jaki komin

Który typ komina ma najwięcej zalet

Budowa własnego domu, to ogromne przedsięwzięcie. Jedną z najważniejszych kwestii, jakie trzeba już na początku rozstrzygnąć, jest projekt domu. To na jego podstawie wykonawca zbuduje dla ciebie wymarzony dom. Jest jednak wiele zawiłych kwestii, które wiążą się z budową i muszą zostać ściśle określone już w momencie tworzenia projektu domu. Do takich kwestii na pewno należy zaliczyć typ komina, jaki znajdzie się na szczycie domu. Do wyboru masz kilka propozycji, poniżej opiszę ci te opcje, które cieszą się największym zainteresowaniem.

Rodzaje kominów w domach jednorodzinnych

To na jaki komin powinieneś się zdecydować, zależy od wielu czynników. Możemy wyróżnić dwa najbardziej popularne typy kominów, typ murowany oraz typ systemowy. Oba rodzaje są dobre i mają swoje zalety ale też i wady. Zwyczajowo typy systemowe kominów, buduje się w domach nowoczesnych, ekologicznych a z kolei typ murowany, buduje się w domach klasycznych i bardzo tradycyjnych. Obecnie można stwierdzić, że jest równie dużo kominów systemowych, jak kominów murowanych, bo coraz więcej ludzi stawia na ekologię i ochronę środowiska.

– Kominy murowane, buduje się dłuższy okres czasu. Budowa jest żmudna i męcząca, jednak można stwierdzić, że tego typu kominy są o wiele tańsze, niż te systemowe. Zwykle biegną one przez środek domu i są w niego ściśle wtopione. Decydują się na nie ludzie, którzy cenią sobie standardowe wykończenie domu i doceniają jego walory. Jeśli zamierzasz ogrzewać dom węglem, to z pewnością ta propozycja jest dla ciebie. Ten typ komina charakteryzuje się wysoką temperaturą spalania i nie przewiduje zbyt dużego wahania temperatur, jest ona raczej stała. Taki rodzaj komina, jest bardzo solidny i trwały, raz wybudowany będzie się sprawdzał przez kilkadziesiąt lat, bez konieczności żadnych napraw.

– Typ kominów systemowy, jest najczęściej wybierany w przypadku domów budowanych ekologicznie, z dbałością o środowisko naturalne. To bardzo ekonomiczny typ, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli zdecydujesz się na właśnie taki typ, z pewnością docenisz to, jak szybko zostanie on zamontowany w twoim domu. Jest on zrobiony z kilku gotowych produktów, na miejscu wystarczy je tylko razem zmontować i ustawić w odpowiednim miejscu. Jeśli chodzi o miejsce jego montażu, to jest ono dosyć uniwersalne. Można go zamontować wewnątrz domu, tak by przebiegał przez jego środek, ale coraz częściej montuje się go wzdłuż jednej ściany lub stawia się go wolno, co ma swój urok i styl. Musisz wiedzieć, że decydując się na taki projekt, zapłacisz więcej, niż w przypadku komina murowanego. Co więcej ten typ nie jest aż tak trwały, jak jego rywal, wymaga też częstszych napraw. Nie można mu jednak odebrać walorów estetycznych, komin ten prezentuje się wyjątkowo okazale i elegancko, idealnie więc pasuje do nowoczesnego budownictwa. Nie można też nie wspomnieć o tym, że idealnie nadaje się on do pieców olejowych czy gazowych, gdzie jest bardzo niska temperatura spalania. Jego specjalna konstrukcja, jest odporna na działanie kwasów, co jest ważne, bo przy niskiej temperaturze, kwasy te wewnątrz kominów powstają. Zaletą jest także i to, że możesz się zdecydować na typ systemowy stalowy albo ceramiczny, stalowy jest tańszy, ale ceramiczny bardziej trwały.

Etapy budowania kominów murowanych

Jeśli zdecydujesz się na typ komina murowany, z pewnością powinieneś się zapoznać z etapami i warunkami, tego typu budownictwa. Mimo, że zrobią to za ciebie fachowcy, powinieneś orientować się w jaki sposób powstaje taka ważna rzecz dla twojego domu. Najważniejszą kwestią jest projekt komina, musi on być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Kolejną kwestia jest miejsce, w którym ma on się znaleźć. Miejsce to musi zostać szczegółowo zbadane, by nie ograniczało przestrzeni w pomieszczeniach i nie psuło efektu wizualnego całego budynku. Następną sprawą jest wybór materiałów budowlanych. Do wyboru są cegły zwykłe lub cegły klinkierowe. To na jaki rodzaj cegły się zdecydujesz, wpłynie też na twoją decyzję odnośnie tego na jaki rodzaj zaprawy się zdecydujesz. Śmiało można stwierdzić, że cegły klinkierowe i przeznaczona do nich zaprawa, są o wiele lepszej jakości i bardziej trwalsze, niż tradycyjne cegły i zaprawy. Materiał z jakiego buduje się tą część domu, musi być też odporny na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza dlatego, że część komina wystaje poza konstrukcję dachu.

Wykończenie komina na dachu

Poza tym, że ta wyjątkowa część domu musi być praktyczna i solidna, to musi też efektownie się prezentować. W dawnych czasach nie zwracano na tu w ogóle uwagi, przez to też po dziś dzień można na wielu domach dostrzec wykończenia kominowe w bardzo złym stanie, które wręcz straszą. Dlatego zwróć dużą uwagę na to, jak wykończysz ten element domu, by prezentował się on jak najlepiej i pasował do reszty domu. Obecnie popularne stało się ocieplanie komina z zewnętrznej strony, dzięki temu nie wychładza się za szybko. Jako wykończenie sprawdzi się oczywiście cegła, najlepiej jeśli jest to cegła szkliwiona, ale równie dobrą propozycją są cementowe ozdobne płytki, które dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dzięki nim dach zyska dodatkową ozdobę.

Porównanie obu typów kominów

Jeśli w dalszym ciągu masz problem z podjęciem decyzji, na jaką instalację kominową się zdecydować, streszczę ci wady i zalety obu propozycji. Budowa komina murowanego, trwa o wiele dłużej niż komina systemowego. Budowa jest droższa i bardziej wymagająca. Systemowy typ zajmuje mało miejsca, co jest szczególnie doceniane w przypadku małych domów. Jednak można z czystym sumieniem stwierdzić, że typ kominów murowanych, jest najbardziej trwały ze wszystkich. Przetrwa każdą pogodę i upływ czasu. Dlatego ta propozycja, nie ma sobie równych.

Post Author: Admin