dachy

Jakie pokrycie dachowe będzie najodpowiedniejsze?

Decydując się na własny dom, musimy zastanowić się nad wyborem wielu istotnych elementów. Większość ludzi woli oddawać się pracom wykończeniowym, takim jak malowanie ścian, wybór mebli czy elementów dekoracyjnych. Zanim jednak będziemy mogli zacząć wybierać umeblowanie do naszego domu, musimy skupić się na innych istotnych kwestiach, takich jak wybór drzwi, okien oraz dachu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki powinien być odpowiedni dach. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od naszych osobistych preferencji. Warto jednak mieć na uwadze pewne uniwersalne cechy, które przesądzają o trwałości pokrycia dachowego. W tym artykule zostaną również omówione materiały, najczęściej wykorzystywane do pokryć dachowych.

Jakie powinny być dachy?

Żaden dom nie będzie pełnił swojej roli bez odpowiedniego dachu. Przy wyborze dachu zależy nam przede wszystkim na tym, by był funkcjonalny. Bardzo istotne jest to, aby pokrycie dachowe zatrzymywało ciepło zimą, a latem nie dopuszczało do przegrzewania pomieszczeń. W przeciwnym razie, będziemy czuć się w domu bardzo niekomfortowo. Dachy powinny być również odporne na niekorzystne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Powinny więc być wytrzymałe nawet w przypadku najbardziej obfitych ulew i śnieżyc. Wiele osób oczekuje również od dachu tego, by prezentował się estetycznie. Sama funkcjonalność nam bowiem nie wystarcza. Niełatwe jest znalezienie dachu spełniającego wszystkie te kryteria. Wskazówką przy wyborze dachu może być dla nas lektura różnego rodzaju poradników oraz rozmowa ze specjalistami.

Zalety dachówek

Przy wyborze dachu, zastanawiamy się nad materiałem, z którego powinien być on wykonany. Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych są dachówki ceramiczne. Zaletą dachów wykonanych z tego rodzaju materiałów jest to, że są one niezwykle dekoracyjne. Z takiego pokrycia dachowego będą zadowolone osoby, którym zależy na tym, by dach ich domu prezentował się nienagannie. Dachówki ceramiczne wspaniale sprawdzą się do domów w stylu klasycznym. Tego rodzaju pokrycia dachowe są bowiem niesamowicie eleganckie i ponadczasowe. Nie musimy się zatem martwić, że moda na dachówkę ceramiczną przeminie. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest również solidność. Dachówka ceramiczna jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niezaprzeczalnym atutem dachówek ceramicznych jest fakt, że potrafią one przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Świetną opcją jest również wybór dachów wykonanych z dachówek betonowych. Tego rodzaju dachówki są nieco lżejsze niż dachówki ceramiczne. Zachowują jednak podobny wygląd, więc posiadają wysokie walory dekoracyjne. Do niewątpliwych zalet dachówek betonowych należy korzystniejsza, niż w przypadku dachówek ceramicznych, cena. Będzie to zatem idealne rozwiązane dla osób, które poszukują oszczędności przy wyborze zakupie pokrycia dachowego.

Dlaczego warto zainwestować w blachę?

Kolejnym popularnym materiałem, z którego wykonywane są pokrycia dachowe jest blacha. Obok pokryć dachowych z dachówek ceramicznych, blacha jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do pokrycia dachów. Niewątpliwą zaletą blachy jest jej wysoka odporność na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Nie da się bowiem ukryć, że pokrycie dachowe jest bardzo mocno narażone na ostre działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w miesiącach letnich. Wybór blachy to również rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Ceny są jednak uzależnione od rodzaju blachy. Za blachy ocynkowane wystarczy zapłacić około trzydziestu złotych za metr. Jeżeli jednak chodzi o blachy pokryte alucynkiem, cena waha się od około 50 do 70 złotych. W przypadku blach tytanowo-cynkowym musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 100 złotych. Oczywiście dużo zależy od tego, gdzie kupimy daną blachę. Dlatego też, przed dokonaniem zakupu warto zrobić rozeznanie. Decydując się na pokrycie dachowe z blachy tytanowo-cynkowej zyskujemy gwarancję trwałości. Tego typu pokrycia dachowe są bowiem bardzo długowieczne i potrafią przetrwać nawet do stu lat. Materiałem niejako łączącym cechy dachówki oraz blachy jest blachodachówka. To dość oryginalne rozwiązanie, które spodoba się osobom, które oczekują solidności i atrakcyjnego wyglądu. Trwałość tego rodzaju pokrycia dachowego zależy oczywiście od jej jakości. Droższe modele bez trudu powinny wytrzymać około osiemdziesięciu lat.

A może gont bitumiczny?

Kolejnym zasługującym na uwagę materiałem wykorzystywanym na pokrycia dachowe są gonty bitumiczne. Zaletą tego materiału jest szeroki wybór gamy kolorystycznej oraz kształtów. Niewątpliwym atutem gontów bitumicznych jest fakt, że wytłumiają one poddasze. Nie każdy lubi bowiem słuchać kropel deszczu uderzającego w okna i pokrycie dachowe. Niestety, tego rodzaju pokrycia dachowe źle znoszą wilgoć i mają tendencję do porastania mchem. Nie sprawdzą się zatem, jeżeli zamieszkujemy okolice lasów. Na szczęście stosując odpowiednie preparaty, uda nam się zminimalizować ryzyko zarośnięcia mchem. Wybór pokrycia dachowego z gontu bitumicznego to dość ekonomiczne rozwiązanie. Ceny za metr kwadratowy wynoszą od około 30 do 50 złotych. Będzie to zatem dobry wybór dla oszczędnych osób. Będzie to świetne rozwiązanie także dla osób, którym zależy na trwałości i solidności. Pokrycia dachowe wykonane z gontów bitumicznych mogą się bowiem poszczycić trwałością sięgającą rzędu nawet stu lat.

Podsumowując rozważania, można dojść do wniosku, że wybór dachów nie należy do rzeczy łatwych. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji, warto zastanowić się czego oczekujemy od dachu. Należy mieć na uwadze, że pokrycia dachowe są wykonywane z rozmaitych materiałów i każdy z nich posiada nieco inne cechy. Warto zapoznać się z nimi i wybrać taki rodzaj materiału, który najlepiej wpasuje się w nasze oczekiwania.

Post Author: Admin