Najważniejsze aspekty trafnego wyboru działki budowlanej

Zakup wymarzonej działki, na której w przyszłości ma stanąć nasz dom rodzinny jest zadaniem niezwykle stresującym, ale również zdecydowanie fascynującym. Zanim do niego przystąpimy musimy się odpowiednio przygotować oraz zastanowić się nad kilkoma kwestami, których staranne i dokładne przeanalizowanie ułatwi nam późniejszą decyzję i sprawi, że nasz wybór będzie trafny i będziemy z niego zadowoleni.

Lokalizacja – czy rzeczywiście jest najważniejsza?

Czytając rozmaite artykuły i liczne poradniki na tematy związane z budownictwem i nieruchomościami bardzo często natrafiamy na powtarzaną tezę, że lokalizacja naszej działki lub mieszkania jest aspektem absolutnie najważniejszym. Czy jest to słuszne? Czy rzeczywiście nie ma żadnych ważniejszych problemów? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, z jednej strony warto wybrać okolicę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jeśli mamy małe dzieci, to koniecznie musimy zorientować się, czy w pobliżu są zlokalizowane dobre szkoły i przedszkola. Musimy sprawdzić jaki jest dostęp do komunikacji miejskiej lub publicznego transportu podmiejskiego, czy drogi dojazdowe są dostatecznie dobrej jakości, czy w pobliżu nie ma przypadkiem jakiś przedsiębiorstw, których działanie może utrudniać nasze codzienne życie. Warto poznać najbliższych sąsiadów oraz zwiedzić pobliskie tereny, by mieć pewność, że jest to miejsce, w którym chcemy spędzić kolejne wiele lat życia. Z drugiej strony podejmowane przez nas wysiłki mogą niestety okazać się zupełnie nieopłacalne. Co z tego, że wybrana przez nas działka leży w pobliżu pięknego i malowniczego lasku, jeśli za rok zostanie on ścięty i zamieniony w fabrykę, która będzie zatruwała nasze powietrze emitowanymi spalinami. Co jeśli drogi prowadzące do naszego kawałka ziemi są piękne i wygodne, jeśli za rok okaże się, że z powodu prowadzenia obwodnicy lub budowy autostrady będą musiały być całkowicie przekopane. Podsumowując, lokalizacja zdecydowanie jest ważnym aspektem, ale nawet jeśli wydaje nam się idealna, to nie powinniśmy podejmować pochopnych i szybkich decyzji, ponieważ życie niestety lubi nieprzyjemnie zaskakiwać. Uchronienie się przed większością wspomnianych nieprzyjemnych problemów jest częściowo możliwe, wystarczy zapoznać się z planami zagospodarowania naszej okolicy, które są dostępne w urzędach miasta oraz bardzo często można je odnaleźć w internecie.

Szczegóły techniczne – czy możliwe jest ustrzeżenie się przed wysokimi kosztami i niepotrzebną stratą czasu?

Podejmując decyzje o wyborze perfekcyjnej działki budowlanej koniecznie należy dokładnie zorientować się, czy doprowadzone są do niej wszystkie niezbędne media, takie jak prąd, czy kanalizacja. Uratuje to nas przed niezwykle wysokimi kosztami oraz niepotrzebną stratą ogromnej ilości czasu, który jest potrzebny na załatwienie przerażającej ilości formalności związanych w uzyskaniem zgody na poprowadzenie kabli i rur. Dodatkowo warto upewnić się jaka ziemia znajduje się na upatrzonej przez nas działce, by nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek podczas stawiania fundamentów. O ekspertyzę najlepiej poprośmy specjalistę, ponieważ należy ocenić nie tylko powierzchowne warstwy, ale również te nieco głębiej leżące. Jeśli na terenie, który zamierzamy zakupić rosną wielkie i stare drzewa, musimy zdecydowanie sporządzić wstępne plany zagospodarowania, by później nie okazało się, że długotrwałe i kosztowne oczekiwanie na ewentualną wycinkę znacznie opóźni nasza budowę.

Transport – zadbajmy o sprawne przeprowadzenie budowy.

Tematem częściowo powiązanym z lokalizacją jest transport. Warto sprawdzić, czy do oglądanej posesji będzie możliwe łatwe dojeżdżanie ciężkich i dużych samochodów dostarczających potrzebne materiały budowlane oraz potrzeby sprzęt. Koniecznie dowiedzmy się też, czy w naszej okolicy nie przebiega jakakolwiek droga ekspresowa lub autostrada, ponieważ hałas generowany przez tysiące pędzących samochodów jest jednym z problemów, które skutecznie mogą obniżyć nam jakość życia.

Malownicza okolica – nie dajmy się zwieść pozorom.

Bardzo łatwo jest się zakochać od pierwszego spojrzenia w pięknej i malowniczej scenerii, malutkich i błękitnych jeziorkach, zielonych, tajemniczych zagajnikach lub laskach i romantycznie wyprofilowanym terenom oraz zapierającym dech w piersi, górskim widokom. Jednakże warto podczas oglądania działek budowlanych pozostać skupionym, trzeźwo myślącym i nie rozpraszać się tego typu aspektami, ponieważ wszelkie nierówności terenu, zbiorniki wodne, czy szczególnie gęsta roślinność są utrudnieniami budowlanymi, które mogą skutecznie doprowadzić do pokrzyżowania naszych planów zagospodarowania terenu. Szczególnie istotnym problemem jest stopnień nachylenia terenu, ponieważ jeśli jest duży to może wiązać się z koniecznością włożenia dużych kwot w specjalistyczne zabezpieczenia gruntu chroniące przed jego obsuwaniem się i uszkadzaniem fundamentów naszego budynku. Podobny problem mogą stanowić wszelkie rzeczki i strumyki przebiegające w okolicy, ponieważ jest ryzyko, że kiedyś dojdzie do ich wystąpienia z brzegów lub stopniowego zmieniania się ich przebiegu, co może się skończyć zagrożeniem dla naszego domu, a szczególnie dla jego fundamentów.

Post Author: Admin