Projekt ogrodu: najważniejsze zasady planowania ogrodu

Ogród, pierwotnie jako miejsce przeznaczone do uprawy roślin, obecnie przemienia się w sztukę rozwijającą się we wszystkich kręgach kulturowych na świecie.

Planowanie

Ustalenie potrzeb i możliwości

Planując założenie ogrodu, należy przede wszystkim ustalić jakie główne preferencje ogród ma spełniać. Ważnym jest, aby właściwie przemyśleć jego podział ze względu na rodzaj funkcjonalności przestrzeni. Dobrze zaplanowany ogód powinien mieć część reprezentacyjną, wypoczynkową, ozdobną, użytkową oraz gospodarczą. Wielkość powyższych stref należy dostosować do rozmiaru ogrodu oraz preferencji właściciela. Należy tu również wziąć pod uwagę możliwości zarówno czasowe, jak i fizyczne przeznaczone na pielęgnację ogrodu.

Ukształtowanie terenu, odwodnienie i budowa małej architektury

W zależności od tego, czy ogród będzie położony na płaskim, spadzistym czy pofaldowanym terenie, należy odpowiednio wymodelować jego powierzchnię. Konieczne jest również oczyszczenie terenu z pozostałości po budowie, usunięcie zbędnych zarośli czy samosiejek oraz chwastów. Jeżeli planowana jest budowa tzw. małej architektury lub oczka wodnego, jest to właściwy moment etapu urządzania ogrodu.

Jeśli działka położona jest na mokrym terenie, może wymagać odwodnienia. Wskazaniem do wykonania melioracji zakładanego ogrodu jest długość zalegania wody opadowej na powierzchni gruntu. Można również w tym celu wykonać test, wykopując w ziemi otwory o rozmiarach 40x40x70 cm i wypełnić je wodą. W prawidłowo nawodnionym terenie woda powinna wsiąknąć w ziemię po około 20 minutach. Jeśli po tym czasie woda dalej znajduje się w otworach, konieczny jest system drenażowy.

Stylizacja ogrodu

Projektowany ogród powinien znajdować się w jednej spójnej tonacji. Musi współgrać nie tylko z bryłą domu, ale także z otoczeniem. Istotnym punktem jest tu również wielkość ogrodu. W małym ogrodzie powinna przeważać prostota kompozycji. Prostą zasadą jest ujednolicenie wszystkich elementów ogrodu pod względem barw oraz materiałów, np. budynki małej architektury, ogrodzenie czy garaż mogą być kolorystycznie zbliżone do kolorystyki domu. Ogrodzenie powinno nawiązywać do stylu balustrad i poręczy schodów.

Dobór roślin

Podstawą ogrodu są rośliny. Istotą prawidłowego obsadzenia ogrodu kierują pewne stałe zasady. Pierwszą z nich jest ustalenie centrum nasadzeń – punktów przyciągających uwagę. Mogą to być już istniejące elementy lub nowo posadzone. Punkt taki mogą stanowić niewielkie drzewa lub krzewy o wyrazistej budowie.

Kolejnym etapem obsadzeń jest ustalenie kompozycji ogrodu, stanowiącej tło dla innych roślin oraz szkielet jego aranżacji. Sprawdzą się tu zwłaszcza rośliny zimozielone lub rośliny kwitnące o wyrazistym kształcie.

Następnym punktem jest wybór roślin przeznaczonych do dekoracji. Najbardziej polecanymi w tym celu są rośliny bylinowe. Będą to rośliny kwitnące, uprawiane ze względu na bogactwo kwiatów lub rośliny o ciekawych, barwnych liściach. Pozostają jeszcze do obsadzenia wolne powierzchnie między bylinami oraz fragmenty rabat obsadzone niewielkimi roślinami wieloletnimi. Do tych obsadzeń najbardziej pasują liczne gatunki roślin cebulowych, zapewniających sezonową wielobarwność ogrodu.

Kompozycja barw

Umiejętne komponowanie kolorów jest rzeczą bardzo istotną. Podstawowym celem jest tu stworzenie takiej kompozycji, aby uzyskać pełną harmonię stanowiącą przyjemną dla oka równowagę barw. Są różne sposoby dobierania kolorów. Można tworzyć barwne mieszanki bez stosowania koloru dominującego, można również stworzyć rabaty w jednym kolorze.

Bardzo ważną cechą przy tworzeniu kompozycji kolorystycznych jest charaktyzowanie się barw różnymi „temperaturami”. Jedne barwy są chłodne, inne gorące. Zastosowanie kolorów zimniejszych sprawia wrażenie spokoju i ciszy, natomiast barwy gorace dają ożywienie, ale ich nadmiar może być męczący. Kolory mają również zastosowanie przy optycznej zmianie perspektywy ogrodu. Kolory jaśniejsze nadają wrażenie bliskości. Umieszczone na końcu rabaty sprawią, że będzie wydawała się optycznie dłuższa, natomiat barwy gorące, np. czerwienie, optycznie ją skrócą.

Niebagatelne znaczenie w doborze kolorów mają również rośliny o ciekawie zabarwionych liściach. Bardzo przydatne do budowy kolorystycznej kompozycji będą rośliny o czerwonych, żółtych lub nakrapanych liściach, ale duże znaczenie mają również liście o różnorodnych odcieniach zieleni. Decydując się na jednolitą rabatę, należy wziąć pod uwagę inne składniki kolorystyczne. Biała rabata może zawierać w sobie również kolor zielony, często także szary lub srebrzysty. Natomiast rabata z roślin o gorącej czerwieni dobrze harmonizuje z purpurowymi liśćmi. Przy kontrastowej budowie rabaty istotnym jest unikanie nadmiaru kontrastowych zestawień. Bardzo dobrze wyglądać będzie zastosowanie na jednokolorowej rabacie pojedynczej rośliny o kontrastujących barwach.

Częstym akcentem ogrodu jest pastelowa, chłodna aranżacja stwarzająca zaciszne i uspokajające zakątki ogrodu. Sprawdzą się tu zwłąszcza delikatne, rozmyte błękity, biel i cytrynowe żółcie, ale również ciepłe odcienie różu i lila. Należy unikać tu tworzenia ostrych kontrastów, zarówno przy doborze kwiatów, jak i liści. Z kolei wybarwione i jaskrawe kolory z powodzeniem ożywią nawet najbardziej nieciekawe miejsce w ogrodzie. Do tego celu najbardziej nadają się ogniste czerwienie i pomarańcze o kontrastowych zielonych liściach. Nie należy jednak przesadnie wykorzystywać tego efektu. Zazwyczaj wystarcza wprowadzenie w ogrodzie jednej takiej rabaty lub jej części.

Bardzo istotny jest każdy etap projektowanie ogrodu, gdyż właściwe jego zastosowanie jest kluczem do osiągnięcia wspaniale prezentującego się ogrodu.

Post Author: Admin