Przed jesiennymi porządkami w ogrodzie nikt nie będzie w stanie uciec. Jeśli nie uporządkujemy ogródka i nie zadbamy o odpowiednią ochronę naszych roślin nie będzie on miał szans przetrwać zimy, przez co wiosną czekać nas będzie o wiele trudniejsze i kosztowniejsze zadanie. Wraz z końcem sezonu powinniśmy usunąć z podłoża opadnięte liście, poprzycinać suche gałęzie drzew i krzewów oraz obficie podlać roślin, które czekają spore trudności z pobieraniem wody z zamarzniętej gleby. Należy też koniecznie pamiętać, aby trawnik był dokładnie skoszony a wszystkie byliny wyjątkowo wrażliwe na mróz odpowiednio okryte.
Uporządkowanie trawnika
Wraz z nadejściem jesieni nasz trawnik wymaga od nas zdecydowanie mniej uwagi niż podczas innych pór roku. Koszenie jest zdecydowanie rzadsze i wyższe niż wiosną i latem, ponieważ trawa nie rośnie już w tak intensywny sposób. Ostatnie koszenie warto wykonać na pod koniec października bądź na początku listopada. Optymalna wysokość tego koszenia to około 4cm. Po sezonie gleba wymaga odrobimy rozluźnienia, warto więc także wykonać zabieg aeracji, czyli napowietrzenia. Można w tym celu zakupić specjalne urządzenie, albo zlecić to zadanie profesjonalistom. Murawa powinna być również dokładnie oczyszczona z wszelkich suchych liści, gałęzi, obumarłych roślin, mchów, kamieni oraz zwykłych śmieci. W tym celu użyć możemy tradycyjnych grabek bądź specjalnego odkurzacza ogrodowego z funkcja dmuchawy. Część tych urządzeń ma dodatkową funkcję rozdrabniającą liście, co czyni je idealnym dodatkiem do naturalnego kompostu, jesteśmy więc przy tym ekologiczni.
Porządki na rabatkach i w oczku wodnym
Po tym, jak dokładnie zadbaliśmy o nasz trawnik powinniśmy zająć się rabatkami. Po pierwsze należy z nich usunąć wszystkie chwasty a także wszelkie jednoroczne rośliny. Kolejnym krokiem jest odżywienie podłoża przy pomocy odpowiedniego kompostu albo nawozu sztucznego dostępnego we wszystkich sklepach budowlanych z działem ogrodowym oraz w kwiaciarniach. Następnie rabatka powinna zostać dokładnie przekopana. Rośliny wieloletnie wymagają natomiast przycięcia oraz usunięcia wszelkich części, które zaschły oraz te sprawiające wrażenie chorych, aby nie zaraziły pozostałych bylin. Kolejnym krokiem jest również dokładne grabienie podłoża. Przed nadejściem pierwszych przymrozków nasze rośliny powinny zostać obficie podlane. Pozwoli to roślinom pobierać zimą wodę z zamarzniętej gleby. Jeśli nasze rośliny rosną w donicach, powinniśmy przenieść je do pomieszczenia. W przypadku przekwitniętych kwiatów usuwamy je z pojemników, utylizujemy a ziemię rozrzucamy w ogrodzie. Jeśli w naszym ogródku znajduje się oczko wodne, ono również wymaga jesiennych porządków. Wszelkie rośliny, które nie przetrwają zimy przenosimy do pomieszczenia. Nad tafla należy natomiast rozłożyć siatkę, aby zatrzymywały się na niej liście i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu łatwiej będzie go oczyścić.
Przycinanie drzew i krzewów
To, czy drzewa i krzewy wymagają w danym roku przycięcia lub całkowitego ścięcia ocenić powinien właściciel ogrodu. Niektóre suche gałęzie mogą zagrażać bezpieczeństwu – zarówno ludzi, jak i innych roślin, inne są po prostu nieestetyczne, psują harmonię w ogrodzie. Zabieg ten powinien być wykonany możliwie jak najwcześniej, tak aby na gałęziach wciąż jeszcze rosły liście. Dzięki temu łatwiej oceni się, które gałęzie są zdrowe i uniknie niepotrzebnego ścięcia. Jeśli gałęzie nie są bardzo grube, do ich ścinania wystarczyć powinien zwykły sekator. Potężne lepiej ściąć przy pomocy piły ogrodowej. Ścięte gałęzie można rozdrobnić przy użyciu specjalnego rozdrabniacza i użyć do kompostu albo palenia w kominku. Ścinanie suchych gałęzi może być zajęciem dosyć niebezpiecznym, dlatego w przypadku dużych drzew warto skorzystać z usługi profesjonalnych pilarzy.
Ochrona roślin przed mrozem
Przed nadejściem przymrozków naszym obowiązkiem jest okrycie roślin szczególnie wrażliwych na zimno. Do zabezpieczenie użyć można np. specjalnej włókniny, ale też stroisz (ścięte gałęzie drzew iglastych), liści bądź słomianych chochołów.
Najważniejsze prace – podsumowanie
Oczywiście każdy ogród ma swoją specyfikę i wymaga innych czynności pielęgnacyjnych, podstawy są jedna takie same dla wszystkich i warto je zapamiętać. Po pierwsze – usunięcie suchych liści i innych zanieczyszczeń z trawnika i dokładne, nie bardzo niskie koszenie. Po drugie okrycie roślin włókniną, aby ochronić je przed mrozem i obfite podlewanie. Krzewy o rozłożystych gałęziach warto związać sznurkiem, aby nie połamał ich wiatr i śnieg. Suche i spróchniałe gałęzie należy poobcinać, korzenie roślin przykryć korą lub gałęziami. Należy też oczyścić i schować narzędzia i meble ogrodowe, aby nie zniszczyła ich niska temperatura i kapryśna pogoda, dzięki czemu będą nam z powodzeniem służyć także w następnym sezonie.
Praca w ogrodzie to nie tylko obowiązek każdego właściciela, ale tez świetny sposób na jesienną aktywność fizyczną, której w tym okresie często brakuje. Jest to pora roku, która w wielu osobach wzbudza uczucie przygnębienia i odbiera życiową energię. Przebywanie na świeżym powietrzu dobrze wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie, a dzięki temu jednocześnie wiosna przywita nas widokiem pięknych, zadbanych i zdrowych kwiatów, krzewów, drzew i murawy. Jeśli jednak przykładowo nasz stan zdrowia nie pozwala nam samemu zatroszczyć się o nasz ogród, warto powierzyć tę rolę profesjonalistom. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się kompleksową pielęgnacją i wykonaniem niezbędnych zabiegów. Cena zależy od konkretnej firmy i zakresu usług, ale warto zainwestować zawczasu – lepiej zapobiegać jesienią, niż „leczyć” na wiosnę.