łazienka prysznic

Kabina prysznicowa idealna do Twojej łazienki

Podstawowym wyposażeniem każdej łazienki jest funkcjonalna kabina prysznicowa. Umożliwia ona domownikom nie tylko dokonanie szybkiego prysznicu, porannej toalety odświeżającej, lecz także na przyjemną kąpiel wieczorną. Jakie kabinę prysznicową warto wziąć pod uwagę, wybierając ją do własnej łazienki?

Kabina prysznicowa to jeden z najważniejszych przedmiotów, jakie koniecznie muszą znaleźć się w każdej nowoczesnej łazience. Jest to produkt z którego korzystamy każdego dnia, dlatego też powinna być ona niezwykle funkcjonalna oraz wygodna dla wszystkich domowników. Obecnie na rynku mamy niezliczoną ilość kabin prysznicowych. Coraz więcej producentów oferuje w kabinach przeróżne dodatki poprawiające komfort jej użytkowania. Wybór odpowiedniej kabiny powinien być zawsze dobrze przemyślany. Zakupiony przez nas produkt powinien być nie tylko wygodny lecz także odpowiednio dopasowany do aranżacji łazienki. Przed zakupem warto zastanowić się czy zdecydować się na dodatki czy może w głównej mierze postawić na prostotę i funkcjonalność?

Kształt oraz wielkość kabiny prysznicowej.

Wśród najbardziej popularnych modeli można wymienić kabiny narożnikowe, które to świetnie sprawdzają się w mały łazienkach. Na rynku występują one w różnych rozmiarach. Za optymalny wymiar przyjmuje się kabiny o wymiarach 90×90 cm, ale dostępne są także mniejsze kabiny o wymiarach 80×80 cm oraz 70×70 cm. Te ostatnie ze względu na komfort użytkowania wybierane są przez klientów najrzadziej. Wielu producentów posiada również w swojej ofercie kabiny prostokątne, których przynajmniej jeden bok podstawy ma od 100 do nawet 220 centymetrów. Ponadto coraz większą popularnością cieszą się kabiny wnękowe, które to są wyposażone jedynie w drzwiczki i montowane są we wnękach pomieszczenia. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem w małych łazienkach, gdyż dzięki temu rozwiązaniu oszczędzana jest przestrzeń. Kabina taka jest bardzo dyskretna oraz komfortowa, a bezużyteczna wnęka zyskuje funkcjonalne zastosowanie.

Co wybrać – brodzik czy kabinę wolnostojąca?

Wybór odpowiedniej kabiny nie należy do rzeczy łatwych. Przed zakupem warto zastanowić się jakie ma ona spełniać nasze oczekiwania. Otóż na rynku may dostępne kabiny, które montuje się bezpośrednio na podłodze lub na brodziku. W czasie jej montażu niezwykle ważne jest wyznaczenie odpowiedniego odpływu, gdyż w przeciwnym razie woda będzie wypływać poza kabinę. Otóż przewód, który łączy brodzik czy wpust z pionem kanalizacyjnym, powinien być nachylony pod kątem około czterech – pięciu procent.   Wolnostojące kabiny to idealne rozwiązanie dla łazienek o dużej powierzchni. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które dodaje każdemu wnętrzu nowoczesności. Kabiny walk-in składają się z dwóch lub trzech tafli szkła. Kabiny tego typu doskonale sprawdzają się w łazience urządzonej w stylu klasycznym lub skandynawskim. Wprowadzają one do pomieszczenia dużo światła oraz lekkości i świeżości, a ponadto pozwalają doskonale wyeksponować kafelki ścienne i podłogowe. Z kolei brodzik jest jednym z najtańszych, a także najłatwiejszych w montażu rozwiązaniem. Każdy brodzik można umieścić na różnej głębokości. Najgłębsze brodziki mają do czterdziestu centymetrów głębokości, a standardowe do piętnastu centymetrów. Wizualnie wygląda to tak, że im głębszy brodzik, tym optymalnie zajmuje on więcej przestrzeni. W małych łazienkach najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest parawan, który można zamontować na wannach w okolicach baterii wannowo-prysznicowej. Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie to musimy pamiętać o tym, że wanna w tym przypadku musi stać przy ścianie. Parawany zamykają wannę wokół i tworzą z niej funkcjonalną kabinę.

Jaką wybrać kabinę prysznicową – ze szkła czy tworzywa sztucznego?

Producenci funkcjonujący na rynku oferują klientom kabiny szklane oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Pierwsze z nich wykonywane są z trwałego, szkła hartowanego, a cena jest zazwyczaj adekwatna do trwałości. Powierzchnia szklanych ścianek może być różnorodnie barwiona. Może ona być ornamentowana lub matowa, zdobiona metodą sitodruku albo piaskowana. Z kolei kabiny z wypełnieniem z tworzywa sztucznego cechuje o wiele niższa cena. Jej szyby są polistyrenowe i mają zazwyczaj wytłoczone ozdobne, niezwykle ciekawe ornamenty. Decydując się na zakup takiej kabiny musimy pamiętać o tym, że są one mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje drzwi do kabin prysznicowych

Podczas zakupu kabiny dużą uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj zamontowanych drzwi. Komfort korzystania z kabiny jest bowiem w dużej mierze uzależniony od sposobu otwierania drwi. Otóż najmniej miejsca zajmą drzwi przesuwne oraz rozsuwane, które to zazwyczaj są umieszczone na rolkach, które znajdują się na szynach lub prowadnicach. Modele kabin z drzwiami przesuwnymi są bardzo praktyczne, gdyż powodują w pełni ściekanie wody do wnętrza kabiny, a przy ich otwieraniu woda nie wydostaje się na zewnątrz łazienki. Alternatywą do drzwi rozsuwanych są drzwi skrzydłowe, często zwane uchylnymi. W sprzedaży mamy modele, które umożliwiają otwieranie drzwi zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz kabiny. Drzwi przesuwne zazwyczaj są jedno lub dwu-skrzydłowe, a do ich otwierania potrzeba dużo więcej miejsca. Inna forma drzwi, nieco rzadziej montowanych w kabinach są drzwi składane w harmonijkę. Drzwi takie mogą składać się na jedną lub dwie strony. Nie wymagają one montażu prowadnic. Ich pozytywną cechą jest to, że zajmują mało miejsca, więc doskonale nadają się do łazienek o małej powierzchni. Z kolei wadą drzwi harmonijkowych jest to, że są stosunkowo mniej szczelne od pozostałych.
Decydując się na zakup kabiny prysznicowej musimy zawsze pamiętać o tym, że niezależnie od kształtu i rozmiaru, powinna ona doskonale wkomponowywać się w stylistykę oraz wystrój naszej łazienki. Ponadto zawsze warto zwrócić uwagę na wykończenia takie jak: rączki, uchwyty oraz zawiasy, które nie tylko nadają jej charakteru, lecz także decydują o jej funkcjonaliści. Kabina to produkt, który zazwyczaj służy w naszej łazience przez długie lata, dlatego warto dokonać trafnego wyboru.

Post Author: Admin