izolacja

Ocieplanie poddasza – jaka grubość ocieplenia?

Korzystanie z domu to konieczność ponoszenia kosztów związanych z jego eksploatacją, między innymi z ogrzewaniem w okresie zimowym. Aby jednak uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie, należy pomyśleć o odpowiednim ociepleniu budynku, co obecnie regulują także właściwe normy prawne. Szczególnie gdy mowa o częściach domu takich jak mieszkalne poddasze, warstwa ocieplenia ma istotne znaczenie nie tylko dla wysokości rachunków, ale także dla komfortu korzystania z nieruchomości.

Przepisy a ocieplenie budynku

Decydując się na ocieplanie poddasza pod uwagę należy brać odpowiednie przepisy. Te z kolei, gdy mowa o wyższych partiach domu są nieco bardziej restrykcyjne, co ma zapewnić znacznie lepszą termoizolację budynku i tym samym chronić środowisko poprzez zmniejszanie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu. Wpływ na to, iż w obrębie dachu należy szczególnie zadbać o właściwą warstwę ocieplenia ma przede wszystkim fakt, iż ruch ciepłego powietrza w tej części jest znacznie bardziej intensywny i tym samym sprawia, że przy źle wykonanej izolacji znaczna jego część ucieka poprzez przegrody czy szczeliny w konstrukcji dachowej.

Co zastosować do ocieplenia poddasza?

Obecnie rynek budowlany umożliwia skorzystanie z bardzo wielu materiałów do ocieplania budynków, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Do wnętrz budynków jednym z popularniejszych materiałów wciąż pozostaje wełna mineralna, jednakże niektórzy inwestorzy skłaniają się ku metodom takim jak przykładowo oizolacja pianką natryskową. Oczywiście właściwa izolacja to nie tylko wybór odpowiedniego materiału, ale także dobór odpowiedniej grubości warstwy ocieplenia w zależności od miejsca czy też sposobu krycia dachu lub nawet położenia budynku i tym samym stopnia narażenia go na wpływ warunków atmosferycznych. Wełna mineralna ma tą zaletę, iż jej układanie w miejscach takich jak poddasze dzięki zastosowaniu właściwych mocowań nie sprawia zbyt wielkiego problemu. Wełny mineralne dostępne na rynku mogą mieć bardzo różnorodne parametry termoizolacyjne, dlatego też wybór konkretnego produktu powinien być dokonany z uwzględnieniem także tego czynnika. Oczywiście warto skorzystać w porady profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się realizacją prac ociepleniowych, dzięki czemu jest pewność wybrania jak najlepszego materiału.

Najpierw pokrycie dachu – potem ocieplanie

Aby przystąpić do ocieplania poddasza, powinno zostać wykonane pokrycie dachu, przynajmniej tak zwane wstępne. Zapewnia ono bezpieczeństwo dla wykonanych prac izolacyjnych, przemoknięcie bowiem materiału takiego jak wełna mineralna sprawia, że nie spełnia ona dobrze swojej roli. Ponadto od rodzaju materiału, który został zastosowany do pokrycia dachu zależy w dużej mierze także sposób ocieplania poddasza. Na przykład w sytuacji, gdy dach został pokryty papą, wówczas konieczne jest pozostawienie pomiędzy nią a wełną mineralną szczeliny około 3-4 cm, która pozwoli na odpowiedni ruch powietrza. Istotne jest także wybranie odpowiedniej metody mocowania materiału ociepleniowego, która pozwoli na jego właściwe utrzymanie w miejscu przez długi czas. Gdy chodzi o wełnę mineralną, coraz częściej stosowane są tak zwane wieszaki podwieszane, pozwalające na szybkie przytwierdzenie wełny o różnorodnej grubości w wyznaczonym miejscu. Nie tylko oszczędzają one czas, ale także zmniejszają koszty związane z inwestycją, gdyż ich zastosowanie jest tańsze niż inne metody wykorzystywane do przytwierdzania wełny mineralnej.

Pomiędzy krokwiami i pod nimi

Umieszczenie materiału izolacyjnego pomiędzy krokwiami i pod nimi daje znacznie większą pewność wykonania odpowiedniego ocieplenia budynku. Warto pamiętać, iż wełna mineralna powinna być rozłożona tak, aby nie było zbyt ściśnięta, dzięki czemu powstaje równomierna warstwa, pozwalająca na uzyskanie powierzchni o odpowiednich właściwościach przepuszczalności ciepła. Oczywiście materiał izolacyjny umieszcza się pomiędzy krokwiami wówczas, jeżeli jest to możliwe ze względu na konstrukcję dachu. Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się warstwę o grubości około 15 cm. Nie jest to jednak jedyna warstwa ociepleniowa, na nią bowiem nakłada się kolejną, która biegnie już pod krokwiami. Powinna mieć ona także przynajmniej 15 cm, co daje łączną warstwę ocieplenia o grubości przynajmniej 30 cm. W niektórych sytuacjach zasadne jest jednak zastosowanie grubszej warstwy. Wówczas stosuje się albo grubszą wełnę, którą obecnie bez większych problemów można dostać na rynku lub też dokłada kolejną warstwę cieńszej wełny mineralnej. To powinno zostać określone przed wykonywaniem ocieplenia, ma bowiem istotny wpływ na rodzaj wykonywanej konstrukcji służącej do podtrzymania ocieplenia. Grubsze warstwy izolacji, wynoszące nawet 40 cm łącznie stosuje się w budynkach stawianych na przykład w rejonach górskich, gdzie temperatury w okresie zimowym są o wiele niższe i zachodzi konieczność ogrzewania budynków przez znacznie dłuższy okres.

Odpowiednie wykończenie

Dopiero po wykonaniu prac ociepleniowych można przystępować do wykańczania wnętrz. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się płyty gipsowo kartonowe, przymocowane do odpowiednio wykonanego stelażu. Ważne, aby został on wykonany w sposób jak najmniej narażający ułożoną warstwę ociepleniową na uszkodzenia, dzięki temu bowiem zapewni się jej właściwości. Na pewno więc korzystnie jest, jeżeli wykonaniem wszystkich prac zajmie się jedna firma, która dzięki temu może je przeprowadzić jak najlepiej i jak najbardziej korzystnie dla klienta. Ponadto bardzo często koszt wykonania kompleksowych prac jest dla inwestorów o wiele przystępniejszy.

Post Author: Admin