pies

Nowy pies w domu – jak się na to przygotować?

Decyzja o pojawieniu się w domu nowego psa to niewątpliwie powód do radości dla całej rodziny. Aby mieć pewność, że ta euforia nie zgaśnie po pierwszym wspólnie spędzonym dniu, warto odpowiednio się przygotować na przyjęcie nowego pupila. Dla każdego z Was to zupełnie nowa sytuacja, ale przy odrobinie wysiłku możecie szybko się do niej przyzwyczaić. Jeszcze zanim zwierzak pojawi się w domu, powinniśmy przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Zakupy

Przyjazd psa do domu powinien być poprzedzony małymi zakupami. Trzeba przygotować miski na karmę i wodę dla naszego pupila i pomyśleć o odpowiednim posłaniu dla niego. Ze względów praktycznych najlepszym wyborem będzie legowisko, którego wierzchnie pokrycie można łatwo zdjąć i wyprać. Przyda się też kilka zabawek, które zainteresują psiaka. Pamiętaj, że zabawa to najlepszy sposób na budowanie więzi między zwierzęciem a właścicielem. Nie zapomnijmy o akcesoriach do pielęgnacji sierści. Szczotka lub grzebień powinny być dopasowane do rodzaju i długości sierści zwierzaka. Dobrze jest pomyśleć również o przyrządach do pielęgnacji uszu i zębów, o których wielu właścicieli zapomina. Niezbędne będą też smycz i obroża, które trzeba zabrać ze sobą, kiedy będziemy jechać po swojego nowego przyjaciela. Warto rozważyć również zakup transportera, klatki lub pasów samochodowych dla psa, które wykorzystamy w czasie podróży do domu.

Przygotowanie mieszkania

Przed przywiezieniem psa musimy wyznaczyć dla niego kilka miejsc w naszym mieszkaniu. Ustawmy miski na karmę i wodę w spokojnym zacisznym miejscu, w którym nasz pupil będzie mógł spożywać posiłki. Zastanówmy się, gdzie umieścimy jego posłanie. Jeśli wprowadzamy do domu małego psa, legowisko dobrze jest umieścić w klatce lub kojcu. Szczeniak będzie się czuł bezpieczniej i pewniej na ograniczonej przestrzeni, a my bez obaw będziemy mogli zostawić go samego w domu już w czasie pierwszych dni jego pobytu w naszym mieszkaniu.

Powinniśmy mieć na uwadze, że psy, zwłaszcza młode są bardzo ciekawe i interesują się wszystkim, co je otacza. Dla ich bezpieczeństwa dobrze jest usunąć z zasięgu psich zębów wszystkie niebezpieczne i toksyczne substancje. Oprócz środków czystości i żrących preparatów, które szkodzą również ludziom, zwierzak nie powinien mieć styczności również z czekoladą i ksylitolem, które mogą okazać się dla niego bardzo szkodliwe. Dobrze jest zabezpieczyć również wszelkie przewody elektryczne i ostre przedmioty, którymi psiak mógłby się skaleczyć.

Pamiętajmy o tym, że szczeniaki potrafią gryźć wszystko, co napotkają na swojej drodze. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przynajmniej przez kilka miesięcy dobrze jest usunąć z widoku ulubione buty, czy inne wartościowe przedmioty, które mogą zainteresować psiaka. Nawet jeśli maluch nie interesuje się nimi w czasie naszej obecności, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie się zachowywał, kiery zostanie sam w domu.

Wyjazd po psa

Jadąc po psa, musimy odpowiednio przygotować się do jego transportu. Zależnie od wielkości i wieku psa powinniśmy mieć ze sobą klatkę, transporter lub pasy samochodowe. Powinniśmy mieć na uwadze, że zwierzak prawdopodobnie będzie zestresowany i być może nie będziemy w stanie zapanować nad jego zachowaniem. Jeśli to możliwe, dobrze jest zabrać z miejsca, z którego zabieramy psa jego zabawkę albo koc, na którym leżał. Dzięki takim drobiazgom pupil będzie czuł się nieco bezpieczniej w tej trudnej dla niego sytuacji.

Pierwsze chwile w domu

We wprowadzaniu psa do nowego domu najważniejsza jest cierpliwość. To naturalne, że wszyscy domownicy będą podekscytowani jego obecnością, jednak warto zadbać o zapewnieniu zwierzakowi spokoju. Przemawiajmy do niego spokojnym, łagodnym tonem. W żadnym wypadku nie podnośmy głosu, nawet jeśli psu zdarzy się narozrabiać. Kiedy pupil poczuje się pewniej i bezpieczniej, z pewnością sam zacznie poznawać nowy teren i wszystkich domowników. W czasie pierwszych dni pobytu psa w domu nie powinniśmy przytłaczać go nowymi bodźcami. Nie musimy od początku czyścić mu uszu, czy zębów. Takie zabiegi pielęgnacyjne mogą dodatkowo stresować zwierzęta, a to nie sprzyja budowaniu zaufania między psem, a właścicielem.

Dla bezpieczeństwa

Tuż po tym, jak zwierzę znajdzie są w naszym domu, dobrze jest zrobić mu kilka zdjęć. Jeśli okaże się, że psiak ucieknie, na przykład kiedy wystraszy się podczas spaceru, łatwiej będzie nam go szukać. Pies powinien też zostać zaczipowany, jeśli czip nie został wszczepiony u hodowcy lub w schronisku. Zabieg czipowania jest w pełni bezpieczny i bezbolesny dla zwierzaka i można wykonać go w każdym gabinecie weterynaryjnym. Dodatkowo przy obroży dobrze jest zawiesić adresówkę z imieniem psa i naszymi podstawowymi danymi kontaktowymi. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u weterynarza. W konsultacji z lekarzem będziemy mogli ustalić program profilaktycznych szczepień, czy wybrać optymalne środki przeciw pasożytom.

Dieta psa

Zmiana diety psa z dnia na dzień nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz zmienić rodzaj karmy, którą będziesz go karmić, rób to stopniowo. Najlepiej przez jakiś czas mieszać ze sobą nową i starą karmę, stopniowo zwiększając udział nowego pokarmu w tej mieszance. W ten sposób zwierzę łatwiej przyzwyczai się do innego jedzenia i uniknie problemów żołądkowych. W pierwszych dniach obecności psa w naszym domu najlepiej karmić go tym samym, co jadł w poprzednim domu.

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, zapewnimy sobie i naszemu zwierzakowi spokojny początek wspólnego życia. Nowy domownik szybko poczuje się pewnie i bezpiecznie, a my będziemy mogli cieszyć się jego obecnością. Dobrze zaaklimatyzowany, zsocjalizowany pies z pewnością zostanie naszym najlepszym przyjacielem, z którym spędzimy wiele pięknych chwil.

Post Author: Admin