Sezon na prace ogrodzie pomału dobiega końca. Liście pomału opadają, zieleń brązowieje. Pora już na jesienne porządki. Będziemy teraz grabić liście, okrywać rośliny na zimę czy wykopywać bulwy i kłącza roślin aby zasadzić je w przyszłym roku. Jest to czas sadzenia cebul tulipanów, krokusów i wszystkich tych roślin które swoim pięknem zaszczycą nas na wiosnę. Gdy już uporamy się z tymi pracami przyjdzie czas zimy. Chłodne i krótkie dni. Pochmurna pogoda nie zachęca do czegokolwiek. Jednak zima to świetny czas na robienie inspekcji urządzeń i narzędzi ogrodowych. Możemy naprawić uszkodzone urządzenia, zakonserwować te używane oraz wymienić te które są już zużyte. Można wtedy pomyśleć o zakupie nowej kosiarki, piły łańcuchowej czy narzędzi ręcznych. Jest to również idealny czas na przegląd i konserwacje opryskiwacza ogrodowego. To dzięki niemu nasze rośliny nie zachorowały i nie zostały zjedzone przez szkodniki. Walczył on ramię w ramię z nami przez cały sezon i teraz wymaga uwagi.
Jak konserwować opryskiwacz ogrodowy
Każdy opryskiwacz przed rozpoczęciem zimy i nadejściem mrozów powinien zostać dokładnie umyty, tak aby żadne substancje którymi dokonywaliśmy zabiegów nie pozostały w zbiorniku, ponieważ mogło by to niekorzystnie wpływać na jego wnętrze i mechanizmy tam działające. Należy również pamiętać o dokładnym opróżnieniu zbiornika jak i rurek prowadzących do lancy, w przeciwnym wypadku w czasie mrozów może dojść do popękania zbiornika i rurek lub uszkodzenia mechanizmu. Naprawa jest dość kosztowna a niekiedy wiąże się z zakupem nowego opryskiwacza. Lepiej więc zadbać niż kupować nowy jeśli to nie jest konieczne.
Jednak zdarza się, że to nie z naszej winy musimy zakupić nowy opryskiwacz. Po kilku latach użytkowania zużywa się on zwyczajnie i konieczna jest wymiana w celu zachowania efektywności oprysków. Bywa też tak że opryskiwacz ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, zostanie zrzucony z miejsca w którym jest przechowywany, spadnie na niego ciężki przedmiot czy inne tego typu zdarzenie. W każdym z tych przypadków konieczna jest wymiana na nowy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup właśnie w okresie zimowym. Ceny są korzystniejsze, możemy się lepiej zastanowić oraz wybrać model idealny dla nas.
Jakie są typy opryskiwaczy ?
Mamy 4 rodzaje opryskiwaczy ogrodowych. Pierwsze z nich to opryskiwacze ręczne. Są to najtańsze i najmniejsze opryskiwacze ogrodowe. Pojemność ich zbiornika to około 1 litra a ceny wahają się od 10 do 50 zł. Obsługa jest banalna i odbywa się za pomocą jednej dłoni. Z powodu małych pojemności takim opryskiwaczem wykonuje się zabiegi na około jednej, dwóch roślinach, rosnących często w domu czy na tarasie. Za ich pomocą można również myć okna czy zraszać liście wodą. Najprostsze z nich to opryskiwacze pulsacyjne które działają poprzez naciskanie dźwigni palcami. Drugi rodzaj to opryskiwacze ciśnieniowe które działają poprzez wytworzenie ciśnienia przez tłoczek umieszczony u góry urządzenia. Są one bardziej efektywne i bardziej równomiernie rozpylaj ciecz.
Kolejne są opryskiwacze naramienne. Nosi się je na ramieniu i mają większą pojemność od poprzednich, bo jest to około 12 litrów roztworu. Należy jednak pamiętać że taki opryskiwacz będzie dość ciężki i należy go dobrać do naszych możliwości. Są one dobry rozwiązaniem dla posiadaczy ogródków przydomowych. Zasada działania jest podobna do poprzednich. Pompujemy do środka powietrze za pomocą pompki umieszczonej u góry zbiornika. Po napompowaniu do momentu gdy poczujemy wyraźny opór opryskiwacz jest gotowy do pracy. Wpompowane powietrze wypycha ciecz do lancy. Po uwolnieniu jest rozpylane równomiernie przez dyszę. Czynność powtarzamy po tym jak ciśnienie zmaleje na tyle że opryskiwacz przestanie rozpylać.
Następne są opryskiwacze plecakowe. Jak sama nazwa mówi nosimy je na plechach. Ich pojmowalność waha się od 10 do nawet 20 litrów. Sposób napędzania różni się nieco od pozostałych. Odbywa się przez poruszanie dźwignią umieszczoną z boku zbiornika. Występują opcje zarówno prawo- jak i lewo- ręcznych. Istnieją również modele z wbudowanym miernikiem ciśnienia co pozwala kontrolować ciśnienie z jakim pracujemy.
Rewelacyjnym pomysłem okazało się stworzenie opryskiwaczy na wózkach. Nie musimy już nosić ciężaru na plechach a przewozić go z miejsca na miejsce. Lanca jest odpowiednio długa aby zachować komfort pracy. Napędzanie działa na takiej samej zasadzie jak w przypadku opryskiwaczy naramiennych.
Jak prawidłowo użytkować opryskiwacz ?
Zarówno po zimie jak i po zakupie nowego opryskiwacza musimy przed pierwszym użyciem opłukać zbiornik. Pamiętajmy też aby przed odkręceniem pompy, np. w celu wlania nowej porcji cieczy, zawsze spuścić powietrze z opryskiwacza. Wykonamy to pociągając za główkę zaworu bezpieczeństwa. Po każdym użyciu należy również kilkukrotnie przepłukać opryskiwacz. Opryskiwacz przechowujemy w suchym i ciepłym miejscu z dala od dzieci.
Bezpieczeństwo podczas pracy
W trakcie pracy z tego typu substancjami należy być ubranym w jednorazową odzież ochronną, okulary i maskę. Jest to konieczne aby szkodliwe substancje nie dostały się o naszych dróg oddechowych, oczu czy skórę. Zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia danego środka oraz zasad BHP. Nie wolno przeprowadzać zabiegów podczas przebywania w zasięgu osób trzecich i dzieci.
Podsumowując opryskiwacze to narzędzia nieodzowne w każdym ogrodzie. Należy o nie dbać i konserwować. Zabiegi z użyciem środków ochrony roślin mogą przeprowadzać tylko osoby dorosłe i w odpowiednim stroju. Należy również dbać o środowisko i nie stosować jakichkolwiek substancji w sąsiedztwie rzek czy zbiorników wodnych. Mam nadzieję że te rady pomogą w wyborze, zakupie i użytkowaniu opryskiwacza we własnym ogrodzie.