Dom czy mieszkanie?

Każdemu z nas zależy na tym, aby miejsce naszego zamieszkania było strefą komfortu i bezpieczeństwa. Z tego też powodu chcemy urządzić je jak najwygodniej i jak najbardziej stylowo. Wiele osób przed wyborem miejsca swojego zamieszkania zadaje sobie pytanie, gdzie warto zamieszkać. Rozmyślamy więc nad tym, czy lepiej mieszkać na wsi czy w mieście, ale również i nad tym, czy lepiej wybrać dom czy mieszkanie. Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań jest bardziej korzystne, gdyż każde z nich ma swoje wady i zalety. W tym artykule zostaną omówione zarówno zalety domu jak i zalety mieszkania.

Miasto czy wieś?

Coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na wsi. Czyste, nieskażone powietrze oraz bliskość natury sprawiają, że wieś staje się idealnym miejscem zamieszkania. Wieś będzie szczególnie dobrym wyborem, jeżeli mamy, lub planujemy mieć dzieci. Będą one miały dużo przestrzeni do zabawy, a my nie będziemy musieli się martwić, że dziecko wbiegnie na zatłoczoną ulicę. Mieszkając na wsi można również pozwolić sobie na dużego psa, takiego jak chociażby labrador czy owczarek niemiecki. Bliskość natury sprawi, że nasze dzieci poznają poszczególne gatunki drzew i kwiatów. Kobiety będą zadowolone mogąc uprawiać przydomowe ogródki kwiatowe oraz warzywne. Ciężko w dzisiejszych czasach przecenić wartość warzyw i owoców z własnej grządki. Wielu mężczyzn decyduje się również założyć niewielki sad. Mieszkanie na wsi ma jednak swoje wady, zwłaszcza jeżeli wieś jest znacznie oddalona od naszego miejsca pracy. Większość osób mieszkających na wsiach traci bowiem znaczną część dnia na dojazdy do pracy i powroty z niej. Duża odległość od miasta oraz ograniczony dostęp do ośrodków kultury to niewątpliwie minusy mieszkania na wsi. Życie w mieście to świetna opcja przede wszystkim dla osób, które lubią wielkomiejski szum. Duży dostęp do ośrodków kultury, takich jak kino, teatr czy galerie handlowe daje ogromny wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. W mieście łatwiej również o dobrą pracę. Bogatszy rynek pracy oraz duży wybór szkół, do których poślemy nasze dzieci to z całą pewnością plusy mieszkania w mieście. Duże zanieczyszczenie powietrza i brak zieleni to z pewnością wady życia w mieście. Sami musimy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy mieszkać i dlaczego.

Plusy mieszkania w domu

Bardzo dużo osób decyduje się na budowę lub kupno domu. Decydując się na budowę domu, najczęściej wybieramy życie na wsi. Działki są tam bowiem dużo tańsze niż w mieście. Nie da się ukryć, że posiadanie własnego domu ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim mamy do dyspozycji mnóstwo pomieszczeń. Możemy więc posiadać sypialnię, salon, pokoje dziecięce czy dwie łazienki. W mieszkaniu raczej nie mielibyśmy do dyspozycji tak dużej przestrzeni. Własny dom to również własne podwórko. Możemy zatem zdecydować się na psa. Mieszkając w domu, znacznie rzadziej będziemy mieć również problemy z sąsiadami. Nie mieszkają oni bowiem bezpośrednio obok nas i nie powinniśmy mieć problemów z ich hałaśliwym zachowaniem. Możemy również zagospodarować swoje podwórko. Warto posadzić więc kwiaty oraz choćby kilka krzewów owocowych.

Minusy posiadania domu

Jak wiadomo, każde rozwiązanie ma również i złe strony. Dom jest przede wszystkim znacznie droższy w utrzymaniu. Dlatego też, wiele osób nie decyduje się na niego. Nie oszukujmy się, również budowa domu pochłania znaczące ilości środków finansowych. Kupno działki, projektu oraz opłacenie ekipy budowlanej to tylko nieliczne z wielu kosztów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Poza tym, mieszkając w domu jesteśmy bardziej narażeni na włamanie, zwłaszcza jeżeli dom jest na uboczu, a my spędzamy w pracy długie godziny. Oczywiście można zdecydować się na alarm, ale niestety jest to związane z dodatkowymi kosztami. Duży dom trudniej utrzymać również w czystości. Nierzadko zdarza się tak, że sprzątanie pochłania cały czas wolny, jakim dysponujemy

Dlaczego warto wybrać mieszkanie?

Mieszkania mają swoje plusy. W dużych miastach powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Osiedla są przeważnie strzeżone, dlatego możemy liczyć na bezpieczeństwo. Na osiedlu będziemy mieli również do dyspozycji parking, a nasze dzieci będą mogły beztrosko bawić się na placu zabaw. Będziemy mogli również zrobić zakupy w osiedlowym sklepie czy pójść do osiedlowego fryzjera. Nie będziemy musieli również martwić się takimi kwestiami jak zakup opału. Mieszkanie to niestety mniej przestrzeni do życia, ale również i mniej do sprzątania. Mieszkanie znacznie łatwiej utrzymać więc w czystości. Z całą pewnością nie będziemy musieli spędzać długich godzin na odkurzaniu mebli czy szkła.

Wady mieszkań

Życie w mieszkaniu posiada również wady. Niestety, możemy trafić na niezbyt pokojowo nastawionych sąsiadów. Możemy mieć zatem problem z ich hałaśliwym zachowaniem. Jeżeli mamy dużą rodzinę, niewielki metraż może nastręczać problemów. Możliwe, że jeśli w naszej rodzinie na świat przyjdzie kilkoro dzieci, będziemy musieli zmienić miejsce zamieszkania. Nie da się ukryć, że generuje to dodatkowe koszty. Mieszkanie oznacza również brak swojego własnego podwórka. Oczywiście będziemy mogli korzystać z zielonych przestrzeni, przeznaczonych dla mieszkańców osiedla, ale będą one wspólne. Możemy również zapomnieć o dużym psie, zwłaszcza jeżeli mieszkamy na piętrze. Może to być szczególnie bolesne dla osób, które kochają zwierzaki i zawsze marzyły o posiadaniu własnego.
Reasumując rozważania, nietrudno zauważyć, że zarówno mieszkanie w domu, jak i w mieszkaniu posiada rozliczne zalety oraz wady. Nie da się również jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej zamieszkać na wsi czy w mieście. Przy wyborze miejsca zamieszkania powinniśmy się zatem kierować własnymi preferencjami.

Post Author: Admin