jesień

Jesienne porządki w naszym ogrodzie

Złota polska jesień to pora roku, kiedy musimy zadbać nie tylko o posprzątanie naszego ogrodu z opadłych, kolorowych liści, lecz także zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącą zimą. Przycinanie, porządkowanie, koszenie to obowiązkowe czynności które należy wykonać podczas robienia jesiennych porządków w ogrodzie.

Jesienne prace w ogrodzie nasilają się od czasu, kiedy to drzewa zaczynają gubić liście. Decydując się na gruntowne posprzątanie ogrodu warto zacząć od uporządkowania rabat kwiatowych, wśród których nie brakuje suchych jesiennych liści oraz przekwitłych kwiatostanów roślin, które to w okresie kwitnienia upiększają nasz ogrodzie. Do zbierania liści na większych powierzchniach można użyć praktycznego aeratora, który poza swoim podstawowym zastosowaniem, którym jest napowietrzanie, doskonale zbiera zaschłe liście.

W jaki sposób należy skutecznie usunąć jesienne liście, aby nie uszkodzić innych roślin

Opadłe listki warto usuwać sukcesywnie, zwłaszcza z trawnika. Zaległa na nim gruba, nieprzepuszczalna warstwa liści może być skutkiem zanikania murawy. Liście należy usuwać bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić darni i innych roślin oraz nie wygrabić ściółki spod drzew i krzewów bądź w obrębie rabat. W małych ogrodach do tego celu wystarczy użyć miotłograbi ogrodniczych.

Jesienne sprzątanie ogrodu nie może obyć się bez odpowiedniego zabezpieczania na zimę wrażliwych roślin.

Wśród roślin które wymagają szczególnej pielęgnacji można wymienić róże oraz niektóre byliny, które to koniecznie trzeba okryć igliwiem lub słomą. Przed mrozem musimy też chronić zdobiące w lecie nasz ogród krzewy, które należy przykryć chochołami ze słomy lub tekturowym kartonem. Okrywanie na zimę jest też wskazane dla zimozielonych krzewów liściastych takich jak: rododendrony. Rośliny te są bardzo wrażliwe na działanie wiatru oraz promienie słoneczne. Popularnym materiałem do osłaniania krzewów oraz kwiatów jest też agrowłóknina. Chroni nie tylko przed przymrozkami lecz także zapobiega wysuszaniu roślin przez wiatr. Nie przepuszcza powietrza, nie nagrzewa się na słońcu oraz jest lekka i wygodna w użytkowaniu.

Warto zadbać też o usunięcie z ogrodu suchych gałęzi oraz odpowiednie przycięcie zdrowych.

Bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie z ogrodu zbytecznych gałęzi i konarów drzew oraz krzewów. Co prawda zabiegi takie jak: cięcia odmładzające, pobudzające kwitnienie, kształtujące pokrój, ograniczające rozmiary rośliny wykonuje się przez cały rok, ale warto szczególną uwagę na tę czynność zwrócić jesienią. O tej porze roku trzeba też usunąć z ogrodu suche konary oraz obumarłe gałązki drzew. Czynność ta zapobiega obcinaniu w innym czasie żywych gałęzi, co jest bardzo niekorzystne dla drzew, co powoduje nie tylko jego osłabienie lecz także obniżenie odporności na choroby oraz żerowanie szkodników. Do obcinania grubych konarów drzew trzeba użyć piłę ręczną lub mechaniczną piłę łańcuchową. Ta druga znacznie ułatwia oraz przyspiesza pracę każdego ogrodnika.

Co zrobić z zebranymi liśćmi czy uschłymi gałązkami drzew, by po zakończeniu prac nie zaśmiecały naszego ogrodu.

Po zakończeniu jesiennych porządków pozostaje w ogrodzie dużo różnorodnych odpadów, począwszy od drobnych gałązek z żywopłotów, przez gałęzie krzewów, aż do twardych i suchych gałęzi drzew. Co zatem z nimi robić? Jeśli nasz ogród znajduje się w zaludnionym miejscu, to wówczas nie zaleca się ich spalania. Takie rozwiązanie nie jest z pewnością przyjazne środowisku naturalnemu, ani też miłe dla sąsiadów, którzy to wówczas są skazani na znoszenie uciążliwego dymu. Co więcej ognisko w miejscu niedozwolonym, może przyczynić się do wzniecenia pożaru. Najlepszym rozwiązaniem jest rozdrobnienie odpadów, a następnie przerobienie ich na kompost, który z pewnością przyda się wiosną w każdym ogrodzie. Stosując specjalne, nowoczesne rozdrabniarki ogrodowe, nawet duże i twarde konary drzew mogą stać się pożytecznym i żyznym surowcem kompostowym.

Robiąc jesienne porządki na działce warto też odpowiednio zając się ozdobnymi krzewami oraz żywopłotami.

Jest to odpowiednia pora roku na ukształtowanie odpowiedniego wyglądu krzewów ogrodowych. Należy pamiętać o zachowaniu swobodnej sylwetki krzewu oraz o prześwietleniu tylko gęstych krzewów wśród których można wymienić bukszpany czy ostrokrzewy. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga też wiele żywopłotów, wśród których można wymienić bukszpan, grab czy cis pospolity. Co prawda powinny one być cięte już w lipcu lub sierpniu, ale warto też o kosmetykę tych roślin zadbać w październiku. Dzięki temu suniemy wtórny przyrost, który powstał po letnim strzyżeniu. Sekator, którego użyjemy do obcinania powinien być odpowiednio dostosowany do wielkości oraz stopnia rozwoju żywopłotu. W zależności od grubości gałęzi żywopłotu należy dobrać odpowiedni odstęp pomiędzy nożami.

Oprócz kolorowych, zeschłych liści i uschłych gałązek drzew warto tez usunąć z ogrodu chwasty.

Co prawda chwasty o tej porze roku nie rosną tak szybko, ale warto je usuwać, aby nie rozsiewały nasion. Jeśli rzetelnie nie usuniemy z naszego ogrodu niepotrzebnych chwastów, w przyszłym roku mogą w nim zagościć uciążliwe chwasty, z którymi trudno nam będzie się uporać i mogą one zaszkodzić kwiatom i innym roślinom w naszym ogrodzie.

Jesień to czas kiedy warto zająć się cebulkami kwiatów wieloletnich.

Już od połowy września można przesadzać na inne rabaty rośliny dwuletnie, wśród których można wymienić malwy, dzwonki, naparstnice, bratki, stokrotki oraz różnorodne byliny, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą. Kępy dużych bylin można podzielić na kilka części. Najlepiej przyjmują się byliny sadzone z bryłą ziemi. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną, które zimują w gruncie, można sadzić we wrześniu oraz październiku. Trzeba to zrobić przed przyjściem pierwszych mrozów, gdyż cebulki muszą mieć czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy. Do połowy października należy posadzić też cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, szafirków, cebulic, tulipanów, lilii czy bulwy krokusów. Po nadejściu pierwszych przymrozków rabaty na których zostały posadzone cebulki kwiatów, należy szczelnie przykryć 2-4 centymetrową warstwą kory lub torfu, suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami drzew świerkowych.
Jesienne posprzątanie działki oraz zadbanie o znajdujące się w nim krzewy, żywopłoty, kwiaty i drzewa sprawi, że w przyszłym roku nasza działka będzie piękny, barwny oraz zadbany.

Post Author: Admin