Klimatyzator – jak ograniczyć koszty?

Rekordowe temperatury, które coraz częściej zaobserwować możemy w okresie letnim powodują, że klimatyzacja towarzyszy nam nie tylko w samochodzie ale także w sklepach, pracy oraz w domu.  Klimatyzator powoli przestaje być dobrem luksusowym – staje się koniecznością dla wielu rodzin i pracodawców. Co robić, aby nie wiązało się to z ogromnymi wydatkami? Poniżej krótki przegląd najczęściej popełnianych błędów przy korzystaniu z klimatyzatora.

Ignorowanie rutynowej konserwacji

Rutynowa konserwacja jest niezbędna dla utrzymania systemu klimatyzacji w dobry stanie. Chociaż klimatyzatory mogą pracować przez dłuższy czas bez systematycznych konserwacji awaria po pewnym czasie jest nieunikniona. Lekceważenie tego obowiązku prędzej czy później, doprowadzi do awarii klimatyzatora. Sezonowa konserwacja pomaga uniknąć przyszłych, trudnych do naprawy usterek, które mogą potencjalnie kosztować majątek. Co najmniej raz w roku powinien przyjść przeszkolony technik serwisu, aby sprawdzić urządzenie pod kątem jakichkolwiek niepokojących objawów. Zazwyczaj rutynowa kontrola konserwacyjna polega na wyczyszczeniu jednostki, przeprowadzeniu drobnych kalibracji, aby utrzymać pełną sprawność klimatyzatora i oczywiście upewnieniu się, że nie ma dodatkowych problemów awaryjnych, na które należy zwrócić uwagę. Podczas rutynowej konserwacji serwisanci sprawdzają urządzenia pod kątem pęknięć w wymienniku ciepła lub innych obszarach urządzenia. Jeśli zostanie to zignorowane, pęknięcia mogą spowodować wyciek tlenku węgla, zagrażając naszemu zdrowiu. Ten bezwonny i bezbarwny gaz jest prawie niemożliwy do wykrycia bez specjalnego detektora tlenku węgla. Jeśli nie zostanie wykryty, może okazać się śmiertelny dla osób przebywających w danym pomieszczeniu. Jeśli klimatyzator wytworzy wilgoć we wnętrzu, która nie zostanie odpowiednio wcześnie wyczyszczona, istnieje ryzyko, że wilgoć przekształci się w śmiertelnie niebezpieczną pleśń, która rozprzestrzeni się w całym pomieszczeniu. Pleśń może powodować poważne dolegliwości zdrowotne. Innym aspektem rutynowej konserwacji klimatyzatora jest dla techników serwisowych sprawdzenie okablowania jednostek i upewnienie się, że są one bezpiecznie pokryte i nie ma gołych przewodów. Jeśli urządzenie zawiera wadliwe okablowanie, a nie zostanie wykryte i odpowiednio potraktowane, może to spowodować pożar.

Nie rezygnuj ze świeżego powietrza!

W dni, kiedy pogoda jest odpowiednia, zawsze dobrze jest otworzyć okna, aby umożliwić dopływ chłodnego powietrza do domu. W okresach, w których temperatura spada w nocy warto wyłączyć klimatyzator i wykorzystać naturalne powietrze z zewnątrz.

Niesystematyczna wymiana filtra

Jedną z rzeczy, którą wielu właścicieli domów i biur zapomina zrobić, to wymienić brudne filtry powietrza. Zanieczyszczony filtr powietrza może negatywnie wpłynąć na jakość powietrza w domu i skuteczność klimatyzatorów. Wówczas system klimatyzacji może zostać poważnie uszkodzony. Czysty filtr może w dłuższej perspektywie czasu pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydalibyśmy na kosztowne naprawy i wymiany. Filtr czystego powietrza używany we właściwy sposób może wyeliminować potencjalne ryzyko zwiększonej alergii, ataków astmy i problemów z oddychaniem.  Zatkany filtr może przeciwdziałać głównym celom klimatyzatora, co sprawia, że klimatyzator pracuje dwa razy mocniej, co kosztuje więcej pieniędzy, niż to konieczne. Można zaoszczędzić do 15% kosztów operacyjnych, po prostu regularnie czyszcząc filtr powietrza. Kiedy klimatyzator pracuje mocniej, niż jest powinien, występuje nadmiar tlenku węgla, który jest szkodliwy dla naszego środowiska. Filtry absorbują cząsteczki powietrza i kurz, aby nie zostały wydmuchnięte przez klimatyzator.

Odraczanie naprawy klimatyzatora

Kiedy twój klimatyzator się zepsuje należy od razu zadzwonić do specjalisty nawet, jeśli wydaje się, że to tylko drobna usterka. Przekładanie napraw klimatyzacji może skutkować wyższymi kosztami i większym dyskomfortem. Nie kontaktując się z profesjonalnym serwisem ryzykujemy, że problem pogłębi się  i naprawa będzie dużo bardziej kosztowna i będzie trwać dłużej. Latem życie bez klimatyzatora może być ciężkie. Sam dyskomfort powinien wystarczyć, aby wezwać firmę zajmującą się ogrzewaniem i klimatyzacją zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów usterki.

Pozostawienie termostatu ustawionego na tej samej temperaturze

Może się wydawać, że twój klimatyzator powinien utrzymywać taką samą temperaturę przez cały dzień. Nie jest to jednak mądrym pomysłem, ponieważ takie użycie klimatyzatora marnuje ogromną ilość energii, co z pewnością uwidoczni rachunek za prąd. Dając klimatyzatorowi przerwę w ciągu dnia i zmieniając temperaturę pozwolisz mu odpocząć  i przedłużysz tym samym żywotność urządzenia. Latem bardziej opłacalne jest podnoszenie temperatury w ciągu dnia i obniżanie jej w nocy. Jeśli masz intensywny harmonogram pracy lub jesteś poza domem przez ponad osiem godzin dziennie, powinieneś zmienić ustawienia termostatu. Nie ma żadnych korzyści z ogrzewania lub chłodzenia pustego domu. Latem należy ustawić termostat na 5 do 8 stopni więcej, niż od średnia temperatura na zewnątrz. Może to pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy, ograniczając koszty zużycia energii od 5% do 15%.

Post Author: Admin