Mały i duży salon zaneksem kuchennym

W obecnych czasach każde nowe mieszkanie jest wyposażone w salon połączony z aneksem kuchennym. Jest to najbardziej reprezentacyjna przestrzeń każdego nowoczesnego domu. To tutaj właściciele przyjmują niedzielnych gości oraz każdego dnia spędzają wolny czas. Jak gustownie i funkcjonalnie urządzić salon połączony z aneksem kuchennym?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nowo wybudowany dom bez salonu połączonego z kuchnią, z którego wychodzą przestronne szklane drzwi na piękny ogród. Nawet w nowoczesnych budynkach wielokondygnacyjnych w dużych miastach nie brakuje innowacyjnych apartamentów zaprojektowanych w taki właśnie sposób. Salon połączony z aneksem kuchennym to wizytówka każdego współczesnego mieszkania, zatem przestrzeń ta musi być gustownie zaaranżowana. Największy problem stanowi urządzenie kuchni i salonu o niedużych rozmiarach. Jak zatem urządzić zarówno małe jak i duże pomieszczenia?

Salon z aneksem kuchennym – jak zaaranżować otwartą przestrzeń?

Jak sama nazwa wskazuje aneks to nic innego jak pomieszczenie przylegające do większego albo wydzielona część pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Aby we wnętrzu mieszkania panowała harmonia oraz ład to podczas urządzania aneksu kuchennego w salonie, część kuchenna nie powinna być zbyt duża w stosunku do części jadalnianej oraz wypoczynkowej. Zgodnie z przyjętymi powszechnie proporcjami aneks nie powinien zajmować więcej niż jedną trzecią powierzchni.
Aneksy kuchenne mogą być połączone z salonem w dwojaki sposób. Po pierwsze mogą one być całkowicie otwarte na salon, a po drugie mogą one być połowicznie zamknięte. Budując dom należy pamiętać o tym, że otwarty salon z aneksem kuchennym powiększy optycznie małe wnętrze, a jeśli w kuchni nie ma okna, to wówczas dobrze ja doświetli. Planując połączenie salonu z aneksem kuchennym, należy pamiętać o funkcjonalnym projekcie kuchni. Nawet w małym aneksie powinniśmy postarać się o to, aby zachować i wydzielić podstawowe strefy: do gotowania, przechowywania niezbędnych rzeczy oraz zmywania. Jeśli często przygotowujemy posiłki w domu, to wówczas powinniśmy zadbać o pojemną strefę do przechowywania produktów, sprzętów kuchennych oraz różnych akcesoriów. Należy również pamiętać o tym, aby znajdował się również w aneksie wygodny i duży blat kuchenny, który będzie służył do przygotowywania posiłków.

Salon z aneksem kuchennym, w którym znajdują się meble w zabudowie.

W nowoczesnych i stylowo urządzonych mieszkaniach meble w zabudowie to już standard. W salonie z aneksem kuchennym styl mebli kuchennych powinien nawiązywać do charakteru salonu. Otóż jeżeli w przestrzeni dziennej mamy postawione lekkie meble, to również podobną zabudowę powinniśmy wprowadzić do kuchni. Lekkość każdym meblom kuchennym nadaje nie tylko materiał oraz kształt, lecz przede wszystkim kolor oraz ich wykończenie. Aranżując salon z aneksem kuchennym warto pamiętać o tym, że jasne kolory oraz błyszczące powierzchnie takie jak np. białe szkło na ścianie zamiast kafelków zawsze powiększą optycznie małą przestrzeń. Wielkość mebli powinna być uzależniona od ilości miejsca, jakim dysponujemy w salonie z aneksem kuchennym. Jeśli do dyspozycji mamy tylko jedną ścianę, to wówczas warto wykorzystać najprostszy układ jednorzędowy. Jest on co prawda najmniej funkcjonalny, ale jeśli dobrze rozplanujemy kuchnię i znajdujące się w niej sprzęty, to taki układ w codziennie wykonywanej pracy okaże się bardzo korzystny. Ponadto styl taki bardzo gustownie się prezentuje. Natomiast, jeśli w salonie z aneksem kuchennym mamy do dyspozycji dwie ściany, to wówczas warto wprowadzić tam zabudowę kuchenną w kształcie litery L, która jest znacznie bardziej ergonomiczna od zabudowy jednorzędowej.

Duży salon z aneksem kuchennym – przestrzeń oddzielona.

Salon może się łączyć bezpośrednio z kuchennym aneksem lub być od niego oddzielony. Jeśli w naszym domu znajduje się obszerny salon, to wówczas warto w przejściu między aneksem kuchennym a przestrzenią wypoczynkową zaaranżować jadalnię, która to w naturalny sposób wydzieli przestrzeń oraz będzie wygodnym i funkcjonalnym miejscem do spożywanie posiłków.
W ostatnich czasach innym, modnym sposobem oddzielenia przestrzeni pomiędzy kuchnią a salonem jest wyspa kuchenna. Tworząc wyspę, zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania oraz przyrządzania codziennych posiłków. Niezwykle interesującym rozwiązaniem są też ażurowane lub szklane ścianki w naturalnych kolorach, które oddzielają oba wnętrza, a jednocześnie zapewniają dostateczny dopływ światła do obu pomieszczeń.

Mały salon z aneksem kuchennym – przestrzeń oddzielona.

Urządzając mały salon z aneksem, ze względu na niedużą przestrzeń mamy nieco mniejsze możliwości aranżacji tych pomieszczeń. Niemniej można również ciekawie je zaprojektować. Duże znaczenie ma kształt pomieszczenia. Na niewielkiej przestrzeni aneks kuchenny może być we wnęce, na jednej ze ścian w salonie lub może być częściowo przesłonięty. Oddzielenie strefy kuchennej od jadalnianej oraz wypoczynku w salonie, ma bowiem sporo zalet. Idealnym rozwiązaniem na małej przestrzeni jest zbudowanie niedużego barku, wyspy, ażurowego regalika czy niskiej ścianki na pograniczu aneksu kuchennego z salonem. Taki dodatkowy blat roboczy jest bardzo funkcjonalny, gdyż można na nim przygotowywać oraz podawać posiłki. Efekt będzie jeszcze bardziej interesujący jeśli elementem podziału nie będzie fragment zabudowy kuchennej, lecz murowana czy wykonana z kutego żelaza ścianka, bufet od kredensu, komoda, regał czy gotowa wyspa. To od nas zależy, czy strefę kuchenną od strefy relaksującej w salonie wyodrębnimy za pomocą odmiennych podłóg, lamp o różnym charakterze lub wielu innych dodatków, czy też zdecydujemy się zintegrować obie przestrzenie. W obu sytuacjach podczas aranżacji aneksu kuchennego w salonie wielkie znaczenie ma utrzymanie jednolitego stylu, tak aby aneks wraz z pokojem tworzyły spójną całość.
Salon kuchenny z aneksem jest tą częścią domu, w której spędzamy najwięcej czasu, dlatego warto urządzić je w taki sposób, aby spełniały nasze najśmielsze oczekiwania.

Post Author: Admin