Pies w domu stanowi wspaniałe uzupełnienie rodziny. Staje się najlepszym przyjacielem dla dorosłych i kompanem do zabaw dla dzieci. Jednak jego przybycie do mieszkania oznacza dla nas konieczność wprowadzenia pewnych zmian. Jak sprawić by czworonóg dobrze się z nami czuł i był bezpieczny?
Psia natura
Psy niezależnie od wieku są zawsze ciekawe świata. W nowym nieznanym otoczeniu, jakim będzie dla nich nasze mieszkanie, mogą zetknąć się różnymi potencjalnymi zagrożeniami. Niebezpieczeństwo mogą stanowić wszystkie małe przedmioty takie jak: spinacze, agrafki, sznurki, kredki, kawałki papieru lub zabawki dzieci. W przypadku ich połknięcia może dojść do zadławienia.
Warto też zabezpieczyć niestabilne przedmioty. Podczas zabawy psiak może niechcący strącić coś ze stołu, przewrócić chwiejną lampę, lub rozlać zawartość szklanek na niestabilnym stoliku. W takich wypadkach nie tylko może stać mu się krzywda, ale również narazi na spory stres siebie i nas.
Istnieje też ryzyko uduszenia się psa przez wiszące luzem linki od zasłon lub rolet, dlatego warto przymocować je do ściany, lub podwiązać tak, by były poza zasięgiem naszego pupila. Do nas jako opiekunów należy również obowiązek zabezpieczenia przewodów elektrycznych, okien i balkonów, oraz wszystkiego co może być zagrożeniem.
Nawyki żywieniowe
Wiele substancji, które znajdują się u nas w domu może być niebezpiecznych dla psa. Dlatego upewnijmy się, że miejsca, w których przechowujemy leki, kosmetyki i inne środki chemiczne są właściwie zabezpieczone. Psy potrafią być bardzo sprytne w otwieraniu szafek lub pojemników, szczególnie jeśli w środku jest coś co uznają za interesujące. Czasami konieczne jest użycie specjalnych blokad do drzwiczek, aby naprawdę zabezpieczyć zawartość szafek.
Również „ludzkie” produkty spożywcze mogą stanowić zagrożenie dla psa. Już od samego początku uczmy go, że nie można kraść jedzenia ze stołu, ani żebrać podczas posiłków. Warto dawać psu jedzenie tylko w jednym wyznaczonym miejscu i o tych samych porach. Resztki jedzenia mogą też kusić psa z kosza na śmieci, upewnijmy się więc, że jest on dobrze zamknięty i niedostępny dla naszego czworonoga.
Gryzienie wszystkiego
Gryzienie i żucie różnych przedmiotów jest naturalnym zachowaniem psów. Nie robią tego złośliwie i z premedytacją, gryzą by rozładować nadmiar energii, obniżyć poziom stresu i wyciszyć się. W przypadku szczeniąt żucie wiąże się też z wymianą zębów. Nie sprawimy że psy zaprzestaną mieć instynktowną potrzebę gryzienia, od nas zależy jednak w jaki sposób będą ją realizowały.
Od samego początku warto dawać psu specjalne gryzaki. Najlepiej wybrać te jadalne. Są one zaprojektowane tak, by gryzło się je lepiej niż meble lub nasze buty. Pamiętajmy jednak, że proces nauki może trochę zająć i na ten czas lepiej schować cenniejsze przedmioty, który mogłyby zostać zniszczone.
Zostawanie w domu
Zdecydowana większość psów nie lubi zostawać sam w domu. Jednaj często jest to nieuniknione. W takich sytuacjach postarajmy się, by nasz pupil miał zapewnione komfortowe warunki. Co może pomóc? Bardzo ważny jest dostęp do świeżej wody, lepiej jednak nie zostawiać psu jedzenia. Pod naszą nieobecność może się zadławić i nie będzie miał mu kto pomóc. Dlatego nakarmmy go przed wyjściem.
Zwróćmy też uwagę na zapewnienie psu różnych atrakcji. Zostawmy w łatwo dostępnym miejscu zabawki, by w każdej chwili mógł się nimi pobawić. Odsłońmy też okno. Wyglądanie na zewnątrz i obserwowanie otoczenia będzie dla psa świetnym zajęciem, prawie jak telewizor dla ludzi.
Nawet jeśli nasz pupil dobrze znosi przebywanie samemu w domu, nie zostawiajmy go na zbyt długo, lub poprośmy kogoś by do niego zajrzał.
Nauka od podstaw
Wiadomo, że szczeniaki uczą się szybciej, ale nawet dorosłe psy możemy nauczyć wielu rzeczy. Na przykład jeśli chodzi o naukę zostawania w domu, zacznijmy od krótszych nieobecności i zawsze nagradzajmy psa po powrocie, że grzecznie na nas czekał. Pies musi zrozumieć, że nie zostaje w domu za karę i że nic złego mu nie grozi.
Szybsze efekty szkolenia uzyskamy jeśli będziemy nagradzać dobre zachowania, niż karać złe. Pamiętajmy, że psu bardzo zależy na naszej akceptacji i jeśli będziemy okazywali mu miłość, będzie bardziej skłonny do współpracy. Duże znaczenie ma też wspólna zabawa, więc starajmy się poświęcać naszemu psu jak najwięcej czasu.
Jeśli czujemy, że wychowanie psa nas przerasta, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera lub behawiorysty. Będzie to korzystne zarówno dla nas, jak i dla psa.
Mieszkanie czy dom?
Prawdą jest, że mając do dyspozycji ogród psy chętnie będą w nim biegały. Nie oznacza to jednak, że mieszkając w bloku nie zapewnimy psu odpowiednich warunków. Pamiętajmy, że każda rasa ma inne wymogi jeśli chodzi o ilość ruchu. Czasami wystarczą regularne spacery i zabawy na świeżym powietrzu. Są jednak psy, które wymagają więcej aktywności, takich jak bieganie lub pływanie.
Mieszkając w budynku wielorodzinnym pomyślmy też o sąsiadach. Nie wszyscy będą zadowoleni jeśli nasz pupil będzie szczekał w nocy, albo na każdą przechodzącą osobę. Oczywiście wraz z wychowaniem psa, jego zachowanie się poprawi, ale czy nasi sąsiedzi będą mieli wystarczająco dużo cierpliwości?
Nowy etap
Wprowadzenie psa do domu trochę przypomina pojawienie się dziecka. Będzie od nas wymagał dużo uwagi, dostosowywania swoich planów do niego i czasami będzie nas naprawdę denerwować. Bezsprzecznie rozpoczyna to nowy etap w naszym życiu. Dlatego przed podjęciem tej ważnej decyzji o przygarnięciu lub kupnie psa, rozważmy czy jesteśmy na to gotowi. Jest to zobowiązanie nawet na kilkanaście lat. Przez ten czas będziemy odpowiedzialni za życie i samopoczucie naszego pupila.