Jak przygotować się do zakupu mieszkania?
Zakup mieszkania dla większości osób związany jest z marzeniem posiadania czegoś własnego. Są jednak również tacy, którzy nabywają nieruchomości w celach czysto inwestycyjnych. Bez względu na to co nami kieruje powinniśmy odpowiednio przygotować się do takiej transakcji. Nie da się ukryć, że zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, warto zatem zwrócić uwagę na kilka zagadnień, które pozwolą nam po pierwsze znaleźć odpowiednie dla nas mieszkanie, a po drugie zabezpieczą nasz interes prawny.
Na początek analiza rynku
Podstawowa kwestia to oczywiście obranie konkretnego celu poszukiwań. Czynniki, które w dużej mierze wpływają na decyzję o wyborze mieszkania to lokalizacja, liczba pokoi, powierzchnia mieszkania, standard wykończenia oraz oczywiście cena. Na tym etapie powinniśmy dokładnie określić czego szukamy, pozwoli nam to przede wszystkim dokonać wstępnej selekcji oraz zaoszczędzi czas.
Mieszkanie nowe czy używane?
Ważne jest również określenie czy interesuje nas rynek pierwotny, czy rynek wtórny. Decydując się na zakup nowego mieszkania powinniśmy zdawać sobie sprawę, że będziemy musieli poczekać, aż deweloper zakończy budowę. Z uwagi na fakt, iż obecnie zainteresowanie nowym budownictwem jest relatywnie duże zakupu najprawdopodobniej będziemy musieli dokonać już na etapie dziury w ziemi. W przypadku osób, które chcą w miarę szybko wprowadzić się do mieszkania tego typu rozwiązanie może okazać się bardzo trudne. Drugie rozwiązanie, czyli zakup mieszkania na rynku wtórnym pozwala nam na znacznie szybszą przeprowadzkę. Ważne jest jednak określenie, czy chcemy kupić nieruchomość gotową do zamieszkania, czy może lepiej poszukać czegoś do remontu, tak aby samemu móc urządzić swoje nowe M.
Jak rozpocząć poszukiwania?
Jeżeli wiemy już co chcemy kupić to pora rozpocząć działania. Nie da się ukryć, że miejscem, w którym powinniśmy rozpocząć nasze poszukiwania jest internet. Czasy kiedy oferty sprzedaży mieszkań zamieszczane były w gazetach bądź na tablicach ogłoszeniowych w spółdzielniach mieszkaniowych już dawno odeszły w niepamięć. Obecnie najwięcej możliwości dają nam serwisy internetowe. Do wyboru mamy kilka bardzo popularnych stron, na których zamieszczane są ogłoszenia. Poza przeglądaniem ogłoszeń na komputerze możemy pobrać na nasz telefon również aplikacje mobilną. Przy pomocy dostępnych filtrów możemy precyzyjnie określić jakie nieruchomości najbardziej nas interesują dzięki czemu proces poszukiwać przebiegnie znacznie sprawniej. Bardzo popularne są również różnego rodzaju grupy sprzedażowe w mediach społecznościowych, tak także możemy znaleźć bardzo ciekawe oferty. Jeżeli zależy nam jednak na konkretnej lokalizacji to możemy wybrać się na spacer po osiedlu. Czasami zdarza się, że właściciele wywieszają na balkonach baner, że dane mieszkanie jest na sprzedaż.
Oglądanie mieszkania na żywo – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli znaleźliśmy już kilka ciekawych ofert sprzedaży mieszkania, podobają nam się zdjęcia, a opis w rzeczowy sposób opisuje stan mieszkania to powinniśmy przejść do kolejnego etapu czyli umówić się na obejrzenie nieruchomości na żywo. W tym celu możemy skontaktować się ze sprzedającym mailowo bądź telefonicznie, dopytać o interesujące nas szczegóły, a następnie zaproponować jakiś termin oglądania mieszkania. Jeżeli nieruchomość wystawiona jest do sprzedaży przez biuro, to możliwe, że w ogłoszeniu znajduje się już informacja o możliwości i dokładnym terminie oglądania. W przypadku kiedy już jesteśmy umówieni z biurem to najczęściej w pierwszej kolejności podpisujemy z nimi dokumenty potwierdzające, że oglądaliśmy nieruchomość razem. Warto na tym etapie dopytać o ewentualne koszty związane ze współpracą. Pomoc ze strony biura może okazać się ważna w przypadku osób, które nie mają dużego doświadczenia z rynkiem nieruchomości i nie wiedzą na co dokładnie zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak wyglądają formalności przy zakupie mieszkania?
Jeżeli wybraliśmy już mieszkanie, które nas interesuje powinniśmy ustalić ze sprzedającymi dokładne warunki transakcji, czyli cenę oraz ewentualny termin sprzedaży. W zależności od tego czy nasz zakup będzie sfinansowany ze środków własnych czy z kredytu, transakcja może potrwać od tygodnia do nawet dwóch miesięcy. W przypadku zaciągania kredytu powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić naszą zdolność finansową i to czy aby na pewno stać nas na mieszkanie. Jeżeli pod tym kątem wszystko jest prawidłowo to możemy podpisać ze sprzedającymi umowę przedwstępną. Tutaj na pewno przyda nam się pomoc biura nieruchomości, dzięki czemu interesy obu stron zostaną należycie zabezpieczone. W umowie powinna znaleźć się dokładne warunki transakcji, czas potrzebny na realizację przedsięwzięcia oraz termin wydania nieruchomości. Przy umowie przedwstępnej powinniśmy wpłacić również zadatek, który sprawi, że obie strony nie będą mogły wycofać się z transakcji bez ponoszenia adekwatnych konsekwencji.
Finalizacja transakcji
Jeżeli nasze mieszkanie kupujemy za środki własne, bądź pozytywnie przeszliśmy procedurę kredytową w banku to możemy przystąpić do finalizacji transakcji. W pierwszej kolejności właściciel mieszkania powinien przygotować odpowiednie dokumenty i dostarczyć je do notariusza. W przypadku lokalu, który stanowi odrębna nieruchomość będzie to podstaw nabycia, wypisy z geodezji, zaświadczenie z administracji o braku zaległości w czynszu, oraz zaświadczenie z ewidencji ludności o braku osób zameldowanych. Jeżeli obecny właściciel nabył mieszkanie w drodze darowizny bądź spadku to konieczny będzie również dokument z urzędu skarbowego. Koszty związane z aktem notarialnym zwyczajowo ponosi osoba kupująca, zatem musimy przygotować się na zapłacenie podatku pcc wynoszącego 2% ceny transakcyjnej, a także taksy notarialnej oraz opłat sądowych.
Jak wygląda przekazanie nieruchomości
Notariusz w akcie zamieszcza dokładne informacje dotyczące czasu na zapłatę za nieruchomość oraz terminu wydania mieszkania. Na tym etapie powinniśmy mieć ze sobą protokoły zdawczo-odbiorcze, na których zapisujemy obecny stan liczników, tak abyśmy mieli możliwość podpisania nowych umów na dostawę mediów. Przekazanie nieruchomości stanowi zazwyczaj zwieńczenie całego procesu zakupu mieszkania.