Kupno mieszkania – poradnik. Jak kupić mieszkanie, żeby nie przepłacić?

Człowiek w życiu dąży do różnych celów. Każdy ma własne potrzeby. Jeden chce być bogaty, inny chce podróżować, jeszcze inny chce mieć szczęśliwą rodzinę i mnóstwo dzieci. Jednak większość ludzi łączy chęć posiadania własnego mieszkania. W dzisiejszym świecie rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo rozwinięty, wiele osób się nim interesuje.

Młodzi ludzie, którzy przeprowadzają się masowo do dużych miast poszukują dla siebie miejsca. Bardzo często dochodzi dzisiaj do zakupu mieszkań, które to kupują młodzi ludzie, często młode małżeństwa. Handel nieruchomościami w Polsce nadal kwitnie, na tym rynku ceny są coraz wyższe. Coraz trudniej jest kupić mieszkanie w dobrej cenie i w dobrej lokalizacji.

Ceny mieszkań w Polsce

W największych miastach w Polsce ceny niektórych mieszkań, niezbyt dużych mogą przyprawić niektórych o zawrót głowy. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie ceny są naprawdę dość wysokie. W innych miastach jak Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kraków, Łódź także nie jest tanio, jednak zdecydowanie taniej niż w stolicy. Dzisiaj większość osób, które kupują mieszkania decydują się na kredyt hipoteczny.

Najdrożej w Warszawie

Ceny mieszkań w stolicy przekraczają 8000 złotych za metr kwadratowy. Są to ceny bardzo wygórowane. W miastach, w których mieszkania są nieco tańsze tj. w Rzeszowie, Białymstoku, czy Opolu ceny przekraczają 5000 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że małe mieszkanie o powierzchni 30 metrów kwadratowych można kupić za około 150000 złotych, a w stolicy za 240000 złotych.

Nowe mieszkania droższe

Dzisiaj mnóstwo inwestorów buduje nowe domy wielorodzinne. W dużych miastach powstają całe osiedla i chętnych na mieszkania nie brakuje. Często mieszkania są już wykupione zanim powstanie budynek. Toteż inwestorzy mogą zwiększać ceny, skoro i tak chętni się znajdą. Właściciele mieszkań nadal podnoszą ceny i pewnie w najbliższym czasie to się nie zmieni.  Nowe mieszkania na dzisiejszym rynku są zazwyczaj droższe od mieszkań starszych.

Jak kupić tanie mieszkanie?

Już od kilku lat zainteresowanie rynkiem nieruchomości jest ponadprzeciętne, dlatego ceny idą w górę. Jak w takiej sytuacji się odnaleźć i kupić mieszkanie tak, żeby nie przepłacić? Nie jest to dzisiaj łatwe.

Okazje na rynku nieruchomości

Jednym ze sposobów może być szukanie okazji w ogłoszeniach internetowych. Czasem może się zdarzyć, że ktoś potrzebuje szybko pieniędzy na jakiś cel. Żeby je pozyskać planuje sprzedać mieszkanie. Mogą się od czasu do czasu pojawiać takie oferty „perełki”. Jednak trzeba mieć niezły refleks i szczęście, żeby z takiej oferty skorzystać, bo chętnych na pewno będzie wielu.

Mieszkanie z lokatorem

Tanim sposobem na zakup własnego mieszkania może być kupno nieruchomości, która obciążona jest prawem dożywocia. Chodzi tutaj o zakup mieszkania z lokatorem, którym najczęściej jest starsza osoba. Może ona mieszkać w tym mieszkaniu do swojej śmierci. W takich przypadkach mieszkanie może być zdecydowanie tańsze, niż jego wartość rynkowa. Oczywiście taką osobą trzeba będzie się odpowiednio zaopiekować, stąd też niższa cena zakupu.

Licytacja komornicza

Sposobem na tanie mieszkanie może być także kupno nieruchomości od komornika. Odbywają się licytacje komornicze, na których jest możliwość zakupu tanich mieszkań. Jednak nie ma zbyt wielu takich ofert, w całej Polsce może będzie ich około 100 w tym momencie. Oczywiście warto wiedzieć, że nie musimy być jedynymi chętnymi na to mieszkanie. Cena zakupu wyniknie w toku licytacji pomiędzy zainteresowanymi osobami.

Mieszkanie do remontu

Zakup mieszkania do remontu to także niezła opcja na niższą cenę. Pojawiają się oferty mieszkań, które są zaniedbane, dawno nie remontowane. W takiej sytuacji cena ich musi być niższa. W ten sposób można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, jednak trzeba wiedzieć, że takie mieszkanie będzie wymagało od nas funduszy na jego remont.

Mieszkanie na obrzeżach

Jeżeli chcemy kupić mieszkanie w dobrym stanie, a nawet nowe możemy szukać nieruchomości położonych w nieco dalszych od centrum dzielnicach miasta. Zazwyczaj jest tak, że im bliżej centrum miasta, tym ceny mieszkań mocno rosną. Jeżeli zdecydujemy się na zamieszkanie na obrzeżach, możemy mieć niższą cenę zakupu. Tańsze także są zazwyczaj mieszkania położone w suterenie, czy na poddaszu. Decydując się na taki wariant można również zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Wykup mieszkania od gminy, PKP, nadleśnictwa

Istnieje także opcja wykupu mieszkania od wojska, nadleśnictwa lub gminy, czy PKP. Istnieją ustawy, które regulują tego typu transakcje. Wykup niektórych mieszkań jest możliwy bardzo tanio, nawet za 3,75 % wartości nieruchomości. Jednak nie każdemu takie ceny przysługują. Zakupić takie mieszkania mogą najemcy tych lokali oraz ich osoby bliskie. Osoby chcące zakupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie muszą spełnić również szereg warunków. Nie jest to na pewno najprostszy sposób na zakup własnego M.

Podsumowanie

Wiele jest możliwości kupienia mieszkania po niższej cenie. Pamiętajmy, że niezależnie od tego jaką opcję wybierzemy zawsze obejrzyjmy jak najwięcej mieszkań, porównajmy ceny w okolicy. Nie należy kupować pierwszego lepszego mieszkania, nawet jeśli znajduje się w wymarzonej okolicy ponieważ cena może być zbyt wygórowana. Pamiętajmy, że warto się również targować z właścicielem. Zawsze można zyskać jakąś zniżkę.

Post Author: Admin