Jaki zbiornik na szambo wybrać – rodzaje i zalety

Odpływ nieczystości z domu to kwestia którą zalicza się do najistotniejszych podczas planowania inwestycji polegającej na jego budowie. Jeżeli w okolicy, gdzie ma być realizowany znajduje się kanalizacja miejska lub gminna, problem praktycznie sam się rozwiązuje, należy bowiem zadbać jedynie o zaprojektowanie odpowiedniego podłączenia do takiej właśnie sieci. Jeżeli jednak takiej możliwości nie ma, wówczas przyszły właściciel domu zmuszony jest pomyśleć o innych rozwiązaniach. Najbardziej popularnym i jednocześnie zaliczanym do dość tanich jest wykonanie szamba a w przyszłości korzystanie z usług firm, które będą zajmować się jego opróżnianiem oraz wywozem nieczystości.

Czym jest szambo?

Szambo to potoczna nazwa, jaką określa się szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki. Jego zadaniem jest gromadzenie nieczystości z wszelkich odpływów z domu, które następnie w momencie, kiedy osiągną określony poziom powinny zostać z niego wypompowane oraz zutylizowane. Ta ostatnia czynność powinna być dokonywana przez profesjonalne firmy ascenizacyjne, które nie tylko posiadają odpowiednie doświadczenie, ale także wiedzą, co następnie należy zrobić ze ściekami.

Podczas projektowania czy później?

Kwestią, która powinna zostać rozstrzygnięta w pierwszej kolejności jest moment wykonania projektu dotyczącego zbiornika jak również podłączenia do niego nieruchomości. Najlepiej wykonywać go razem z projektem domu, jeżeli bowiem zostanie na nim uwzględniony, wówczas nie trzeba załatwiać dodatkowych pozwoleń, wystarczy jedno, wydane na postawienie domu. Trzeba jednak pamiętać o pewnych nakazach, bowiem szambo nie może być umieszczone bliżej niż 15 metrów od budynku, ponadto odległości od niego do studni, jeżeli takowa znajduje się na działce powinna wynosić minimum 15 metrów. Istotne jest także to, aby został umieszczony w takim miejscu, gdzie nie będzie znajdował się w zagłębieniu terenu. Położenie w niższym miejscu jest bowiem bardzo niefortunne, może powodować zalewanie zbiornika poprzez wody opadowe i tym samym znacznie szybsze jego napełnianie. Jeżeli jednak instalacja ma być wykonywana później, niż budowa samego domu, wówczas przed rozpoczęciem prac niezbędne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń jak również wykonanie właściwego projektu. Warto także pomyśleć o tym, aby był do niego stosunkowo łatwy dostęp, co na pewno znacznie ułatwi jego opróżnianie. Niektóre nowoczesne zbiorniki dają możliwość wykonania specjalnego przyłącza ascenizacyjnego, które ułatwia wywóz nieczystości pod nieobecność domowników. Może ono być sytuowane na przykład w ogrodzeniu. Dlatego też ulokowanie szamba jest elementem istotnym w dalszym bezproblemowym korzystaniu z niego.

Wielkość zbiornika – jaka odpowiednia

Kwestia wielkości zbiornika na nieczystości powinna być dostosowana do wielkości domu jak również ilości zamieszkujących w nim osób. Zbyt mały sprawi, że jego opróżnianie będzie musiało się odbywać dość często, co wiąże się nie tylko z kosztami, ale także z utrudnieniami. Jeżeli bowiem zlokalizowany jest na działce, ktoś z domowników musi być obecny, aby ułatwić do niego dostęp. W przypadku większego zbiornika wywóz nieczystości odbywa się rzadziej, trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że wówczas przyjeżdża większy i cięższy wóz, w związku z czym należy zapewnić odpowiedni dojazd. Ponadto budowa zbiorników na nieczystości o pojemności większej niż 10 metrów sześciennych jest obwarowana wieloma przepisami, dlatego też raczej nie warto przekraczać takiej ich pojemności.

Zbiorniki betonowe i ich rodzaje

Betonowe zbiorniki na nieczystości stanowią jedne z częściej wykorzystywanych. Jeszcze nie tak dawno największą popularnością cieszyły się te wykonywane z kręgów betonowych, jednakże po kilku latach użytkowania traciły one swoją szczelność. Dlatego też znacznie częściej wykorzystuje się zbiorniki szczelne, wśród których wyróżnia się zbiorniki prefabrykowane oraz wykonywane na miejscu. Te pierwsze polegają na zainstalowaniu w wyznaczonym miejscu gotowego zbiornika. Obecnie na rynku jest bardzo wiele firm zajmujących się ich produkcją, dlatego też bez większych problemów można znaleźć odpowiednie pod względem ich wielkości. Minusem ich zakupu jest z pewnością kwestia odpowiedniego transportu ciężkiego i dość dużego gabarytowo zbiornika na miejsce. Wiele firm jednak zapewnia możliwość skorzystania ze specjalistycznego transportu w przypadku zakupienia u nich zbiornika, co oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą. Zbiorniki wykonywane na miejscu pozwalają na realizację idealnie dopasowanego, jednakże konieczność prowadzenia prac tego typu wiąże się nie tylko z nieporządkiem na całym podwórku, ale również z koniecznością wyszukania ekipy posiadającej w tej materii doświadczenie. Użycie bowiem nieodpowiedniego betonu może zakończyć się tym, iż po pewnym czasie zbiornik straci swoją szczelność i nie będzie już tak dobrze spełniał swojej roli.

A może z tworzyw sztucznych?

Oferta zbiorników na nieczystości z tworzyw sztucznych rośnie z każdym rokiem. Lekkie i łatwe w transporcie sprawiają, że koszt ich zakupu może być o wiele niższy niż w przypadku zbiorników betonowych. Jednakże ze względu właśnie na swoją lekkość są o wiele podatniejsze na różnorodne uszkodzenia w czasie montażu, dlatego też powinien on zostać przeprowadzony przez odpowiednich profesjonalistów. Pozostaje także kwestia wód gruntowych, bowiem ich wysoki poziom może sprawiać, iż takie sambo będzie wypychane przez nie ku górze. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wybór zbiornika wykonanego z betonu, który na tego typu ruchy wód gruntowych jest znacznie bardziej odporny.

Post Author: Admin