Konserwacja drewnianych schodów w trosce o ich wygląd oraz bezpieczeństwo domowników

Uszkodzenia mechaniczne – jak przed nimi uchronić drewniane schody?

     W przypadku, gdy lubimy klasykę, jesteśmy przychylni ekologii lub preferujemy wnętrza w stylu rustykalnym, często wybieramy drewno jako materiał do aranżacji wnętrz naszych domów i mieszkań. Często jednak pojawiają się wątpliwości, gdy decydujemy się na drewniane schody – jak je zabezpieczać? Intensywna eksploatacja schodów jest nie do uniknięcia, więc musimy się liczyć z uszkodzeniami mechanicznymi i wypaczeniami ich powierzchni. Rozsądek podpowiada zatem, aby do budowy schodów używać twardego drewna, odporniejszego niż to, które wykorzystuje się zwykle do ułożenia parkietu. Odpowiednimi właściwościami odznacza się drewno dębu, jesionu, modrzewia i buka. Koszt naszych schodów może zostać dodatkowo zwiększony przy wykorzystaniu egzotycznego drewna jako budulca. Troska o ich stan nie wynika jednak wyłącznie z pobudek estetycznych. Dobre drewno zapewnia bezpieczeństwo użytkowania schodów, co ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich domowników. Prawdziwym wyzwaniem są dla nich nie tylko obcasy damskich butów i dziecięce zabawki, ale także wszelkie domowe remonty. W czasie ich trwania schody powinny być zatem dobrze zabezpieczone za pomocą taśmy malarskiej syntetycznej, podkładu z gąbki do paneli podłogowych, podkładu ekologicznego do paneli podłogowych i folii bąbelkowej.

Jakich preparatów używać do zabezpieczenia drewnianych schodów?

    Preparat zabezpieczający drewno powinien być dobrany z uwzględnieniem jego gatunku oraz rodzaju powierzchni. Jeśli nasze schody są wykonane z drewna o miękkiej strukturze, na przykład z sosnowego lub świerkowego, to dobrym rozwiązaniem będzie położenie lakieru zapewniającego powierzchni należytą wytrzymałość. Nie ma przeciwwskazań do lakierowania również drewna twardego, aczkolwiek w takim przypadku dobrym zabezpieczeniem może być olej. Położenie dwóch takich preparatów jednocześnie może być utrudnione w przypadku drewna egzotycznego, które często obfituje w substancje oleiste. W takim przypadku zaleca się dodać tak zwany grunt odcinający, a przede wszystkim poradzić się producenta. Dyskusyjne jest natomiast bejcowanie drewna dębowego, bo chociaż zyskuje ono wówczas ładny kolor, to z czasem warstwa bejcy może się miejscowo ścierać. Tym niemniej, zapewnia ona trwałą powłokę, a także równomiernie wnika w drewno dając w efekcie jednolitą barwę powierzchni schodów przy jednoczesnym zachowaniu rysunku słojów.

   Osobną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej trwałości drewnianym schodom znajdującym się na zewnątrz budynku. Zagraża im biokorozja w wyniku działania różnych gatunków grzybów oraz owadów, przed czym mogą chronić preparaty głęboko impregnujące drewno, sporządzane na bazie rozpuszczalnika. Dopiero po tej czynności można użyć lakieru lub oleju. Dobre efekty daje naniesienie na drewno lakieru poliuretanowego z uwagi na jego twardość, a często także filtry UV obecne w jego składzie.

Drewniane schody – jak je zabezpieczać za pomocą lakieru?

    Lakier jest solidnym zabezpieczeniem drewna z uwagi na swoją odporność na promienie UV oraz nieuniknione z czasem zabrudzenia. Co więcej, raz położony może wykazać się trwałością nawet przez kilkanaście lat. Na rynku istnieje wiele takich preparatów, więc wymagana jest uwaga w doborze lakieru do ochrony naszych schodów. Powinien on być odporny na ścieranie i odpryski, tym bardziej, że w takim przypadku nie ma innego wyjścia, jak usunięcie w całości uszkodzonej warstwy i położenie nowej. Można rozważyć kupno lakieru rozpuszczalnikowego lub wodnego. Różnicę między nimi stanowi baza, którą w pierwszym przypadku są rozpuszczalniki ropopochodne, a w drugim woda pitna. Niezależnie od bazy, a z uwagi na wrażenia estetyczne, pojawia się dylemat między wyborem lakieru nabłyszczającego powierzchnię drewna, a lakierem dyskretnie ją matującym. Jeśli zdecydujemy się na elegancki połysk, to musimy uwzględnić, że uwydatni on wszystkie powstające ryski i zabrudzenia.

 Drewniane schody – jak je zabezpieczać za pomocą oleju do drewna?

     W przypadku, gdy zależy nam nie na powierzchniowym zabezpieczeniu drewna, a nadaniu mu wytrzymałości od wewnątrz, doskonałym wyborem będzie olej, na przykład z dodatkiem naturalnego, silnie utwardzającego wosku Carnauba. Oleje do drewna dają efekt innego rodzaju, niż lakiery, są zatem cenione przez ludzi pragnących zachować naturalny, surowy wygląd drewna. Ten rodzaj zabezpieczenia pomoże także uzyskać efekt cieplejszych schodów. Powierzchnia spreparowanego olejem drewna jest w pełni chroniona przed wilgocią i zanieczyszczeniami, a ponadto dłużej zachowuje nienaganny wygląd zewnętrzny, albowiem oleje chronią je przed zarysowaniem. Preparaty olejowe mają jeszcze jedną przewagę nad lakierem. W przypadku uszkodzeń nie trzeba ponownie pokrywać preparatem olejowym całej powierzchni schodów. Wystarczy jedynie przetrzeć fragment wymagający renowacji. Wszystko ma jednak swoją cenę, albowiem o ile polakierowanie powierzchni wystarczy na długo, o tyle nasączanie olejem trzeba regularnie powtarzać, mniej więcej co 6-12 miesięcy. Mimo to, widok pięknego rustykalnego drewna wart jest czasu poświęconego tym prostym technicznie zabiegom.

Technika zabezpieczania drewnianych schodów

      Niezależnie od rodzaju użytego preparatu impregnacja drewna wymaga zachowania kilku podstawowych reguł. Lakier lub olej należy kłaść cienkimi warstwami za pomocą pędzla lub wałka na powierzchnię czystą i suchą. Nakładając kilka warstw trzeba poczekać, aż poprzednia z nich w wystarczającym stopniu wyschnie, a pojawiające się na niej mikrowłókna należy delikatnie usunąć papierem ściernym. W przypadku podjęcia decyzji o zaimpregnowaniu schodów olejem warto pamiętać, że wciera się go zgodnie ze słojami drewna i powtarza aplikację tylko do momentu, gdy jest ono w stanie wchłonąć impregnant. Nadmiar oleju sprzyja rozwojowi grzybów, dlatego to zastrzeżenie jest tak ważne. Do nakładania oleju zaleca się zwykle użycie szmatek, tamponów malarskich lub mopa wykonanego z bawełny.

Post Author: Admin