Jak zaaranżować piękny ogród?

Piękny i estetyczny ogród to wizytówka każdej zadbanej posesji. Gustownie urządzony sprawia, że jest idealnym miejscem w letnie dni na relaks i wypoczynek.

Jak założyć piękny ogród?

Zakładanie przydomowego ogrodu to niezwykła frajda i przyjemność dla wszystkich osób kochających kwiaty i rośliny. Niemniej założenie, a następnie dbanie o przyzwoity wygląd ogrodu wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Często się, że nie wystarcza nam środków finansowych na zastosowanie ekskluzywnych rozwiązań w naszym ogrodzie. Wówczas to, aby móc cieszyć się wyglądem bajecznego ogrodu, warto zdecydować się na tańsze warianty, które sprawią, że będzie on równie piękny. Warto też nie śpieszyć się i zaaranżować go w kilku etapach, stosując znaną zasadę od ogółu do szczegółu.

Od ogółu do szczegółu – jak zaaranżować ogród nie rujnując zasobności naszego portfela?

Któż z nas nie marzy o posiadaniu pięknego ogrodu, w którym nie brakuje przepięknych drzewek, krzewów, roślin oraz gustownie skomponowanych rabat kwiatowych? Otóż większość z nas chciałaby odpoczywać każdego dnia w takim luksusie. Jeśli brakuje nam pieniędzy na profesjonalne i kosztowne zaaranżowanie ogrodu, wówczas warto zastosować tymczasowe środki. W sytuacji gdy chcemy mieć tani i piękny ogród oszczędności powinniśmy szukać już na samym początku, porządkując teren po zakończonej budowie. Otóż ekskluzywny granitowy bruk możemy zastąpić tanim żwirem. A żeby móc w okresie letnim grillować warto zastąpić drogie tekowe meble, zwykłym stabilnym i funkcjonalnym stołem oraz ławą wykonaną z grubych bali.
Zamiast płacić grube pieniądze za wywóz gruzu czy gliny, pozostałych po pracach budowlanych możemy uformować z nich niezwykle piękne wzniesienia zdobiące nasz ogród. Z kolei łagodnie usypana skarpa tuż przy tarasie z powodzeniem na początku może zastąpić schody. Warto też zachować piasek, stare cegły czy betonowe płyty, które to mogą przydać się do zrobienia nawierzchni tuż przy alejach kwiatowych. Co więcej, mając na uwadze oszczędności, w żadnym wypadku nie powinniśmy wyrzucać pozostałości po budowie, w postaci kamieni czy głazów. Otóż z pewnością przydadzą się one nam w dalszej części wykonywania prac związanych z aranżacją ogrodu. Kamienie czy głazy różnej wielkości o niezwykle ciekawych kształtach są idealnym materiałem na zaprojektowanie tuż obok oczka wodnego niezwykle uroczego skalniaka. Z kolei meble ogrodowe z bali mogą zastąpić drewniane pniaki. Co więcej ścięte pnie oraz konary drzew możemy wykorzystać do budowy ogrodowych nawierzchni, palisad, stopni schodów, obrzeży oraz rabat kwiatowych. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że gotowe utwardzone nawierzchni to często najdroższy ogrodowy element, zwłaszcza gdy są to kamienie z granitu czy piaskowca. Koszty te możemy znacznie zmniejszyć budując nawierzchnie z z taniej gliny i żwiru, z drewnianych kołków, betonowych płyt czy betonowej kostki. Ponadto drogie materiały służące do zrobienia ekskluzywnej nawierzchni warto zastąpić o wiele tańszą trawą lub wysypać korą drzewną. Niemniej musimy pamiętać o tym, że nawierzchnia taka będzie wymagała regularnego odchwaszczania oraz ciągłego uzupełniania ubytków.

Elementem dodającym niezwykłego uroku pięknie urządzonemu ogrodowi z pewnością doda ładne ogrodzenie.

Postawienie profesjonalnego ogrodzenia wokół posesji to spory wydatek. Zatem czym ogrodzić nasz ogród, aby tanim kosztem zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz prywatność? Jeśli nie stać nas na profesjonalne betonowe lub metalowe ogrodzenie, to wówczas warto zainwestować w ocynkowaną siatkę rozpiętą na metalowych słupkach, które można za grosze kupić na każdym złomowisku. Jeśli nasz ogród jest położony blisko innej posesji czy ruchliwej ulicy to kameralność z pewnością zapewnią nam przymocowane do słupków drewniane panele czy gęsty żywopłot. Niezwykle estetyczne oraz trwałe są też ogrodzenia z nieco droższych paneli wykonanych ze zgrzewanych ocynkowanych prętów. Idealnym rozwiązaniem może też być drewniane ogrodzenie. Jeśli upieramy się przy drewnianym płocie, wówczas warto zakupić surowe sztachety w najbliższym tartaku i samodzielnie wykonać standardowe, drewniane ogrodzenie.

Dopełnieniem każdego pięknie zaaranżowanego ogrodu jest altana oraz oczko wodne.

Drewniana altana to element który nie tylko dodaje niezwykłego uroku każdemu ogrodowi, lecz także jest idealnym miejscem do relaksu i wypoczynku. Jeżeli marzy nam się to, aby w naszym ogrodzie stanęła piękna drewniana altana, wówczas warto pomyśleć o tym, aby wznieść ją samodzielnie. Gdy w grę wchodzi kupno elementów, to warto zdecydować się na konstrukcje z gotowych elementów, które są znacznie tańsze od wykonywanych na zamówienie. Jeśli zaś nie wyobrażamy sobie naszego ogrodu bez oczka wodnego, to możemy je urządzić małym kosztem kupując w sklepie ogrodniczym wypaskę z laminatu lub uszczelnić dno grubą folią. Całości niepowtarzalnego uroku doda ustawiona obok oczka rzeźba, którą często można kupić w promocji za grosze w wielu sklepach ogrodowych czy w sklepach internetowych. Sporym wydatkiem będzie też poprowadzenie w ogrodzie instalacji elektrycznej, dlatego na początek warto zdecydować się na lampy solarne. Co prawda świecą one słabiej niż tradycyjne światło, ale za to nie zużywają energii.

Rozsada i kompost – idealny nawóz do ogrodowych roślin.

Żaden ogród nie będzie wizualnie piękny jeśli nie posadzimy w nim rozmaitych zielonych krzewów oraz drzewek. Planując zasadzenie roślin, musimy pamiętać o tym, aby je odpowiednio dobrać do warunków panujących na działce. Dzięki temu unikniemy kosztownego nawożenia gleby. Ponadto krzewy i drzewka powinny być posadzone w takich miejscach, aby miały odpowiednie warunkach atmosferyczne, gdyż wówczas się nie zniszczą. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, wówczas warto założyć w ogrodzie kompostownik. Tak więc sprzątając jesienią ogród nie palmy zgrabionych liści, lecz przechowajmy je do wiosny w perforowanych workach foliowych i wówczas to posłużą nam jako wartościowa ściółka. By nie uszczuplić zbytnio zasobności portfela kupmy małe roślinki, które to są najtańsze, a które przecież z czasem urosną. Z kolei żeby uniknąć wydatków na rozsadę, zamiast niej warto kupić nasiona albo zebrać je z kwiatów rosnących latem w naszym ogrodzie. Otóż już w lutym można je wysiać w domu do małych skrzyneczek, a następnie wysadzić sadzonkimwiosną do gruntu.

Post Author: Admin