Ogród na balkonie – jak go założyć?

Wielu osobom marzy się piękny, zadbany ogród, z rabatkami pełnymi kolorowych kwiatów, idealnie przyciętymi drzewami i krzewami na równej, zielonej murawie. Niestety nie wszyscy możemy sobie pozwolić na dom z ogródkiem, albo chociaż działkę. W takiej sytuacji wciąż możemy założyć naszą zieloną przystań – idealnie nada się do tego balkon! Jeśli włożymy w to odrobinę pracy i serca nasz balkon będzie zachwycać równie mocno jak najpiękniejsze ogrody. Od czego zacząć?

Planowanie balkonowego ogródka

Zanim rozpoczniemy pracę w związku z przekształceniem naszego balkonu w zielona oazę musimy wszystko dokładnie zaplanować. Warto najpierw dokonać dokładnych pomiarów, które pomogą nam odpowiednio rozplanować ustawienie mebli i samych roślin w skrzyniach i donicach. Powinniśmy sprawdzić, jaki stopień nasłonecznienia zapewnia położenie naszego balkonu i na tej podstawie wybrać odpowiednie rośliny. Powinniśmy od razu pomyśleć o podziale na rośliny wieloletnie oraz sezonowe, aby zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. W zależności od powierzchni naszego balkonu możemy zastanowić się nad wstawieniem tam również małych drzewek i krzewów, różnego rodzaju bylin a także ziół i warzyw. Kiedy zdecydujemy, jakie rośliny pojawią się na naszym balkonowym ogródku, czas zdecydować się na pojemniki, w których je posadzimy. Do wyboru jest mnóstwo donic, pudełek i skrzyń, także znalezienie czegoś pasującego do naszej wizji nie powinno stanowić problemu. Od razu powinniśmy też pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, zakupie sprzętu –np. grabek czy konewki i odżywek.

Rośliny idealne na balkon

Jeśli nasz balkon wychodzi na wschód lub zachód, mamy szerokie pole do popisu. W takich warunkach dobrze sobie radzi większość roślin, ziół i warzyw. Na mocno zacienionym balkonie po stronie północnej rośliny również dobrze sobie radzą, choć mogą mniej obficie kwitnąć. Warto posadzić bratki, bluszczyk, bukszpan i barwinek, oraz rośliny odstraszające komary. Balkony ustawione na południe wystawione są na spore nasłonecznienie, dlatego powinniśmy wybierać gatunki ciepło- i światłolubne. Są to na przykład pelargonie czy werbeny. Kłopotliwe w uprawie mogą być rośliny o ozdobnych liściach, wrażliwe na suszę. Należy pamiętać o tym, że na balkonach wysoko położonych oraz takich, gdzie z jakiegoś powodu wieje silny wiatr lepiej sprawdzą się rośliny niskie, które nie ulegną tak łatwo zniszczeniu czy złamaniu. Jeśli nie chcemy rezygnować z innych rodzajów roślin powinniśmy odgrodzić balkon przed wiatrem za pomocą parawanów bądź przegród. Poza roślinami wieloletnimi do wyboru mamy wiele pięknych kwiatów sezonowych, które idealnie ożywią przestrzeń w sezonie. Jeśli zdecydujemy się na urozmaicenie balkonu przy pomocy drzew i krzewów, idealnie w miejscach nasłonecznionych sprawdzą się tuje, miniaturowe świerki, jałowce o płożącym bądź kolumnowym pokroju a także najmniejsze odmiany berberysów, tawuł i irg. Na bardziej zacienionych balkonach lepsze będą bukszpany, małe berberysy, choina kanadyjska i małe odmiany cisów. Jeśli planujemy też balkonową hodowlę ziół i warzyw, powinniśmy zapewnić im duże pojemniki zapewnione żyznym podłożem. Na balkonie z powodzeniem uprawiać możemy pomidory, ogórki, cebulę, szczypiorek, sałatę, paprykę i cukinie, a także zioła używane na co dzień w kuchni – pietruszkę, oregano, bazylię, majeranek itp.

Doniczki i pojemniki na rośliny

Kiedy zdecydowaliśmy się już na wybór konkretnych roślin, czas zapewnić im odpowiednie pojemniki. Donice i skrzynie powinny być przede wszystkim praktyczne i stanowić tło dla roślin, ale mogą też same w sobie stanowić ciekawy element dekoracyjny. W zależności od naszego stylu i poczucia estetyki do wyboru mamy modele wykonane z różnych materiałów – np. gliny lub tworzyw sztucznych, oraz w najróżniejszych kształtach. Bez względu na wybrany model wszystkie donice powinny mieć w dnie specjalny otwór umożliwiający odpływ wody. Wolnostojące donice i skrzynie powinny być dosyć ciężkie, aby uchroniły rośliny przed wiatrem i uszkodzeniami. Montowane do poręczy albo wiszące pojemniki mogą, a wręcz powinny być lżejsze. Jeśli często wyjeżdżamy, albo mamy tendencje do zapominania, możemy kupić donice z automatycznym systemem nawadniania. Są one dosyć drogie, ale bardzo wygodne.

Meble i dekoracje

Główną ozdobą naszego balkonu mają być rośliny, ale aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejskiego ogrodu i przeistoczyć go w miejsce, na którym z przyjemnością będziemy spędzać czas możemy pomyśleć o balkonowych meblach i dekoracjach. Meble są niestety zwykle dużych rozmiarów, ale jeśli dobrze przemyślimy zagospodarowanie przestrzeni powinno udać nam się „przemycić” tam choćby składane krzesła i mały stolik (np. taki z możliwością przymocowania do poręczy i składania/rozkładania w razie potrzeby. Na pewno bardzo przyjemne będzie zjedzenie posiłku, lub chociaż wypicie filiżanki kawy albo lampki wina w uroczej przestrzeni, która powstała pracą naszych rąk. Jeśli chodzi o dekoracje, popularne są np. ozdobne (np. stylizowane na stare) konewki oraz różnego rodzaju świece (takie, które nie będą stwarzać zagrożenia, czyli np. w dekoracyjnych lampionach). Warto też pomyśleć o nadaniu balkonowi nastrojowego klimatu wieczorami, np. poprzez udekorowanie poręczy, przestrzeni między donicami, ścian itp. sznurem małych lampek np. z diodami LED.

Nawet jeśli nie dysponujemy dużym balkonem mamy szansę z powodzeniem zamienić go w zieloną oazę, wszystko wymaga wyłącznie dokładnego rozplanowania. Zdecydowanie warto podjąć ten wysiłek, aby nawet mieszkając w samym środku miejskiej dżungli móc pełną piersią odetchnąć na łonie natury. Jeśli dobrze zaplanujemy balkonowy ogródek i będziemy o niego odpowiednio dbać, w przyszłych latach czeka nas o wiele mniej pracy aby osiągnąć ten sam, zadawalający nas efekt.

Post Author: Admin