Jakie wybrać meble do ogrodu?

Któż z nas nie marzy o pięknym ogrodzie, w którym to można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Istotnym elementem każdego ogrodu są gustownie dobrane meble ogrodowe. Gdy je wybieramy musimy wziąć pod uwagę kilka elementów.

Obecnie na rynku istnieje szeroki wachlarz mebli ogrodowych. Firmy zajmujące się produkcją mebli oferują meble metalowe, drewniane, wikliny czy rattanu. Przy zakupie mebli ogrodowych nie jest istotne, czy jesteśmy właścicielami dużej posiadłości, małego przydomowego ogródka czy jedynie tarasu, ponieważ zasady doboru mebli ogrodowych w każdym przypadku są podobne. Najistotniejszymi czynnikami jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to indywidualny gust oraz funkcjonalność mebli. Z kolei styl mebli powinien być dopasowany do wyposażenia oraz miejsca, w którym chcemy je postawić. Ciężkie, drewniane fotele oraz duże stoły z owalnym blatem lepiej wyglądają w rozległym ogrodzie, jeśli otacza je bujna zieleń oraz rozłożyste krzewy. Z kolei lekkie krzesła i stoliki wykonane z aluminium, ciekawie prezentują się w prostych oraz nowoczesnych ogrodach. Natomiast na tle barwnych kwiatów doskonale wyglądają meble z rattanu oraz z wikliny.

Z jakiego materiału wybrać meble ogrodowe?

Od lat najbardziej uniwersalnym materiałem z którego są robione meble ogrodowe jest drewno. Meble drewniane, odpowiednio zabezpieczone, zazwyczaj służą przez wiele sezonów. Jednak w ostatnim czasie pojawiła się niezliczona ilość mebli wykonanych z innych tworzyw sztucznych oraz naturalnych. Do ogrodu w stylu nowoczesnym warto pokusić się o zakup mebli ogrodowych z metalu lub zkła. Natomiast jeśli naszym marzeniem jest posiadanie mebli wykonanych z praktycznego materiału, łatwego w czyszczeniu i lekkiego to wówczas warto wybrać meble z tworzyw sztucznych. Meble do ogrodu, na balkon i taras mogą być również metalowe, czy z tworzywa takiego jak rattan oraz wiklina. Najbardziej trwałe są meble z metalu, które to producenci zazwyczaj dodatkowo zabezpieczają preparatami antykorozyjnymi. Obecnie na rynku ogrodniczym wybór jest ogromny.

Pawilon, leżaki, fotele – idealne akcesoria do każdego ogrodu.

Zanim wybierzemy się na zakupy, aby wybrać meble do ogrodu, warto zastanowić się nad ich przyszłym wykorzystaniem. Otóż obok miejsca na ognisko bądź grilla powinniśmy w naszym ogrodzie zorganizować funkcjonalne stanowisko do przygotowania potraw oraz spożywania posiłków. Zatem bardzo przydatny jest stół z krzesłami lub fotelami oraz wygodny barek. Warto osłonić to miejsce przed słońcem za pomocą dużego parasola. W ostatnim czasie bardzo cenionym rozwiązaniem są parasole teleskopowe na wysięgniku oraz takie, których trzon można umieścić pośrodku stołu. Innym skutecznym sposobem zacienienia, a dodatkowo chroniącym przed deszczem jest pawilon ogrodowy. Natomiast jeśli chcemy cieszyć się otwartą przestrzenią oraz pięknymi roślinami i zielonymi krzewami naszego ogrodu to wówczas warto wybrać pawilon bez ścian. Jeśli jednak planujemy ustawić pawilon w przewiewnym miejscu, wówczas to najlepiej jest wybrać model z bocznymi osłonami. Z kolei dla miłośników opalania się w nasłonecznionym miejscu ogrodu warto ustawić leżaki lub rozkładane fotele. Najlepiej jeśli będą dodatkowo zaopatrzone w funkcjonalne podnóżki. Natomiast w zaciszu rozłożystych drzew i krzewów doskonałe sprawdzą się huśtawki ogrodowe z wygodnymi siedziskami, a przy kąciku zabaw dla dzieci należy koniecznie umieścić ławeczkę z oparciem, na której będziemy mogli odpoczywać pilnując bawiące się nasze pociechy.

Meble z wikliny, rattanu oraz innych włókien roślinnych.

Meble wykonane z takich tworzyw są niezwykle lekkie oraz trwałe, pod warunkiem że nie są pozostawiane na deszczu. Z tego też powodu idealnie nadają się przede wszystkim na zadaszone tarasy. Wyplatane meble ogrodowe mają zwykle charakter rustykalny lub kolonialny, choć bardzo często można spotkać bardziej nowoczesne wzory. W sprzedaży mamy również meble surowe albo pokryte lakierem w kolorze naturalnym oraz barwione. Największą trwałością charakteryzują się meble wykonane z włókien bananowca oraz nieokorowanego bambusa. Niezwykle praktyczne są również meble wykonane z tworzywa sztucznego, niemniej należy o nie odpowiednio dbać. Jeśli zakupimy meble z wikliny i rattanu, to najlepiej ustawić je w miejscu zadaszonym oraz pozbawionym wilgoci, gdyż są bardzo podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy też odpowiednio zadbać o poduszki wyściełające nasze meble. Zawsze musimy pamiętać o tym, aby nie zapomnieć ich zabrać po zakończonym biesiadowaniu do pomieszczenia, w celu chronienia przed deszczem.

Meble ogrodowe drewniane – idealne do tradycyjnej oraz nowoczesnej architektury

Meble ogrodowe wykonane z drewna goszczą w naszych ogrodach od dawien dawna. Ich uniwersalność oraz funkcjonalność sprawia, że do dziś są cenione przez szeroką rzeszę właścicieli posesji lubujących się w biesiadowaniu na świeżym powietrzu. Powszechnie dostępne na rynku klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Najtrwalsze są meble wykonane z drewna egzotycznego, gdyż nie niszczeją one pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, a ponadto są odporne na pleśnie oraz szkodniki. Ich zaletą jest to, że nie muszą być niczym zabezpieczane, choć często się je olejuje, żeby zapobiec szarzeniu drewna. Jeżeli powierzchnia jest już zszarzała, wówczas należy je usunąć, delikatnie przecierając wełną stalową oraz pomalować olejem do drewna. Bardzo wytrzymałe są także meble z akacji oraz dębu. Mniej trwała jest sosna, świerk czy olcha. Meble wykonane z tego drewna muszą być impregnowane.

Meble ogrodowe aluminiowe, stalowe i żeliwne.

Meble aluminiowe charakteryzuje nowoczesny kształt, dlatego dobrze wyglądają w połączeniu ze współczesną architekturą. Są lekkie i bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium jest bardzo odporne na korozję, więc nie musi być zabezpieczane. Meble te często są łączone z innymi materiałami tj: drewnem, plastikiem, hartowanym i szkłem. Z kolei meble ogrodowe stalowe i żeliwne są ciężkie i solidne, niemniej nieco staroświeckie. Zwłaszcza meble z żeliwa pasują do starych willi i współczesnych dworków. Idealnie wyglądają w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się też meble stalowe o nowoczesnym, surowym wyglądzie. Cechuje je niezwykła trwałość, niemniej ulegają korozji, dlatego też powinny być pokryte powłoką antykorozyjną.

Post Author: Admin