rośliny

Jakie rośliny zakupić do ogrodu?

Ogród to ulubione miejsce każdej osoby lubiącej obcować z przyrodą. Gustownie posadzone drzewa, krzewy i kwiaty stanowią piękną aranżację tego miejsca. Jakie wybrać rośliny, aby nasz ogród był niezwykle urokliwy?

Wszystkie posadzone w ogrodzie krzewy ozdobne nie tylko zdobią to jedyne w swoim rodzaju miejsce, lecz także dzielą przestrzeń w ogrodzie oraz izolują i osłaniają nas od uciążliwego sąsiedztwa. Krzewy iglaste w przeciwieństwie do bylin zdobią nasz ogród nawet w okresie zimowym. Ze względu na różnorodną wielkość oraz długowieczność rosnące w naszym ogrodzie drzewka oraz krzewy są stałym elementem tego miejsca na równi z małą architekturą. Decydując się na aranżację ogrodu warto dobrze przemyśleć, jakie wybrać drzewa i krzewy ozdobne, aby nasz ogród był niezwykle bajeczny oraz piękny. Warto też starannie wybrać miejsce, w którym drzewa i krzewy ozdobne mają być posadzone. Przed zakupem roślin koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich rozmiary i skrupulatnie wyobrazić sobie, jak po latach wypełnią one przestrzeń naszego ogrodu.

Drzewa i krzewy iglaste – zimozielone tło naszego przydomowego ogrodu.

Ogromna zaletą drzew oraz krzewów iglastych jest to, że są one niezwykle łatwe w uprawie, niemniej sadząc takie krzewy należy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z ich ilością. Zbyt mocno zapełniona nimi przestrzeń ogrodowa wygląda monotonnie. Niemniej większość krzewów iglastych doskonale pełni funkcje roślin żywopłotowych. Wśród wielu krzewów iglastych doskonale nadających się na żywopłot można wymienić między innymi: żywotniki zwane potocznie tujami oraz cyprysiki czy kolumnowe jałowce. Nie zapominajmy też o tym, że drzewa oraz rzewy iglaste w każdym ogrodzie są niezastąpione zimą. Latem co prawda nie wyróżniają się zbytnio w tle kolorowych kwiatów i nie skupiają uwagi gości grillujących często w naszym ogrodzie, niemniej późną jesienią, gdy opadną z drzew kolorowe liście i znikną barwne kwiaty, a ogród zamiera, wówczas krzewy iglaste wysuwają się na pierwszy plan. Podobnie jest z zimozielonymi roślinami liściastymi wśród których można wymienić: bukszpan wiecznie zielony, kalinę sztywnolistną, mahonię pospolitą, trzmielinę Fortune’a, zimozielone ogniki szkarłatne, których dodatkową ozdobą są piękne, niezwykle barwne owoce.

Drzewka oraz krzewy liściaste zmienne jak pory roku.

Niezwykłego uroku każdemu gustownie zaaranżowanemu ogrodowi dodają krzewy ozdobne oraz niezbyt wysokie drzewa liściaste, których największym atutem jest ich zmienność. Otóż wiosną i wczesnym latem kwitnie większość krzewów ozdobnych, dlatego też w połączeniu z barwnymi roślinami cebulowymi takimi jak: fiołki, przylaszczki oraz zawilce gajowe tworzą one niesamowiitą kompozycję. Natomiast w drugiej połowie lata zaczynają kwitnąć urocze krzewy takie jak: budleja Davida, hortensje i ketmia syryjska, dlatego też aby o tej porze roku nasz ogród mienił się w blasku słońca niezliczoną ilością kwiecistych barw to wówczas koniecznie rośliny te muszą znaleźć się w naszym ogrodzie. Z czasem większość przekwitłych krzewów traci swój wyjątkowy urok, stając się tylko i wyłącznie tłem dla bardziej atrakcyjnych roślin jednorocznych i dwuletnich. Z tego też powodu ważnym kryterium przy wyborze krzewów ozdobnych oraz drzew do ogrodu powinien być pokrój roślin oraz ich ciekawe ulistnienie. Odmiany krzewów cechujących się żółtymi, pomarańczowymi czy bordowymi liśćmi należy stosować z umiarem, gdyż ich nadmiar wprowadzi wrażenie nieładu oraz chaosu. W każdym ogrodzie warto też posadzić kilka krzewów i drzew, które to pod koniec lata i wczesną jesienią przybierają złocistorude barwy. Wśród wielu z nich można wymienić: azalie, berberysy, brzozy, grujecznik japoński, irgi, kaliny, klony, miłorząb chiński, sumak octowiec oraz wiele innych. Te kolorowe rośliny wraz z jesiennymi astrami, nawłociami, rudbekiami błyskotliwymi, zimowitami, zawilcami japońskimi oraz złocieniami tworzą niesamowitą, nasyconą kolorem kompozycje w ogrodzie. Natomiast późną jesienią, gdy opadną liście, na pędach wielu krzewów pozostaną dekoracyjne barwne owoce. Taką ozdobą ogrodu są: berberysy, wiele gatunków irg, jabłonie, ognik szkarłatny, ostrokrzewy, pigwowce pośrednie, rokitnik wąskolistny czy trzmielin. Z kolei zimą, gdy nasz ogród lśni bielą, brak barwnych roślin powoduje, że na pierwszy plan wysuwają się rośliny o oryginalnym pokroju o poskręcanych pędach. Wśród wielu z nich można wymienić leszczynę pospolitą, modrzew japoński Diana, robinię akacjową Tortuosa czy wierzbę babilońską Tortuosa. Ponadto zimową porą w oczy rzuca się biało -żółta barwa kory brzóz, intensywnie czerwona derenia białego Sibirica oraz jaskrawozielona derenia rozłogowego oraz złotlinu japońskiego. Te urocze rośliny wabią ptaki, dzięki którym śnieżna przestrzeń działki znacznie się ożywia.

Niezwykłe krzewy o ozdobnych i kolorowych liściach.

Żywe barwy liści są ozdobą każdej rośliny ogrodowej, dlatego niezwykle istotne jest miejsce w jakim ją posadzimy. Otóż niektóre rośliny uwielbiają promienie słoneczne, a inne doskonale rosną w miejscach zaciemnionych. Każda roślina o srebrnym zabarwieniu liści lubi zazwyczaj ostre słońce oraz bardzo dobrze znosi brak deszczu. Ponadto słońce uwielbiają rośliny o liściach posiadających bordowe barwy. Jeśli roślinki takie pozostaną posadzone w cieniu, to wówczas tracą swą piękną barwę oraz szybko zielenieją. Natomiast odmiany posiadające żółte liście najlepiej czują się w miejscach dobrze oświetlonych, ale światłem rozproszonym. Z kolei jeśli je posadzimy na słońcu mogą marnieć, a nawet uschnąć. Otóż ostre promienie słoneczne mogą przypalić delikatne liście tych roślinek.
Piękny ogród to nieodłączny element każdej gustownie zaaranżowanej posesji. Jest to miejsce w którym, zwłaszcza w okresie letnim spędzamy wiele czasu. Jest to idealny zakamarek dla relaksu i wypoczynku, który to powinien być urządzony w piękny i stylowy sposób. Wówczas to wypoczynek w takim ogrodzie jest o wiele przyjemniejszy.

Post Author: Admin