Na co zwracać uwagę wybierając kominek?

Kominki od zawsze nadawały wyjątkowego charakteru pomieszczeniom, w których się znajdowały. Nie zmieniło się to również w czasach współczesnych, w których to znacznie rozwinęła się zarówno technika budowlana, jak i metody dostarczania ciepła. Obecnie ludzie decydują się na kominek nie tylko po to, aby był on źródłem taniego ogrzewania, ale też po to, aby ozdobić wnętrze domu i nadać mu wyjątkowego klimatu. Bez względu na powód, dla którego decydujemy się na kominek, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Wybór kominka – od czego zacząć?

Na początek powinniśmy zdecydować, w którym miejscu w naszym domu chcemy umieścić kominek. Należy pamiętać, że potrzebuje on dość dużej przestrzeni, dlatego najlepiej sprawdzi się w tym wypadku salon. Warto mieć również na uwadze, że umiejscowienie kominka w centralnej części domu sprawi, że będzie on równomiernie oddawał ciepło do wszystkich pomieszczeń. Nie powinien też znajdować się przy ścianie zewnętrznej, gdyż narazimy się wówczas na znaczną utratę ciepła. Poza miejscem na sam kominek musimy też zarezerwować miejsce na wszystkie akcesoria, które będą potrzebne do korzystania z niego i utrzymania w czystości, a także na samo paliwo, którego użyjemy do spalania. Ostatnia rzeczą, o jakiej musimy pamiętać przy wyborze miejsca jest to, aby posadzka pod kominkiem wykończona była niepalnym materiałem, np. płytkami bądź kamieniem.

Który wkład kominkowy wybrać?

Kluczowym elementem każdego kominka jest wkład, w którym rozpala się ogień. Przy jego wyborze musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ponieważ gotowy kominek ma z założenia służyć nam przez wiele lat, jego konstrukcja powinna spełniać nasze wszelkie oczekiwania, zarówno pod względem funkcjonalności, bezpieczeństwa, jak i wyglądu. Pod uwagę powinniśmy wziąć takie elementy jak rodzaj wkładu, specyfikę korpusu, moc grzewczą, walory wizualne a także cenę. Przede wszystkim powinniśmy jednak zdecydować, jakiego paliwa zamierzamy używać do palenia w naszym kominku. Najpopularniejsze opcje to paliwa stałe, takie jak drewno czy węgiel, oraz oleje opałowe bądź gaz. Oba rodzaje paliw wymagają użycia innego wkładu.

Wkład żaroodporny

Jeśli zdecydujemy się, że do opalania używać będziemy drewna bądź węgla, musimy zaopatrzyć się we wkład żaroodporny. Jest on przystosowany do spalania wysokotemperaturowego. Dużym plusem tego typu kominków są niskie koszty utrzymania – zarówno drewno, jak i węgiel są stosunkowo tanie. Nie do przecenienia jest też przytulny klimat, jakiego nadają pomieszczeniom. Niestety mają też wady. Po pierwsze drewno czy węgiel należy gdzieś przechowywać, a nie wszyscy mają na to wystarczająco miejsca. Jeśli zapomnimy o systematycznym dokładaniu „do pieca” ogień szybko zgaśnie. Opalanie paliwem stałym zwykle nie jest efektywne w skali całego domu, ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, jest więc zazwyczaj tylko dodatkowym źródłem ciepła.

Wkład kwasoodporny

Jeśli bardziej od oszczędności i klimatu, którego nadają wnętrzom kominki opalane drewnem liczy się dla nas wygoda, powinniśmy zakupić wkład kwasoodporny, przystosowany do spalania gazów i oleju opałowego. Po pierwsze, dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy organizować dodatkowej przestrzeni w domu w celu przechowywania paliwa opałowego. Nie musimy również pamiętać o tym, aby systematycznie dokładać go do ognia. Rozpalanie jest proste, ponieważ zwykle działa na pilota. Równie łatwo możemy zmniejszyć lub zwiększyć ogień. Także zachowywanie czystości wkładów gazowych nie sprawia większego kłopotu. Niestety, oleje opałowe i gaz są dosyć drogie. Dodatkowo ogień wytwarzany w wyniku takiego spalania ma w sobie o wiele mniej uroku.

Jaki model pasuje do naszego wnętrza?

Jeśli wybraliśmy już miejsce na nasz kominek oraz odpowiedni wkład, czas zdecydować się na właściwy model. Najpopularniejsze są kominki tradycyjne, wbudowane w ścianę np. w salonie, kominku kilkustronne, umiejscowione w ścianach łączących dwa pomieszczenia, oraz kominki wolnostojące – tak zwane kozy.

Kominek tradycyjny

Tradycyjny kominek umieszczany jest zazwyczaj przy ścianie w salonie. Polecany jest dla osób, które pragną nadać swojemu domu wyjątkowy, przytulny klimat. Taki kominek jest zwykle czymś więcej niż źródłem ciepła lub ozdobom, jest sercem całego domu, przy którym rodzina spotyka się przy wielu okazjach.

Kominek dwu-, trójstronny

Dla osób ceniących sobie nowoczesny design ciekawym rozwiązaniem może być kominek dwu- bądź trójstronny. Takie kominki wbudowywane są w ściany, które łączą dwa pomieszczenia, np. jadalnię i salon, dlatego z obu tych pomieszczeń można cieszyć oko widokiem ognia. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, zyskujące coraz więcej zwolenników. Niestety najlepiej, aby taki kominek powstał wraz z budową nowego domu, później wybudowanie go może być problematyczne.

Kominek wolnostojący

Koza, czyli kominek wolnostojący to świetna alternatywa dla tradycyjnego kominka, która sprawdzi się przede wszystkim w domach o małej powierzchni. Jest też dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym wprowadzany się do już wybudowanego domu, w którym nie ma kominka, a nie stać nas jeszcze na generalny remont. Kozy dostępne są w najróżniejszych formach i modelach, także każdy powinien znaleźć coś odpowiadającego swoim potrzebom i poczuciu estetyki.

O czym pamiętać?

Kiedy będziemy już mieć nasz wymarzony kominek, musimy pamiętać o tym, aby był on właściwie użytkowany. Podstawę poprawnego i bezpiecznego działania kominka stanowi regularnie i właściwie czyszczony i konserwowany komin. Również wnętrze kominka powinno być systematycznie i dokładnie czyszczony. Ważne jest też przeprowadzanie od czasu do czasu kontroli stanu technicznego naszego kominka. Bezwzględnie należy stosować się do wszystkich zaleceń, jakie znajdują się w instrukcji do naszego modelu. Dzięki temu na długie lata będziemy mogli cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie płyną z posiadania kominka.

Post Author: Admin