscy, a większość z nas pewnie się w takich basenikach kąpało jako dziecko. Modele obecnie dostępne na rynku, są o wiele bardziej rozbudowane. Kształtem nie muszą już być okrągłe lub prostokątne. Zazwyczaj składają się z kilku dmuchanych elementów, które połączone w całość tworzą prawdziwy raj dla dzieci. Można nawet natrafić na modele z dodatkowym natryskiem lub zjeżdżalnią. Minusem tego typu basenów jest ryzyko przebicia, oraz ograniczona wielkość- trudno znaleźć takie przeznaczone dla dorosłych.

Rozporowe

Kolejny typ basenów to baseny rozporowe. Są one również miękkie jak te dmuchane. Ich rozmiar jest zdecydowanie większy, dlatego polecane są dla starszych dzieci lub dorosłych. Są wykonane z tworzywa PCV, dlatego są stosunkowo wytrzymałe, jednak mimo wszystko należy być ostrożnym i użytkować je zgodnie z wytycznymi w instrukcji. W przypadku tych basenów możemy regulować ich wysokość. Wynika to z faktu, że kołnierz zbiornika jest dmuchany i podnosi się na wysokość zależną od ilości wody. Jeśli więc chcemy żeby był niższy wystarczy nalać odpowiednio mniej wody. Cały proces jest dokładnie opisany w instrukcji, z którą naprawdę warto się zapoznać. Niewątpliwym plusem takich basenów są ich gabaryty. Pamiętajmy jednak, że tak duża ilość wody wymaga już odpowiedniej troski, dlatego warto dokupić pompkę i filtr do wody. Przydatna też będzie pokrywa umożliwiająca zakrycie basenu na noc lub w razie opadów. Niestety jedyny dostępny kolor takich basenów to niebieski.

Stelażowe

Ostatni rodzaj basenów przenośnych- stelażowe- wyróżnia się wielkością. Masywny stelaż, jak również powłoki ścian i dna wykonane z wielowarstwowego tworzywa, sprawiają że może on wytrzymać napór olbrzymich ilości wody. Takie zbiorniki są przystosowane do wieloletniego użytkowania, a ze względu na rozmiary mogą być wykorzystywane przez całą rodzinę, a nawet w miejscach publicznych, takich jak kurorty lub agroturystyki. Również w tym przypadku istotne jest odpowiednie dbanie o wodę, by zachować higienę. Niestety przy takich basenach musimy liczyć się z dość wysoką ceną.

Udany zakup

O udanym zakupie basenu może mówić dopiero wtedy, gdy pomyślnie go zainstalujemy i nauczymy się jak właściwie dbać o wodę. W przeciwnym razie, efekt końcowy może być daleki od tego wymarzonego. Od jakich podstawowych kroków zależy udane korzystanie z basenu przenośnego? I o czym musimy pamiętać?

Posadowienie basenu

Wybierając miejsce na ustawienie basenu musimy brać pod uwagę wymagania producenta, a jednocześnie pogodzić to z realnymi warunkami na naszej działce. Dlatego może to być trudne zadanie. Podstawowe wymaganie to poziomy teren. Wszelkie przechyły stanowią zagrożenie dla konstrukcji basenu. Z powodu nierównego podłoża woda będzie z nierównomierną siłą wywierać nacisk na ściany na basenu, a w konsekwencji, może doprowadzić do deformacji lub uszkodzeń. Jeśli decydujemy się na zakup dużego basenu, stelażowego lub rozporowego, wybierzmy dla niego miejsce dobrze nasłonecznione. Pozwoli to na szybsze nagrzewanie się wody. Istotna też jest odległość od drzew. Im dalej, tym lepiej, ponieważ z drzew może spadać dużo zanieczyszczeń. Dodatkowo drzewa przyciągają duże ilości owadów, które również mogą wpadać do wody.

Potrzebne akcesoria basenowe

W przypadku basenów o dużych gabarytach, warto poszerzyć zakupy o kilka dodatkowych akcesoriów. Pierwsza rzecz to mata pod basen. Zabezpiecza ona powłokę dna basenu przed ostrymi elementami, które mogą się pod nim znaleźć. Równie przydatna jest plandeka, którą możemy przykryć zbiornik gdy akurat się nie kąpiemy lub na noc.

Niezbędne są też akcesoria do czyszczenia powłok basenowych. Najpopularniejszy jest odkurzacz basenowy. Możemy skorzystać też ze skimmera do usunięcia zabrudzeń unoszących się na powierzchni wody. Warto też pomyśleć o drabince lub stopniach, by bezpiecznie wejść i wyjść z basenu. Zwróćmy uwagę, by stopnie pokryte były antypoślizgową powierzchnią

Dbanie o wodę w basenie

W upalny dzień wystarczą 24 godziny by w wodzie zaczęły mnożyć się algi i glony, które możemy zaobserwować w formie zielonkawego nalotu. Woda w basenie to też sprzyjające środowisko dla wielu bakterii i mikroorganizmów. Dlatego dbając o wodę musimy przede wszystkich zaopatrzyć się w pompkę filtrującą. Po pierwsze wprawi ona wodę w ruch, co sprawia, że niechciane żyjątka wolniej się rozmnażając, a poza tym filtr usunie zanieczyszczenia z wody. Nie obędzie się też bez odpowiedniej chemii basenowej, która zabije szkodliwe bakterie i mikroorganizmy. Utrzymanie wody w odpowiednim stanie wymaga codziennej troski. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Długo stojąca woda może być źródłem zagrożeń dla naszego organizmu.

Zasłużony odpoczynek

Kiedy już przetrwamy trudy wybierania odpowiedniego basenu i jego montażu, możemy zacząć cieszyć się upragnionym odpoczynkiem. Warto włożyć trochę wysiłku w przygotowanie idealnego miejsca na swojej działce, by później mieć niczym nie zakłócony relaks. Jest to rozwiązanie dla każdego, nie tylko dla rodzin z dziećmi. Jeśli więc masz miejsce na swojej działce lub w ogrodzie, nie wahaj się. Z pewnością znajdziesz wśród basenów przenośnych coś odpowiedniego dla siebie. A prywatne kąpielisko w upalny dzień może być spełnieniem twoich marzeń.

Post Author: Admin