Poręcz idealna do naszego wnętrza

Balustrady to najbardziej dekoracyjny element schodów znajdujących się wewnątrz domu. Dopasowanie barierki świetnie komponującej się ze schodami nie należy do łatwych zadań, gdyż musi się ona świetnie komponować się z wystrojem wnętrza mieszkania.

Gustownie dobrana poręcz jest jednym z najistotniejszych elementów schodów, gdyż stanowi ona ich uzupełnienie, podkreśla charakter konstrukcji oraz jest elementem który powinien ułatwiać nam użytkowanie schodów. Przed zamówieniem ekipy, która to zajmie się w naszym domu montażem balustrady, warto skorzystać z fachowej pomocy dekoratorów, którzy to podpowiedzą nam jaką powinniśmy wybrać balustradę.

Czym przede wszystkim powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej poręczy?

Decydując się na montaż balustrady warto zastanowić się nad trafnym wyborem. Wybierając balustradę musimy pamiętać o tym, że każda poręcz do schodów powinna być przede wszystkim wygodna oraz przyjemna w dotyku. Co więcej powinna być solidnie wygładzona, w taki sposób, aby komfort jej użytkowania był jak najwyższy. Niezwykle istotne jest to, aby była ona solidnie zamocowana do konstrukcji balustrady, bądź też stabilnie przymocowana do ściany. Musimy pamiętać o tym, że poprawnie zamontowana balustrada nie powinna być umieszczona zbyt blisko ściany. Każda barierka powinna być oddalona od ściany co najmniej o pięć centymetrów. Natomiast średnica poręczy powinna wynosić około siedem centymetrów, gdyż wówczas jest ona najbardziej funkcjonalna. Ponadto każda poręcz powinna być na tyle stabilna, abyśmy mogli się o nią swobodnie oprzeć w trakcie korzystania ze schodów.

W domach urządzonych w stylu klasycznym doskonale sprawdzają się tradycyjne barierki drewniane.

Standardowe poręcze wykonane z drewna są montowane w wielu domach do dawien dawna. Drewniane barierki są bardzo funkcjonalne oraz uniwersalne. Najlepiej można je wkomponować we wnętrze mieszkania, w którym są meble czy drzwi w kolorze drewna. Ponadto poręcze drewniane świetnie komponują się ze ze schodami, na których zostały położone płytki ceramiczne. Do produkcji poręczy drewnianych zazwyczaj używa się twardego drewna bukowego, dębowego lub też egzotycznego. Drewniane balustrady doskonale pasują do bardzo przestronnych wnętrz. Za wyborem drewnianej poręczy przemawia jej naturalny wygląd, ciepło oraz niesamowity komfort w dotyku.

W mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu bardzo często są montowane poręcze metalowe.

Nowoczesne barierki wykonane z metalu idealnie pasują do pomieszczeń, które cechuje nowoczesna stylistyka. Poręcze metalowe świetnie pasują zarówno do mniejszych pomieszczeń jak i dużych. Co prawda są mniej komfortowe i zimne w dotyku, ale za to niezwykle stylowe. Każdy metal świetnie komponuje się ze szklaną balustradą, dzięki czemu klatka schodowa osiąga niepowtarzalny klimat. W ostatnich czasach coraz więcej wymagających klientów decyduje się na montaż trwałych poręczy wykonanych z aluminium, mosiądzu oraz miedzi. Decydując się na wybór poręczy musimy pamiętać o tym, że metalowe poręcze są o wiele bardziej trwałe, niż poręcze wykonane z klasycznego drewna.

Stal czy mosiądz – z jakiego tworzywa wybrać balustradę do naszego domu?

Do nowoczesnych, stylizowanych przestrzeni warto wybrać balustrady wykonane z trwałych metali takich jak: stal oraz mosiądz. Poręcz wykonana z trwałej stali może być polerowana, matowa, satynowa lub oszlifowana i najczęściej jest pokrywana farbą proszkowaną, która skutecznie zabezpiecza ją przed korozją. Poręcze wykonane ze stali kutej są niezwykle piękne, gdyż mogą przybierać fantazyjne kształty, co sprawia, że świetnie sprawdzają się przy schodach kręconych. Bardzo często są ozdobione roślinnymi detalami oraz pięknym ażurowym dekorem, co nadaje każdemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W ostatnim czasie na rynku budowlanym dużym popytem cieszą się też balustrady z mosiądzu. Polerowane modele pięknie się starzeją, gdyż z biegiem czasu pokrywa je brązowo-zielona patyna.

W ostatnim czasie wielu klientów stawiających na nowoczesność decyduje się na montaż szklanych balustrad.

Na rynku budowlanym coraz większym popytem cieszą się balustrady wykonane ze szkła. Wielu dekoratorów wnętrz na potęgę projektuje niezwykle urocze oraz bardzo wytrzymałe balustrady ze szkła. Są one niezwykle lekkie i idealnie prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach różnej wielkości. Doskonale wyglądają w małych pomieszczeniach, gdyż dodają im blasku oraz je optycznie powiększają. W ostatnim czasie najbardziej popularne są balustrady całoszklane, czyli takie, których nie dzielą żadne słupki. Można je z łatwością przymocować do stopni przy pomocy łączników zaciskowych. Do produkcji szklanych barierek bardzo często wykorzystywane jest szkło hartowane, gdyż posiada ono wysoka wytrzymałość mechaniczną. Spora rzesza klientów wybiera także szkło laminowane. Niektórzy klienci wybierają też szkło dekoracyjne, czyli takie które jest malowana, oklejone folią czy zadrukowane barwną grafiką.

Balustrada ze sznura – idealna na poręcz do wiejskich chatek.

Balustrada za sznurka przypomina swoim wyglądem gruby i pleciony klasyczny powróz, który to można z powodzeniem rozpiąć pomiędzy stabilnymi, drewnianymi kolumienkami. Takie naturalne rozwiązanie idealnie wpisuje się w estetykę wiejskich chatek oraz wnętrz z nutą marynistyczną. Poręcze linowe można wykonać samodzielnie lub można je zamówić. Sznur przeznaczony na poręcz powinien być wykonany z bardzo trwałego materiału takiego jak: polipropylen lub poliester. Ponadto sznurkową balustradę można wykonać z klasycznej juty, która to jest wyjątkowo wytrzymała na ścieranie. Balustrada sznurkowa to idealne rozwiązanie dla miłośników, którzy stawiają w życiu na ekologię i zdrowe środowisko.
Poręcz schodowa to element, który powinien nie tylko służyć nam przez wiele lat lecz także powinien współgrać z naszym wnętrzem, dlatego decydując się na montaż poręczy, warto dobrze zastanowić się nad trafnym i solidnym wyborem.

Post Author: Admin